Početna » Kultura » Vukovarsko srpsko pevačko društvo „Javor“: Čuvar tradicije, kulture i srpskog identiteta

Priča o Vukovarskom srpskom pevačkom društvu Javor

Vukovarsko srpsko pevačko društvo „Javor“: Čuvar tradicije, kulture i srpskog identiteta

Vukovarsko srpsko pevačko društvo „Javor“ osnovano je 1869. godine i samim tim predstavlja jedno od najstarijih udruženja u Sremu. Izvođenjem pravoslavne duhovne muzike, Vukovarsko srpsko pevačko društvo Javor i danas, nakon više od 150 godina od svoga osnivanja, vredno radi i deluje na istoku Republike Hrvatske.

Pored mladih članova, čine ga i stariji građani koji imaju volju i energiju da nastupaju kad god zajednici zatreba, da gostuju izvan Vukovara i svedoče o trajanju i bogatom kulturnom radu Srba na ovom prostoru.

O važnosti pevačkog društva

Usudio bih se reći da smo mi jedino pevačko društvo na ovim prostorovima koje se bavi ovakvom vrstom pevanja; negodujemo i pevamo duhovnu muziku, liturgijske pesme i srpske narodne pesme. Danas brojimo oko 40 članova, ukupno sa decom, ima nas od pet, šest godina do sedamdesetak.

Vukovarsko pevačko društvo "Javor"
Foto: Srbi.hr

Problem je privući omladinu

Najveći je problem što ljudi nisu toliko zainteresovani za ovu vrstu pevanja, tako da nam je najveći problem kako privući omladinu. Imamo određeni broj članova, ali to nije dovoljno za kvalitetniji rad – rekao je predsednik VSPD Javor, Nemanja Milinković.

Ovo društvo osnovano je 1869. godine u vreme cvetanja kulture i muzičkog života u Vukovarskom kraju, a sama činjenica da je, posle nekoliko prekida sa radom, nekolicina Vukovarskih Srba okupljena oko Srpske pravoslavne Crkve 1996. godine ponovo obnovila rad društva, dovoljno govori o njihovom kvalitetnom radu i potrebi postojanja.

Vukovarsko pevačko društvo "Javor"
Foto: Dijaspora Dnevno

Značaj zajednice

Veliki je značaj rada jednog ovakvog društva na našem prostoru, ne samo što je značaj za društvo i očuvanje srpske muzike generalno, koliko je važna i za nas same, kao članove, ta zajednica.

Samo pevanje je zdravo; imamo jednu članicu koja mi je rekla nedavno da joj je doktor preporučio da dođe da peva i od tada joj je bolje, tako da je veoma značajno da ostanemo i opstanemo ovde – kaže horovođa Aleksandra Krtinić, koja je članica pomenutog društva od 1997. godine, a poslednjih 12 godina je na mestu horovođe Javora.

Posvećenost članova

Ni poslovne, ali ni druge privatne obaveze ne ometaju članove Javora da se dva puta nedeljno sa radošću nalaze na probama u prostorijama Parohijskog centra u Vukovaru, gde su poslednjih nekoliko godina dobili i uredili svoje prostorije.

Osobe različitih godina, profesija, interesa i zanimanja, ali u jednom isti, želji i volji da se ova vrsta muzike sačuva od zaborava.

I pre Javora sam pevao u Maksim Grkom u Borovu, a kada se društvo osnovalo u Vukovaru 1996. godine, ja sam se odmah učlanio i do danas mislim da sam jedan od aktivnijih članova. Volim tu muziku, volim da se družim, malo je problem što sam jedan od najstarijih članova, ali snalazimo se zajedno mladi i ja, ne primeti se da ima odstupanja. Opuštaju me probe i nastupi – priča član Javora, Aco Balaban.

Vukovarsko pevačko društvo "Javor"
Foto: srbi.hr

Ljubav prema duhovnoj muzici

Isto tako, članice Javora su, između ostalih, i nešto mlađe Jovana Serdar i Sandra Mijatović, koje takođe svoje slobodno vreme posvećuju radu ovoga društva.

Moje članstvo u Vukovarskom srpskom pevačkom društvu Javor nije u kontinuitetu; pre dve godine sam se ponovo priključila radu društva, a pre toga sam, kao mala, u osnovnoj školi dolazila sa školskom drugaricom i do kraja osnovne škole sam bila član Javora.

Usledila je mala pauza od nekoliko godina, ali evo me sada opet kao aktivna članica poslednje dve godine. Gajim ljubav i prema duhovnoj muzici koju mi uvežbavamo i prema svetovnoj; naša dirigentica se uvek potrudi da pronađe zanimljive numere, raznolik je repertoar naših pesama koje izvodimo – kaže dvadesetjednogodišnja Jovana.

Vukovarsko pevačko društvo "Javor"
Foto: Dijaspora dnevno

Kao mlađa sam uvek kod kuće pevašila i ne smatram da posebno pevam, ali budući da se bavim novinarstvom, saznala sam i upoznala se sa radom Javora i pojavila mi se želja da budem deo društva.

Jako lepo se osećam kada pevam; imala sam određenih problema sa štitnom žlezdom i pričajući sa doktorkom, ona mi je rekla da je pevanje jako dobra stvar da bi se ti problemi regulisali. Zaista mogu da kažem da sam puno bolje od kada pevam – ponosno ističe Sandra.

Aktivni i Javorčići

U okviru Vukovarskog srpskog pevačkog društva Javor poslednjih nekoliko godina deluje i dečija grupa nazvana Javorčići, tako da budućnost duhovne i horove muzike u Vukovarskom kraju nije upitna.

Vukovarsko pevačko društvo "Javor"
Foto: Dijaspora dnevno

2016. godine smo dobili ponudu da idemo na Radost Evrope, iako do tada zapravo nismo ni imali osnovan dečiji hor. Na brzinu sam pronašla zainteresovanu decu, išli smo na Radost Evrope u Beograd i tako su nastali Javorčići.

U početku su oni radili povremeno kada je trebalo da se pripreme za određene nastupe, ali od pre tri godine smo počeli sa redovnim radom. Javorčići danas rade u dve grupe; jedna grupa radi u Vukovaru, a druga u Borovu naselju s obzirom da tamo imamo više dece, pa da ih roditelji ne moraju dovoziti i tamo smo osnovali jednu grupu.

Kada su nastupi, spajamo ih, nastupaju svuda, bili smo i ove godine u Beogradu, pozvani smo već i za sledeću godinu, ali naravno gostoju i na našim lokalnim manifestacijama. Sa njima pevamo uglavnom dečije pesme, ali smo malo počeli izvoditi i rok muziku – dodaje Krtinićeva.

Priznanja i nagrade

Brojna su priznanja, nagrade i zahvalnice koje Javor poseduje. Jedna od poslednjih bila je i povelja Zajedničkog veća opština Vukovar za doprinos očuvanju nacionalnog, kulturnog i verskog identiteta Srba u Republici Hrvatskoj, jer je upravo Vukovarsko srpsko pevačko društvo Javor primer kako se nacionalni identitet i verska pripadnost čuva i brani kroz muziku u multikulturalnim sredinama.

Izvor: srbi.hr

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.