Početna » Geoanalitika » Mađarska na čelu Saveta EU: Šta to znači za Srbiju i Srpsku?

Mađarska predsedava Savetom od 1. jula

Mađarska na čelu Saveta EU: Šta to znači za Srbiju i Srpsku?

Zategnuti odnosi vodećih evropskih zemalja sa Republikom Srpskom i Srbijom mogli bi da budu relaksirani u drugoj polovini ove godine, jer Mađarska za desetak dana stupa na poziciju presedavajućeg zajednice evropskih država.

Mađarska već 1. jula dolazi na čelo Saveta Evropske unije i na toj poziciji zadržaće se do kraja godine. U skladu sa tim objavljen je i službeni slogan predsjedavanja pod nazivom „Make Europe great again“, odnosno „Učinimo Evropu ponovo velikom“.

Šta za zapadni Balkan znači dolazak Mađarske na čelo EU? Analitičar tvrde da uprkos relaksiranju odnosa evropskih zemalja sa Srpskom i Srbijom ne možemo očekivati drastične promene niti odstupanje od zvaničnog diskursa. Kako kažu zemlja Viktora Orbana nema potencijala da menja politike koje su stvorene od strane velikih centara moći.

„Mađarska će svakako unutar Evropske unije izneti srpsko viđenje određenih problema“, poručili su analitičari za „Glas Srpske“

Slogan, logotip i program

Plasirani slogan Mađarske – „Učinimo Evropu ponovo velikom“ identičan je sloganu koji je bivši američki predsednik Donald Tramp koristio u kampanji 2016. godine.

Ipak, iz Mađarske ističu da njihov izbor nema veze sa Trampom, iako je on u odličnim odnosima s premijerom te države Viktorom Orbanom.

„To je referenca na aktivno predsedništvo. Zapravo pokazuje manifest da bi zajedno trebalo da budemo jači nego pojedinačno. Ali nam treba dopustiti da ostanemo ono što jesmo kad se udružimo. Takođe, prikazuje ideju da Evropa može postati nezavisan globalni akter u našem transformirajućem svijetu“, rekao je ministar za evropske poslove Janoš Boka- Dodao je da ne zna da li bi Tramp ikada želeo učiniti Evropu ponovo velikom.

Mađarska je takođe predstavila Rubikovu kocku kao svoj logo, koju je Boka opisao kao esenciju mađarskog genija.

Takođe, objavljen je i program Mađarske za predsedavanje EU. U njemu stoji da je dosledna politika proširenja Unije, zasnovana na zaslugama, jedan od sedam prioriteta. Podvukli su u programu svog rada da EU ne može biti potpuna bez pristupanja zapadnog Balkana tom bloku.

„EU je dugo bila angažovana na obezbeđivanju evropske perspektive za zapadni Balkan, jer zajednica ne može biti potpuna bez pristupanja ovog regiona. Integracija regiona koristi EU u ekonomskom, bezbednosnom i geopolitičkom smislu“, navedeno je u programu.

Proširenje

Sa ciljem daljeg proširenja i produbljivanja saradnje, navode, partneri biće pozvani na konsultacije. Kada je reč o planiranom Samitu EU-zapadni Balkan Mađarska tokom predsedavanja planira da on bude organizovan u regionu i da održi međuvladine konferencije sa zemljama kandidatima „kada je to prikladno“.

Naglašavaju i da je proširenje jedna od najuspešnijih politika EU . Kako bi se očuvala ova povoljna tendencija, od suštinskog značaja da politika proširenja bude zasnovana na zaslugama, uravnotežena i kredibilna.

Ostalih šest prioriteta mađarskog predsedavanja odnose se na novi evropski sporazum o konkurentnosti, jačanje evropske odbrambene politike, sprečavanje ilegalnih migracija, oblikovanje budućnosti kohezione politike EU te poljoprivrednu politiku orijentisanu na poljoprivrednike i rješavanje demografskih izazova.

Saveznik

Politikolog Mirko Matić smatra da je predsjedavanje Mađarske Evropskom unijom svakako dobra vest za region.

„Mađarska je dokazani saveznik regiona zapadnog Balkana, posebno Srbije i Republike Srpske. Sigurno da će predsedavanje ove zemlje relaksirati i naše odnose sa Evropskom unijom, koji su zategnuti nakon izglasavanja rezolucije o  Srebrenici u Generalnoj skupštini UN za koju je glasala velika većina zemalja EU dok su neke, poput Njemačke, agitovale za donošenje iste“;  kazao je „Glasu“ Marić.

Međutim, ne možemo očekivati, naglašava on, nikakve drastične promene niti odstupanja od zvaničnog diskursa. Prema njemu, Mađarska nema potencijala da mijenja politike koje su stvorene od strane velikih centara moći.

