Povodom 160 godina od rođenja Branislava Nušića i sto godina od objavljivanja njegove „Autobiografije“, od 21. do 31. oktobra, u Foajeu treće galerije Narodnog pozorišta u Beogradu, biće postavljena izložba „Branislav Nušić: slučaj jedne sobe“, saopštili su iz nacionalnog teatra.
Legat iz Nušićeve radne sobe
Reč je o postavci iz Legata Branislava Nušića koja se od 1958. godine, kao poklon njegove ćerke Gite Predić – Nušić, čuva u Muzeju grada Beograda i sadrži 490 eksponata koji su bili zatečeni u Nušićevoj radnoj sobi prilikom primopredaje.
Organizacija izložbe i termini posete
Izložba, koju zajednički organizuju Narodno pozorište u Beogradu i Muzej grada Beograda, moći će da se pogleda svakog dana od 11 do 17 časova.
Pogled u Nušićev stvaralački prostor
Legat, u kojem se nalaze predmeti primenjene i likovne umetnosti, fotografije, rukopisi, dokumenta, prepiska, ordenje i lični predmeti pisca, pruža jedinstven uvid u intimni prostor u kome je Nušić boravio i stvarao, a na osnovu sačuvanih fotografija radne sobe moguće je rekonstruisati i njen izgled, prenosi Tanjug.
Deo manifestacije „Slavimo Nušića“
Izložba predstavlja sastavni deo manifestacije „Slavimo Nušića“ koju Narodno pozorište u Beogradu organizuje tokom oktobra u slavu velikog srpskog komediografa.
Nušić na čelu Narodnog pozorišta
U više nego bogatoj biografiji Branislava Nušića, upisano je, između ostalog, i da je od 14. jula 1900. do 19. januara 1902. godine bio na čelu Narodnog pozorišta u Beogradu, Kući u kojoj su praizvedeni skoro svi njegovi najpoznatiji pozorišni komadi.
Nušićev doprinos srpskoj kulturi
Nušić je dao ogroman doprinos srpskoj kulturi, posebno teatarskoj umetnosti o čemu svedoči činjenica da su njegova dela: „Sumnjivo lice“, Gospođa ministarka“, „Ožalošćena porodica“, „Pokojnik“ i „Narodni poslanik“ i danas ostala sinonim za vrhunsku komediju, pozorišni i književni kvalitet.
Nušić je kroz svoja dela ostavio pečat svoje ličnosti i prikazao svakodnevicu srpskog društva u 19. i 20. veku na jedan simpatičan i autentičan način. Iako je kroz svoja dela na njemu poseban, satiričan način kritikovao naše društvo, u isto vreme neizmerno voleo svoj narod.