17. februara 1863. – Srpski trgovac i brodovlasnik Miša Anastasijević poklonio je državi zgradu u Beogradu, poznatu kao Kapetan-Mišino zdanje. U pismu Ministarstvu prosvete je poručio da kuću ustupa „svom otečestvu“ za smeštaj „učenih i prosvetnih zavoda“.
Kapetan-Mišino zdanje, smešteno u Vasinoj ulici u Beogradu, predstavlja jedan od najlepših primera arhitekture 19. veka u Srbiji. Izgrađeno između 1857. i 1863. godine prema projektu češkog arhitekte Jana Névole, zdanje je prvobitno bilo namenjeno kao privatna rezidencija kapetana Miše Anastasijevića.
Međutim, Anastasijević je odlučio da ovu velelepnu građevinu pokloni „svom otečestvu“ za potrebe obrazovnih i kulturnih ustanova.
Arhitektonski, zgrada je kombinacija različitih stilova
Arhitektonski, zgrada je kombinacija različitih stilova, uključujući gotiku, romaniku, renesansu i srpski nacionalni stil. Fasada je bogato dekorisana, sa skulpturama Apolona s lirom i Minerve s kopljem i štitom, koje se nalaze na strani okrenutoj ka Univerzitetskom parku.
Zbog izraženog venecijanskog uticaja, Beograđani su je često nazivali „Venecijanska palata“.
U njoj su bile smeštene ključne obrazovne institucije toga vremena
Nakon što je Anastasijević poklonio zgradu državi, u njoj su bile smeštene ključne obrazovne i kulturne institucije tog vremena, poput Velike škole (preteče Univerziteta u Beogradu), Prve beogradske gimnazije, Narodnog muzeja i Narodne biblioteke. Velika sala zdanja služila je i za sednice Narodne skupštine između 1864. i 1875. godine.
Tokom svoje istorije, Kapetan-Mišino zdanje pretrpelo je oštećenja, posebno tokom bombardovanja Beograda 1862. godine, kao i tokom Prvog svetskog rata.
Obnavljano je u više navrata, a značajne restauracije su izvedene između 1919. i 1921. godine.
Simbol kulturnog i obrazovnog nasleđa Srbije
Danas, ova zgrada predstavlja sedište Rektorata Univerziteta u Beogradu, odnosno jedan deo je namenjen upravo sedištu Univerziteta u Beogradu, a drugi deo katedri za Srpski jezik i književnost Filološkog fakulteta i Seminaru za vizantijski grčki Odeljenja klasičnih jezika.
Ova zgrada je simbol je kulturnog i obrazovnog nasleđa Srbije i jedan od odraza našeg nacionalnog identiteta.