„Barem ne trenutno. Ono što je interesantno jeste to da se predsedavanje Mađarske poklapa sa bitnim događajima u svetu. Npr. izborima u Francuskoj, Velikoj Britaniji, više pokrajina u Nemačkoj, kao i sa izborima u SAD. Nakon izbora za Evropski parlament, na kojima su stranke desnog spektra zabeležile dobar rezultat, posebno u Nemačkoj i Francuskoj, mnogi očekuju da se dobar rezultat i na narednim izborima ponovi“, poručio je Matić.

Uspon desnice

Nova desnica doživljava, naglasio je on, svoj uspon. Ali dodaje da je svakako najvažnije lice ovog pokreta Donald Tramp.

„Rekao bih da ovo ne predstavlja samo gest simpatije prema čoveku koji ima najveće šanse da ponovo uđe u Belu kuću. Ovo, kao i druge aktivnosti stranaka nove desnice liči na koordinisano delovanje. Ono za cilj ima stvaranje nove realnosti u kojoj će se na odgovornim funkcijama u svojim državama nalaziti Tramp, Orban, Marin le Pen, Najdžel Faraž, Bjorn Heke i drugi“, kazao je Matić.

Ove promene se mogu, navodi on, pozitivno odraziti na naš region. Pre svega jer između nas, i gore navedenih lidera, postoji neka vrsta razumevanja pa i simpatija.

„Ali ono što je najvažnije, nova desnica nastupa iskreno. A iskrenost je resurs koji u današnjoj međunarodnoj politici nedostaje“, zaključio je Matić.

Suprotni stavovi

Asistent na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Siniša Simikić naglašava da je mađarsko predsedavanje Evropskom unijom svakako obeleženo predstojećim raspletom rata u Ukrajini.

„Naime, svedoci smo da Mađarska nema podudarne stavove sa drugim članicama Unije o pitanju pomoći Ukrajini i generalno o tom sukobu. Takođe, uz Mađarsku sve više se ka tome priključuje i Slovačka. Tako da se svakako može očekivati nerazumijevanje unutar članica EU o tom pitanju – kazao je „Glasu Srpske“ Simikić.

Slogan koji je Mađarska predstavila, navodi i on, podseća neodoljivo na Trampov slogan iz predsedničke kampanje.

„Sam slogan eksplicitno govori o suverenizmu evropskih nacija za koji se Mađarska godinama zalaže. To jeste da zemlje unutar Evrope vode politike u skladu sa svojim interesima, a ne prema diktatima SAD“, poručio je Simikić.

Naglašava da Republika Srpska kao prijatelj Mađarske može očekivati razumevanje za probleme s kojim se susreće.

„Mađarska će unutar Evropske unije iznijeti srpsko viđenje određenih problema. U pogledu konkretnih pomaka sa EU nije realno očekivati da Mađarska može da stvari pomjeri s mrtve tačke, jer to i nije u njenoj nadležnosti. Ipak, veoma je bitno što je u ovoj po Republiku Srpsku veoma izazovnoj godini prijateljska zemlja postaje predsjedavajuća u Evropskoj uniji“, zaključio je Simikić.

Kritike Orbana

Premijer Mađarske Viktor Orban u više navrata do sada žestoko je kritikovao čelnike EU. Brisel je nazvao „lošom savremenom parodijom“ koja se još uvek može popraviti.

Takođe, početkom ovog meseca naveo je da bi rukovodstvo EU moglo da zaustavi sukob u Ukrajini za jedan dan da to želi.

„Da evropski lideri sada žele mir, prekid vatre na frontu bi se dogodio u roku od 24 sata. Trebalo bi samo da kažu: ‘Dragi Ukrajinci, prekid vatre je neophodan, treba da bude zaustavljen, nećemo davati više oružja i novca dok ne dođe do prekida vatre i mirovnih pregovora’. Donald Tramp to može da sredi za jedan dan“, kazao je Orban.

On je izjavio da ukoliko zapadne zemlje nastave istim tempom kao do sada da šalju oružje sve većeg dometa u Ukrajinu, „uskoro ćemo se približiti konačnoj i poslednjoj stanici, kada će se zapadnoevropske ili američke trupe naći u Ukrajini“.

Direktan sukob

Mađarski premijer je upozorio da se u ovom trenutku nalazimo na nekoliko centimetara od direktnog sukoba. Rekao je da lideri EU to i žele.

„Moramo da se borimo da Mađarska, po svojoj želji, ostane van svih akcija koje žele da sprovode van teritorije Mađarske i protiv drugih država“; poručio je Orban.

On je i početkom ove godine rekao da bi Srbija trebalo da postane članica EU što je prije moguće. U suprotnom, smatra, će Beograd izabrati saradnju sa drugim partnerima, a Brisel će izgubiti tu zemlju.

– Treba da završimo stari zadatak u vezi sa proširenjem pre nego što pristupimo novom proširenju sa Ukrajinom. Ako ne integrišemo Srbiju što je pre moguće, izgubićemo je. Srbija ima druge varijante. Ona je upravo zaključila sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom“, rekao je Orban.

Izvor: Glas Srpske

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.