Почетна » Економија » Зашто Јужнокорејци губе поверење у државне пензије и улажу новац у криптовалуте?

83% Јужнокорејаца сматра да је пезиони систем заказао

Зашто Јужнокорејци губе поверење у државне пензије и улажу новац у криптовалуте?

   Недавно истраживање на јужнокорејском полуострву каже да више од три четвртине особа старости од 20 до 39 година „не верује“ у државне пензије. Већина младих Јужнокорејаца губи поверење у национални пензиони систем, при чему многи наводе да сматрају криптовалуте и акције бољом алтернативом.

Foto: Kucoin

Зашто се губи поверење у државне пензије?

Институт за политику жена Кореје је разговарао са 1.152 особе у јулу 2023. године, а сви испитаници су били “у својим двадесетим и тридесетим годинама”. Скоро 90 одсто је навело да њихова забринутост због пензије произилази из “брига о расту премија осигурања због опадања популације“. 

Ово је навело многе да се запитају како ће Национална служба за пензије (НПС) бити у стању да исплаћује пензије у будућности. Старији Јужнокорејци већ бројчано надмашују млађе, а старосна група од 40 до 60 година знатно је бројнија од групе од 20 до 39 година, објавио је портал Crypto News.

Популарност крипта у расту

Преко 86 одсто испитаника је такође рекло да мисли да ће износ новца који ће вероватно добити од НПС-а у будућности бити “премали”.

Око 83 процената се слаже да “неће моћи да прими никакву државну националну пензију јер ће фонд НПС-а бити исцрпљен“.

Већина испитаника (57%) рекла је да није направила никакве пензијске планове, осим обавезних доприноса за националну пензију.

Међутим, 498 испитаника је рекло да већ гледају изван НПС-а за своје пензијске планове.

Док су многи рекли да бирају комбинацију штедње у готовини и личних пензијских програма, преко 52 одсто је рекло да врше “инвестиције у акције, обвезнице, фондове и криптоимовину“.

Foto: Getty Images

Млади Јужнокорејци су са великим ентузијазмом прихватили криптовалуте. Подаци из 2022. године са највећих берзи у земљи показују да су куповине криптовалута од стране купаца старости 20-39 година скоро утростручене у периоду 2020-2022. Финансијски стручњаци из Јужне Кореје тврде да за младе Јужнокорејце улагање у криптовалуте “више није опционално“.

Познавање микротрансакција

Познавање микротрансакција је још један разлог популарности криптовалута. Јужнокорејци већ дуго времена су рани усвојитељи технолошких иновација, било да је реч о друштвеним мрежама или видео играма. Такође, имају најбржи интернет на свету и добро развијен телекомуникациони систем који олакшава мобилна плаћања.

Јапан, још једна земља у којој је трговање криптовалутама популарно, има сличну причу.

Гејминг индустрија је још један од разлога

Изузетно развијена „гејминг“ индустрија је учинила то да младим Јужнокорејцима електронска микроплаћања буду део свакодневице, идејом која још није заживела на Западу. На пример, „Hangame“, јужнокорејска „гејминг“ компанија, имала је приходе од 30.000 долара дневно од микроплаћања од по 50 центи још 2001. године, када су „online casual“ игре углавном биле бесплатне.

Foto: VentureBeat

До краја године, иста компанија је зарађивала 80.000 долара дневно, а у року од три године достигла је приход од 93 милиона долара за ту годину.

Нови послови су се почели да се развијају унутар „гејминг“ света, као и црно тржиште. Иако послови повезани са криптовалутама још увек нису остварили сличне приходе, могли би бити у позицији да то учине сада када јужнокорејска влада уводи одговарајуће регулативе.

Трећи разлог популарности криптовалута је политичка несигурност

Северна Кореја, сусед Јужне Кореје, категоризована је као „држава од забринутости“. Северна Кореја је напредовала у свом програму нуклеарног наоружања, за који тврди да је неопходан за одбрану од могуће инвазије Сједињених Америчких Држава. Почетком 2021. године, нација је представила подморнички лансирани балистички пројектил описан као „најмоћније оружје на свету“. Овај догађај је надгледао лидер Ким Џонг-ун, само неколико дана пре инаугурације Џоа Бајдена као председника САД-а.

Foto: CTV News

Будући да Биткоин није повезан ни са једном државом, привлачи инвеститоре који су опрезни у вези са намерама Северне Кореје.

Суштина

Комбинација политичке несигурности, познавања микроплаћања и економских проблема учинили су криптовалуте привлачном опцијом за младе јужнокорејске инвеститоре.

Ова земља је одувек била рани усвојитељ кључних технологија које трансформишу свет. Могуће је да ће Јужна Кореја поново бити предводник укључивања криптовалута у главно трговање.

Инвестирање у криптовалуте и друге понуде почетних кованица („ICO“) веома је ризично и спекулативно, и овај чланак није препорука портала компасинфо.рс да инвестирају у криптовалуте или друге ICO-е. С обзиром на то да је ситуација сваког појединца јединствена, увек треба консултовати квалификованог стручњака пре доношења било каквих финансијских одлука.

 

Извор: Crypto News, Investopedia.com, webmind.rs,

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.