Početna » Ekonomija » Zašto Južnokorejci gube poverenje u državne penzije i ulažu novac u kriptovalute?

83% Južnokorejaca smatra da je pezioni sistem zakazao

Zašto Južnokorejci gube poverenje u državne penzije i ulažu novac u kriptovalute?

   Nedavno istraživanje na južnokorejskom poluostrvu kaže da više od tri četvrtine osoba starosti od 20 do 39 godina „ne veruje“ u državne penzije. Većina mladih Južnokorejaca gubi poverenje u nacionalni penzioni sistem, pri čemu mnogi navode da smatraju kriptovalute i akcije boljom alternativom.

Foto: Kucoin

Zašto se gubi poverenje u državne penzije?

Institut za politiku žena Koreje je razgovarao sa 1.152 osobe u julu 2023. godine, a svi ispitanici su bili “u svojim dvadesetim i tridesetim godinama”. Skoro 90 odsto je navelo da njihova zabrinutost zbog penzije proizilazi iz “briga o rastu premija osiguranja zbog opadanja populacije“. 

Ovo je navelo mnoge da se zapitaju kako će Nacionalna služba za penzije (NPS) biti u stanju da isplaćuje penzije u budućnosti. Stariji Južnokorejci već brojčano nadmašuju mlađe, a starosna grupa od 40 do 60 godina znatno je brojnija od grupe od 20 do 39 godina, objavio je portal Crypto News.

Popularnost kripta u rastu

Preko 86 odsto ispitanika je takođe reklo da misli da će iznos novca koji će verovatno dobiti od NPS-a u budućnosti biti “premali”.

Oko 83 procenata se slaže da “neće moći da primi nikakvu državnu nacionalnu penziju jer će fond NPS-a biti iscrpljen“.

Većina ispitanika (57%) rekla je da nije napravila nikakve penzijske planove, osim obaveznih doprinosa za nacionalnu penziju.

Međutim, 498 ispitanika je reklo da već gledaju izvan NPS-a za svoje penzijske planove.

Dok su mnogi rekli da biraju kombinaciju štednje u gotovini i ličnih penzijskih programa, preko 52 odsto je reklo da vrše “investicije u akcije, obveznice, fondove i kriptoimovinu“.

Foto: Getty Images

Mladi Južnokorejci su sa velikim entuzijazmom prihvatili kriptovalute. Podaci iz 2022. godine sa najvećih berzi u zemlji pokazuju da su kupovine kriptovaluta od strane kupaca starosti 20-39 godina skoro utrostručene u periodu 2020-2022. Finansijski stručnjaci iz Južne Koreje tvrde da za mlade Južnokorejce ulaganje u kriptovalute “više nije opcionalno“.

Poznavanje mikrotransakcija

Poznavanje mikrotransakcija je još jedan razlog popularnosti kriptovaluta. Južnokorejci već dugo vremena su rani usvojitelji tehnoloških inovacija, bilo da je reč o društvenim mrežama ili video igrama. Takođe, imaju najbrži internet na svetu i dobro razvijen telekomunikacioni sistem koji olakšava mobilna plaćanja.

Japan, još jedna zemlja u kojoj je trgovanje kriptovalutama popularno, ima sličnu priču.

Gejming industrija je još jedan od razloga

Izuzetno razvijena „gejming“ industrija je učinila to da mladim Južnokorejcima elektronska mikroplaćanja budu deo svakodnevice, idejom koja još nije zaživela na Zapadu. Na primer, „Hangame“, južnokorejska „gejming“ kompanija, imala je prihode od 30.000 dolara dnevno od mikroplaćanja od po 50 centi još 2001. godine, kada su „online casual“ igre uglavnom bile besplatne.

Foto: VentureBeat

Do kraja godine, ista kompanija je zarađivala 80.000 dolara dnevno, a u roku od tri godine dostigla je prihod od 93 miliona dolara za tu godinu.

Novi poslovi su se počeli da se razvijaju unutar „gejming“ sveta, kao i crno tržište. Iako poslovi povezani sa kriptovalutama još uvek nisu ostvarili slične prihode, mogli bi biti u poziciji da to učine sada kada južnokorejska vlada uvodi odgovarajuće regulative.

Treći razlog popularnosti kriptovaluta je politička nesigurnost

Severna Koreja, sused Južne Koreje, kategorizovana je kao „država od zabrinutosti“. Severna Koreja je napredovala u svom programu nuklearnog naoružanja, za koji tvrdi da je neophodan za odbranu od moguće invazije Sjedinjenih Američkih Država. Početkom 2021. godine, nacija je predstavila podmornički lansirani balistički projektil opisan kao „najmoćnije oružje na svetu“. Ovaj događaj je nadgledao lider Kim Džong-un, samo nekoliko dana pre inauguracije Džoa Bajdena kao predsednika SAD-a.

Foto: CTV News

Budući da Bitkoin nije povezan ni sa jednom državom, privlači investitore koji su oprezni u vezi sa namerama Severne Koreje.

Suština

Kombinacija političke nesigurnosti, poznavanja mikroplaćanja i ekonomskih problema učinili su kriptovalute privlačnom opcijom za mlade južnokorejske investitore.

Ova zemlja je oduvek bila rani usvojitelj ključnih tehnologija koje transformišu svet. Moguće je da će Južna Koreja ponovo biti predvodnik uključivanja kriptovaluta u glavno trgovanje.

Investiranje u kriptovalute i druge ponude početnih kovanica („ICO“) veoma je rizično i spekulativno, i ovaj članak nije preporuka portala kompasinfo.rs da investiraju u kriptovalute ili druge ICO-e. S obzirom na to da je situacija svakog pojedinca jedinstvena, uvek treba konsultovati kvalifikovanog stručnjaka pre donošenja bilo kakvih finansijskih odluka.

 

Izvor: Crypto News, Investopedia.com, webmind.rs,

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.