Затегнути односи водећих европских земаља са Републиком Српском и Србијом могли би да буду релаксирани у другој половини ове године, јер Мађарска за десетак дана ступа на позицију преседавајућег заједнице европских држава.
Мађарска већ 1. јула долази на чело Савета Европске уније и на тој позицији задржаће се до краја године. У складу са тим објављен је и службени слоган предсједавања под називом „Make Europe great again“, односно „Учинимо Европу поново великом“.
Шта за западни Балкан значи долазак Мађарске на чело ЕУ? Аналитичар тврде да упркос релаксирању односа европских земаља са Српском и Србијом не можемо очекивати драстичне промене нити одступање од званичног дискурса. Како кажу земља Виктора Орбана нема потенцијала да мења политике које су створене од стране великих центара моћи.
„Мађарска ће свакако унутар Европске уније изнети српско виђење одређених проблема“, поручили су аналитичари за „Глас Српске“
Слоган, логотип и програм
Пласирани слоган Мађарске – „Учинимо Европу поново великом“ идентичан је слогану који је бивши амерички председник Доналд Трамп користио у кампањи 2016. године.
Ипак, из Мађарске истичу да њихов избор нема везе са Трампом, иако је он у одличним односима с премијером те државе Виктором Орбаном.
„То је референца на активно председништво. Заправо показује манифест да би заједно требало да будемо јачи него појединачно. Али нам треба допустити да останемо оно што јесмо кад се удружимо. Такође, приказује идеју да Европа може постати независан глобални актер у нашем трансформирајућем свијету“, рекао је министар за европске послове Јанош Бока- Додао је да не зна да ли би Трамп икада желео учинити Европу поново великом.
Мађарска је такође представила Рубикову коцку као свој лого, коју је Бока описао као есенцију мађарског генија.
Такође, објављен је и програм Мађарске за председавање ЕУ. У њему стоји да је доследна политика проширења Уније, заснована на заслугама, један од седам приоритета. Подвукли су у програму свог рада да ЕУ не може бити потпуна без приступања западног Балкана том блоку.
„ЕУ је дуго била ангажована на обезбеђивању европске перспективе за западни Балкан, јер заједница не може бити потпуна без приступања овог региона. Интеграција региона користи ЕУ у економском, безбедносном и геополитичком смислу“, наведено је у програму.
Проширење
Са циљем даљег проширења и продубљивања сарадње, наводе, партнери биће позвани на консултације. Када је реч о планираном Самиту ЕУ-западни Балкан Мађарска током председавања планира да он буде организован у региону и да одржи међувладине конференције са земљама кандидатима „када је то прикладно“.
Наглашавају и да је проширење једна од најуспешнијих политика ЕУ . Како би се очувала ова повољна тенденција, од суштинског значаја да политика проширења буде заснована на заслугама, уравнотежена и кредибилна.
Осталих шест приоритета мађарског председавања односе се на нови европски споразум о конкурентности, јачање европске одбрамбене политике, спречавање илегалних миграција, обликовање будућности кохезионе политике ЕУ те пољопривредну политику оријентисану на пољопривреднике и рјешавање демографских изазова.
Савезник
Политиколог Мирко Матић сматра да је предсједавање Мађарске Европском унијом свакако добра вест за регион.
„Мађарска је доказани савезник региона западног Балкана, посебно Србије и Републике Српске. Сигурно да ће председавање ове земље релаксирати и наше односе са Европском унијом, који су затегнути након изгласавања резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН за коју је гласала велика већина земаља ЕУ док су неке, попут Њемачке, агитовале за доношење исте“; казао је „Гласу“ Марић.
Међутим, не можемо очекивати, наглашава он, никакве драстичне промене нити одступања од званичног дискурса. Према њему, Мађарска нема потенцијала да мијења политике које су створене од стране великих центара моћи.
„Барем не тренутно. Оно што је интересантно јесте то да се председавање Мађарске поклапа са битним догађајима у свету. Нпр. изборима у Француској, Великој Британији, више покрајина у Немачкој, као и са изборима у САД. Након избора за Европски парламент, на којима су странке десног спектра забележиле добар резултат, посебно у Немачкој и Француској, многи очекују да се добар резултат и на наредним изборима понови“, поручио је Матић.
