Čehov pored toga što je bio veliki pisac, bio je i veliki čovek. Za 44 godine života, od kojih je polovinu bolovao od tuberkuloze koja ga je i odvela u smrt, pisac nije samo napisao čuvena dela (20 tomova svetski proslavljene proze), već je i uradio mnogo dobrih dela, između ostalog: – Sagradio je četiri seoske škole, zvonik, vatrogasnu stanicu za seljake, put do Lopasnje-suprotstavljajući se pasivnom otporu zemstva, uobraženosti izvođača radova i ravnodušnosti seljaka. – Osnovao je u Taganrogu javnu biblioteku i poklonio joj preko 2000 svojih knjiga; tokom 14 godina neprestano je dopunjavao. – Dok je živeo u Melihovu, svake godine je kao lekar primao više od hiljadu bolesnih seljaka sasvim besplatno i snabdevao svakog od njih lekovima. –
U vreme kolere, u svojstvu sreskog lekara ,sam, bez pomoćnika, opsluživao je 25 sela. – Izveo je herojsko putovanje na ostrvo Sahalin, sam je uradio popis celog naselja na ostrvu, napisao knjigu „Ostrvo Sahalin“ dokazavši brojevima i činjenicama da je prinudni rad u carstvu „bezvredno pražnjenje imućnih i sitih nad obespravljenom ljudskom ličnošću.“ – Pomagao je hiljadama ljudi (sadržaj mnogih pisama Čehovu u katalogu sabranih dela formulisani su ovako: „Zahvalnost za dobijeni novac …“, „Zahvalnost za posredovanje u dobijanju posla…“, „Zahvalnost za trud oko pasoša…“ itd ). – U razorenom Melihovu posadio je oko hiljadu stabala višnje i zasejao ogoljene šumske parcele jelama, klenovima,borovima,hrastovima, arišima; na spaljenoj prašnjavoj zemlji na Krimu posadio je trešnje, palme, kiparise, jorgovane, višnje, dudove, ribizle i predivan cvetnjak. To su samo neka od dobrih dela velikog Antona Pavloviča Čehova
Anton Pavlovič Čehov, rođen 29. januara 1860. godine u Taganrogu, bio je ruski pisac čija dela su imala značajan uticaj na književnost i pozorište. Njegova karijera započela je tokom studija medicine, kada je pisao kratke priče da bi se izdržavao. Čehovljeva rana dela karakteriše humor i satira, ali kako je vreme prolazilo, njegovi literarni radovi postaju ozbiljniji, istražujući složene ljudske emocije i suštinu ruskog društva. Njegove novele i pripovetke, poput „Stepa“, „Skučna istorija“ i „Dušečka“, smatraju se vrhuncima realizma i prirodnog prikazivanja ljudske prirode.
Čehov je takođe poznat po svojim dramama, uključujući „Čajka“, „Djadja Vanja“, „Tri sestre“ i „Višnjevi vrt“, koje su prepoznatljive po suptilnom razvoju likova i nedostatku tradicionalnog zapleta. Njegove pjese su inovativne u svojoj upotrebi dijaloga i scenske akcije, često ostavljajući publiku da razmišlja o neizrečenim emocijama i međuljudskim odnosima. Čehovljeva dela su prevedena na mnoge jezike i nastavljaju da budu deo repertoara teatara širom sveta.
Pored književnog rada, Čehov je bio i lekar, što je uticalo na njegov pisani rad, davajući mu jedinstven uvid u ljudsko stanje i patnju. Njegova medicinska karijera i literarni uspeh često su se preplićali, a on je koristio svoje iskustvo da obogati svoje priče i likove. Čehov je takođe bio aktivan u blagotvoritelnom radu, pomažući gladnima, deci, krestьanima i obolelima od tuberkuloze, što govori o njegovoj dubokoj zainteresovanosti za društvene probleme svog vremena.
Čehovljev život bio je pun izazova, uključujući finansijske poteškoće njegove porodice i sopstvene zdravstvene probleme. Uprkos tome, on je nastavio da piše i da doprinosi književnosti i društvu do svoje smrti 15. jula 1904. godine u Badenvajleru.