Prvi grad u Srbiji u koji su na početku Velikog rata ušle austrougarske trupe bio je Šabac. Posle teških uličnih borbi, neprijatelj je 12. avgusta 1914. godine oko 16 časova zauzeo varoš. Utvrdio se na njenom južnom obodu, prema padinama planine Cer.
Iste večeri počela su masovna hapšenja i ubijanje civila, a istorija je zabeležila da je Šabac u ovom ratu bio i prvi grad u kojem su zločini direktno naređivani.
Zbog ogromnih ljudskih žrtva i materijalnog razaranja, Šabac je još u ratnim danima dobio naziv srpski Verden. Od 14.000 tadašnjih stanovnika, više od polovine nije dočekalo da vidi raspad austrougarske monarhije. Svaka druga kuća, takođe, bila je srušena. Agresorski oficiri nisu se ustručavali da izdaju i najmonstruoznije naredbe. Jedna od njih je ova komandanta Devetog korpusa:
„Rat nas vodi u jednu neprijateljsku zemlju, koja je naseljena stanovništvom ispunjenog prema nama fanatičnom mržnjom. U zemlju gde se ubistva kao katastrofa u Sarajevu slave kao junaštvo. Prema takvom stanovništvu svaka humanost je štetna. Ko u ovim slučajevima bude imalo milostiv, taj će biti najstrože kažnjen… Razrušiti svaku kuću u kojoj se nađe oružje… Obesiti najuglednije meštane koji ne odaju gde se nalaze stanovnici kuća u kojima se pronađe oružje…”
Istražujući austrougarske zločine, istoričar Vasa Kazimirović navodi sećanja Pera Blaškovića, komandanta bataljona u Trećoj bosanskohercegovačkoj regimenti, koju su činili muslimani i Hrvati, prvi uglavnom iz Tuzlanskog okruga. Ulazeći sa svojom jedinicom u Šabac, u zoru 18. avgusta 1914. godine, ovaj oficir navodi da se suočio s jezivom slikom:
„Svugdje smo naišli na kaotičan nered. Tako stanje vojske u jednom osvojenom gradu nisam mogao ni zamisliti. Dok smo marširali ulicama, oficirima i vojnicima prilazili su pijani saniteci i trenjaki, pa su im nudili vina, ženskih cipela, rublja i šešira, dječjih igračaka, krzna i tepiha…”
Okupator slavio zločine
Zločine u avgustu 1914. godine neprijateljska propaganda slavila je kao najveće podvige. U Beču su štampane čak i poštanske karte na kojima austrougarski soldati bajonetima ubijaju gradsko stanovništvo, koje im pruža otpor. Na istim dopisnicama, umesto šabačke Saborne crkve Svetih apostola Petra i Pavla, kao dominantan objekat prikazana je džamija.
Ovaj pravoslavni hram u centru grada takođe nije bio pošteđen ratnih užasa. Tokom granatiranja ostao je bez krova i tornja. Odmah po okupaciji ovde je zatočeno oko dve stotine Šapčana, koji su danima držani bez svežeg vazduha, vode i hleba. Prema svedočenjima retkih preživelih, zatvorenici su padali u nesvest, jeli vosak, pili ulje iz kandila i lizali podove. Smrt u crkvi je našlo 157 Šapčana, čije se kosti danas nalaze ispod spomenika palim u oslobodilačkim ratovima od 1912. do 1918. godine.
Ovaj spomenik u porti crkve podignut je 19. avgusta 1933. godine, a osveštan je godinu dana kasnije u prisustvu kralja Aleksandra Karađorđevića, patrijarha Varnave i mnogih dugih zvaničnika na 20. godišnjicu stradanja. Delo je umetnika Frana Mengelo-Dinčića iz Kotora.
Posle pobede srpske vojske u Cerskoj operaciji, koja je završena 24. avgusta 1914. godine, austrougarska soldateska je proterana iz Šapca. Nažalost, okupator se ponovo vratio nakon odstupanja srpske vojske preko Albanije i zadržao do 2. novembra 1918. godine. Zbog svog herojstva i stradalništva u Velikom ratu Šabac je dobio tri velika odličja: Francuski ratni krst sa palmom (1920), Čehoslovački ratni krst (1926) i Karađorđevu zvezdu sa mačevima (1934).