Početna » Ekonomija » Kako eskalacija carina može uništiti globalnu ekonomiju?

Trgovinski rat između SAD i Kine može dovesti do globalnog kolapsa

Kako eskalacija carina može uništiti globalnu ekonomiju?

Sukob između SAD i Kine rizikuje da preraste u „otvoreni finansijski rat“ bez pobednika, upozorio šef globalnih deviznih istraživanja Dojče banke

Upozorenje Dojče banke: svet ulazi u neistražene finansijske vode

Eskalacija carina između SAD i Kine vodi globalni finansijski sistem u „neistražene vode“ i mogla bi dovesti do „otvorenog finansijskog rata“, upozorio je Džordž Saravelos, globalni šef istraživanja deviznog tržišta u Dojče banci.

Saravelos je upozorenje izneo u belešci klijentima u sredu, a više medija prenelo je njegove navode. Ovaj analitičar, koji je više puta upozoravao na nadolazeću krizu dolara i globalni gubitak poverenja u američku valutu, opisao je trenutnu situaciju kao „kolaps“ na tržištima.

Pad poverenja u američku imovinu

„Svedoci smo istovremenog kolapsa cena svih američkih sredstava — uključujući akcije, dolar u odnosu na alternativne rezervne valute i tržište obveznica. Ulazimo u neistraženi teren globalnog finansijskog sistema“, napisao je.

Globalno tržište se odvaja od dolara brže nego što se ranije predviđalo, i ostaje neizvesno „koliko taj proces može ostati uredan“, upozorio je Saravelos. Trenutna situacija, kako je naveo, razlikuje se od „tipičnog kriznog okruženja“, kada bi tržište „gomilalo dolarsku likvidnost kako bi obezbedilo finansiranje za svoju osnovu američke imovine“.

Aktivna rasprodaja umesto gomilanja likvidnosti

„Dinamika ovde izgleda potpuno drugačije: tržište je izgubilo poverenje u američku imovinu, pa umesto da zatvori nesklad između sredstava i obaveza gomilanjem dolarske likvidnosti, ono aktivno rasprodaje samu američku imovinu“, napisao je Saravelos, dodajući da potezi administracije američkog predsednika Donalda Trampa „podstiču rasprodaju američkih državnih obveznica“.

Mogućnost finansijskog rata kao naredne faze

Trgovinski rat između SAD i Kine mogao bi imati ozbiljne posledice po globalnu ekonomiju i rizikuje da preraste u „otvoreni finansijski rat“, s obzirom na to da su ekstremne carine koje je Tramp uveo ostavile malo prostora za dalju eskalaciju na trgovinskom planu, upozorio je Saravelos. Peking sada „izgleda kao da zadržava opciju da oružano upotrebi svoju valutu, dok istovremeno naglašava mnogo snažniju podršku domaćoj ekonomiji“.

Upozorenje: finansijski rat bez pobednika

„Sledeća faza rizikuje da postane otvoreni finansijski rat koji uključuje kinesko vlasništvo nad američkom imovinom, kako u zvaničnom tako i u privatnom sektoru. Važno je istaći da u takvom ratu ne može biti pobednika: štetu će trpeti i vlasnik (Kina) i proizvođač (SAD) te imovine. Gubitnik će biti globalna ekonomija“, napisao je.

Carinska eskalacija između SAD i Kine

Kina je postala centralna meta Trampovog pokušaja da izbalansira američku trgovinsku bilansu, što uključuje uvođenje „odmazdnih“ carina gotovo svim državama sveta. U martu je Tramp uveo carinu od 20% na kineski uvoz, koju je prošle nedelje povećao za dodatnih 34%. Peking je odgovorio istom merom – carinom od 34% na američku robu – nakon čega je Tramp uveo još 50%, čime je ukupna carina dostigla 104%.

Ove nedelje, Kina je uvela dodatnih 50% carine na američki uvoz, podigavši ukupan iznos na 84%. Tramp je odgovorio povećanjem carina na 125% u sredu, čak pre nego što je poslednja kineska mera stupila na snagu.

Podsećanja radi, SAD su Srbiji uvele 37% carine.

Izvor: RT.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.