Početna » Nauka » Viralni trend Gibli AI slika – umetnost ili rizik po privatnost?

Opasnost koja se krije iza Gibli ilustracija

Viralni trend Gibli AI slika – umetnost ili rizik po privatnost?

Viralni trend AI generisanja slika u Gibli stilu, podstaknut najnovijom 4o Image Generation nadogradnjom ChatGPT veštačke inteligencije, izazvao je ozbiljnu zabrinutost o privatnosti.

Društvene mreže su preplavljene zadivljujućim i nadrealnim slikama koje je stvorila ChatGPT veštačka inteligencija, a koje inspiraciju crpe iz prepoznatljivog stila Studija Gibli i njegovog osnivača Haja Mijazakija.

Zahvaljujući najnovijoj 4o Image Generation nadogradnji ChatGPT-a, korisnici sada lako i potpuno besplatno mogu da prave ilustracije na osnovu bilo kojih fotografija.

Od mimova do porodičnih fotografija u Gibli stilu

Trend se ne zaustavlja samo na mimovima, filmskim scenama i kultnim klipovima – mnogi pretvaraju svoje, ali i fotografije svoje porodice u Gibli umetnost.

Gibli AI slike
Foto: Bhaskar English

Bezbednosni stručnjaci upozoravaju na rizike

Međutim, dok se internet zabavlja, stručnjaci za bezbednost upozoravaju da ovaj fenomen nosi i rizike. Glavni problem leži u zaštiti privatnosti i načinu na koji se lični podaci tretiraju kada se koriste AI alati za generisanje slika.

Koja je cena generisanja AI umetnosti i gde vaše fotografije završavaju?

Platforma Proton, koja se bavi zaštitom podataka i digitalnom privatnošću, oglasila se na platformi X kako bi upozorila korisnike: „Jednom kada podelite lične fotografije sa AI-jem, gubite kontrolu nad tim kako će one biti korišćene, jer te fotografije mogu postati deo treninga za nove modele. Na primer, mogu biti iskorišćene i za kreiranje uvredljivog ili sadržaja za uznemiravanje.“

Proton navodi i da „mnogi AI modeli, naročito oni koji generišu slike, koriste ogromne baze podataka za obuku. U nekim slučajevima, vaše fotografije, ili slike koje su slične vama, mogu biti upotrebljene bez vaše saglasnosti.“

Opasnost od otkrivanja osetljivih podataka

Britanska futuristkinja El Ferel-Kingsli takođe se oglasila na društvenoj mreži X, gde je napisala da deljenje sopstvenih fotografija sa AI alatima nosi rizik od otkrivanja metapodataka, lokacije, pa čak i osetljivih podataka – naročito kada su u pitanju deca. „Ako je besplatno, vi i vaši podaci ste cena. Ako vam to ne smeta – super, ali dobro je da budete svesni.“

Da li korisnici znaju šta se dešava sa njihovim fotografijama?

Ova upozorenja ne dolaze samo od nekoliko pojedinaca – sve je više digitalnih aktivista koji izražavaju zabrinutost zbog načina na koji OpenAI koristi fotografije korisnika za treniranje svojih AI modela.

Ključno pitanje je da li korisnici svesno daju svoje slike i podatke u ruke veštačke inteligencije, i da li znaju šta se dalje s njima dešava?

U svakom slučaju, dok uživate u Gibli magiji, ne zaboravite da i privatnost ima svoju cenu.

Izvor: smartlife.rs

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.