Успон деснице
Нова десница доживљава, нагласио је он, свој успон. Али додаје да је свакако најважније лице овог покрета Доналд Трамп.
„Рекао бих да ово не представља само гест симпатије према човеку који има највеће шансе да поново уђе у Белу кућу. Ово, као и друге активности странака нове деснице личи на координисано деловање. Оно за циљ има стварање нове реалности у којој ће се на одговорним функцијама у својим државама налазити Трамп, Орбан, Марин ле Пен, Најџел Фараж, Бјорн Хеке и други“, казао је Матић.
Ове промене се могу, наводи он, позитивно одразити на наш регион. Пре свега јер између нас, и горе наведених лидера, постоји нека врста разумевања па и симпатија.
„Али оно што је најважније, нова десница наступа искрено. А искреност је ресурс који у данашњој међународној политици недостаје“, закључио је Матић.
Супротни ставови
Асистент на Факултету политичких наука у Бањалуци Синиша Симикић наглашава да је мађарско председавање Европском унијом свакако обележено предстојећим расплетом рата у Украјини.
„Наиме, сведоци смо да Мађарска нема подударне ставове са другим чланицама Уније о питању помоћи Украјини и генерално о том сукобу. Такође, уз Мађарску све више се ка томе прикључује и Словачка. Тако да се свакако може очекивати неразумијевање унутар чланица ЕУ о том питању – казао је „Гласу Српске“ Симикић.
Слоган који је Мађарска представила, наводи и он, подсећа неодољиво на Трампов слоган из председничке кампање.
„Сам слоган експлицитно говори о суверенизму европских нација за који се Мађарска годинама залаже. То јесте да земље унутар Европе воде политике у складу са својим интересима, а не према диктатима САД“, поручио је Симикић.
Наглашава да Република Српска као пријатељ Мађарске може очекивати разумевање за проблеме с којим се сусреће.
„Мађарска ће унутар Европске уније изнијети српско виђење одређених проблема. У погледу конкретних помака са ЕУ није реално очекивати да Мађарска може да ствари помјери с мртве тачке, јер то и није у њеној надлежности. Ипак, веома је битно што је у овој по Републику Српску веома изазовној години пријатељска земља постаје предсједавајућа у Европској унији“, закључио је Симикић.
Критике Орбана
Премијер Мађарске Виктор Орбан у више наврата до сада жестоко је критиковао челнике ЕУ. Брисел је назвао „лошом савременом пародијом“ која се још увек може поправити.
Такође, почетком овог месеца навео је да би руководство ЕУ могло да заустави сукоб у Украјини за један дан да то жели.
„Да европски лидери сада желе мир, прекид ватре на фронту би се догодио у року од 24 сата. Требало би само да кажу: ‘Драги Украјинци, прекид ватре је неопходан, треба да буде заустављен, нећемо давати више оружја и новца док не дође до прекида ватре и мировних преговора’. Доналд Трамп то може да среди за један дан“, казао је Орбан.
Он је изјавио да уколико западне земље наставе истим темпом као до сада да шаљу оружје све већег домета у Украјину, „ускоро ћемо се приближити коначној и последњој станици, када ће се западноевропске или америчке трупе наћи у Украјини“.
Директан сукоб
Мађарски премијер је упозорио да се у овом тренутку налазимо на неколико центиметара од директног сукоба. Рекао је да лидери ЕУ то и желе.
„Морамо да се боримо да Мађарска, по својој жељи, остане ван свих акција које желе да спроводе ван територије Мађарске и против других држава“; поручио је Орбан.
Он је и почетком ове године рекао да би Србија требало да постане чланица ЕУ што је прије могуће. У супротном, сматра, ће Београд изабрати сарадњу са другим партнерима, а Брисел ће изгубити ту земљу.
– Треба да завршимо стари задатак у вези са проширењем пре него што приступимо новом проширењу са Украјином. Ако не интегришемо Србију што је пре могуће, изгубићемо је. Србија има друге варијанте. Она је управо закључила споразум о слободној трговини са Кином“, рекао је Орбан.