Početna » Kultura » Branislav Nušić – pisac koji je voleo svoj narod

Srpski komediograf

Branislav Nušić – pisac koji je voleo svoj narod

Na današnji dan, 1938. godine preminuo je srpski pisac Branislav Nušić. Tog dana zgrada Narodnog pozorišta u Beogradu bila je obavijena u crno platno.

Branislav Nušić je rođen 20. oktobra 1864. u Beogradu kao Alkibijad Nuša u cincarskoj trgovačkoj porodici Đorđa i Ljubice Nuše.

Njegov otac bio je ugledni trgovac žita, međutim ubrzo nakon Nušićevog rođenja izgubio je bogatstvo, te se zbog lošeg materijalnog stanja porodica seli u Smederevo, gde se srpski pisac prvi put susreće sa pozorištem.

U Smederevu je pohađao osnovnu školu i dve godine gimnazije, a maturirao je u Beogradu.

Kada je napunio 18 godina, promenio je ime u Branislav Nušić. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu.

Bio je član opozicione Radikalne stranke. Svoju prvu komediju piše sa 19 godina – Narodni poslanik. Komad ismeva političku borbu, izbore, narodne poslanike i vladajuću stranku.

Borio se u Srpsko-bugarskom ratu 1885. godine, koji ga je zatekao na služenju redovnog vojnog roka.

Na izdržavanju kazne zbog pesme

Vlastima je smetalo Nušićevo pisanje, pa je više puta bio u zatvoru.

U dvadesetim godinama bio je optužen na dve godine zatvora zbog satirične pesme „Dva raba“ u kojoj je ismevao monarhiju.

Tokom boravka u zatvoru napisao je komad „Protekcija“, a pomilovan je posle četiri meseca.

Drugi put ga hapse zbog uvrede kralja Petra Prvog u članku „Narod i dinastija“. Osuđen na tri meseca zatvora, ali kaznu nije izdržavao.

Ali bez obzira na sukobe s vlašću zbog pisanja, radio je u državnoj službi kao konzul u Bitolju i Prištini.

Foto: Flickr
Spomenik Branislavu Nušiću u Beogradu

Postavljen je za sekretara Ministarstva prosvete 1990. godine.

Bio je dramaturg Narodnog pozorišta, jedno vreme i upravnik, a upravljao je i Srpskim narodnim pozorištem u Novom Sadu.

Od 1905. se bavio novinarstvom, pod pseudonimom Ben Akiba.

Nušićeve komedije igraju se i danas na pozorišnim daskama –„Gospođa ministarka”, „Vlast”, „Mister dolar”, „Pokojnik“, „Dr“, „Ožalošćena porodica“….

Napisao je romane „Tako je moralo biti“, „Hajduci“, a pisao je i pripovetke, rasprave i tragedije.

Za redovnog člana Srpske kraljevske akademije Nušić je izabran 1933. godine.

Kuća Branislava Nušića

U Šekspirovoj ulici u Beogradu nalazi se kuća Branislava Nušića. Podignuta je 1937. godine, pred kraj života srpskog komediografa.

Foto: Fejsbuk/privatna arhiva
Kuća Branislava Nušića

Danas je pod zaštitom kao spomenik kulture. Pored bogate književne zaostavštine iza Nušića je, kao njegov legat, u Muzeju grada Beograda ostao nameštaj radne sobe i salona, lični predmeti, fotografije i dokumenti, s namerom da se u kući prezentuju u sastavu memorijalnog muzeja.

Branislav Nušić bio je jedan od naših najvećih komediografa koji je voleo svoj narod. Govorio je da otadžbina nije predmet ograničen, oivičen, utelovljen. Da je otadžbina misao, vera, a da misao i vera ne umiru.

 „Otadžbina nije predmet ograničen, oivičen, utelovljen. Otadžbina je misao, otadžbina je vera, a misao i vera ne umiru.”

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.