Početna » Ekonomija » Pčele i visoke temperature: Kako vrućina utiče na pašu i prinos meda?

Koji su uslovi potrebni da bi pčele opstale na tropskim vrućinama?

Pčele i visoke temperature: Kako vrućina utiče na pašu i prinos meda?

Veliki broj pčelara misli da nema paše kada je temperatura iznad 33 do 35°C . Međutim, iskusni pčelari kažu da je za pašu dovoljan jedan dobar uslov. Iako je ovo leto donelo periode velikih i dugotrajnih vrućina koje otežavaju normalne aktivnosti u poljoprivredi, barem pčelari ne moraju da brinu.
Da pčele dobro podnose vrućine, čak i one ekstremne ako su kratkotrajne i ne izazivaju dugotrajnu sušu, otkrio nam je Vedran Lesjak iz Hrvatskog pčelarskog saveza i urednik časopisa „Hrvatska pčela“.

Vrućina pčelama ne predstavlja problem

Isto nam je potvrdio i Dražen Kocet, predsednik Hrvatskog pčelarskog saveza, i rekao kako pčelama vrućina sa ovim sadašnjim temperaturama ne predstavlja problem. Važnost vlage „Veliki broj pčelara misli da nema paše kada je temperatura iznad 33 do 35 stepeni Celzijusa.
Pčele i vrućine
Foto: NS uživo
Međutim, za pašu je dovoljan jedan dobar uslov, a to je dovoljna vlaga“, objašnjava član najstarijeg pčelarskog udruženja u Hrvatskoj PU „Pčela“, Slavko Stojanović. Visoka temperatura bez vlage utiče na lučenje nektara kod biljaka.

Za pašu je dovoljan jedan uslov-dobra vlaga

Ako je ima dovoljno u zemljištu i vazduhu, biljke će lučiti nektar i na temperaturi iznad 30 stepeni. To utiče na količinu, ali ne i na kvalitet meda, potvrdio je Lesjak. Budući da je vlaga bila visoka, pčele su izuzetno dobro radile, što je rezultiralo odličnim prinosima meda.
„Poslednjih nekoliko dana, mnogi pčelari s kojima smo bili u kontaktu izvestili su o izvrsnom vrcanju i značajnim količinama meda od suncokreta“, rekao je Stojanović.
Ipak, kod pčelarenja je vrlo bitna mikrolokacija, ne samo zbog visokih temperatura, nego i zbog drugih faktora poput strukture zemljišta i kretanja vazdušnih masa, istaka je Danijel Babić, takođe član PU „Pčela“.
„Velike vrućine, iako idealne za kesten, suncokret i medljikovce, mogu značajno skratiti vreme cvetanja i dužinu medenja. Ipak, veći problem su vetar, kiša i hladnoća,“ rekao je Kocet.

Rashlađivanje pčela

Lesjak je upozorio da, ako je potrebno raditi s pčelama, to se preporučuje rano ujutro kada su temperature niže. „Kod vrućih dana one puno više izlaze po vodu, a po nektar pre podne i kasnije predveče, pa im treba osigurati dovoljno higijenski ispravne vode“, dodaje Lesjak.
Pčele i vrućine
Foto: Deposit photos / Agroklub
One će se same najbolje rashladiti, mahanjem krilima nezavisno od doba dana. Pčelar ne treba bespotrebno i predugo da držati otvorene košnice, naglasio je Lesjak. „Kad su visoke temperature, ja ne otvaram košnicu“, potvrdio je Stojanović, a Lesjak preporučio da se one mogu obojiti svetlim bojama i smestiti u poluhlad, ali i da ništa od toga nije presudno.
„Generalna strategija trebala bi da bude da se drže na mestima gde nema direktnog sunca. Ne mora biti u šumi, ali negd‌e gde su zaštićene“, zaključio je Stojanović.
Pčele i vrućine
Foto: Agropress

Rano cvetanje i visoke temperature

Zajednice pčela su ove godine na vrlo dobrom nivou zahvaljujući ranom cvetanju biljnih kultura poput lipe i suncokreta čija je vegetacija poranila dve nedelje. „Ove godine, pčele su već u drugom mesecu dostigle nivo razvoja koji je u prethodnim godinama bio postignut sredinom ili krajem trećeg“, dodaje Stojanović.
Pčelarska sezona u našim krajevima polako se primiče kraju, a većina paša je završena. Sada se završavaju vrcanja, radi zdravstvena zaštita pčelinjih zajednica i kreću pripreme za zimovanje pčela, rekao je Lesjak. „Vrućine su sastavni deo našega života i naših pčela već dugi niz godina, a kad slušamo istorijske nivoe temperatura nije to ništa novo“, zaključio je Kocet.

Izvor: agroklub.rs

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.