Вирални тренд АI генерисања слика у Гибли стилу, подстакнут најновијом 4о Image Generation надоградњом ChatGPT вештачке интелигенције, изазвао је озбиљну забринутост о приватности.
Друштвене мреже су преплављене задивљујућим и надреалним сликама које је створила ChatGPT вештачка интелигенција, а које инспирацију црпе из препознатљивог стила Студија Гибли и његовог оснивача Хаја Мијазакија.
Захваљујући најновијој 4o Image Generation надоградњи ChatGPT-а, корисници сада лако и потпуно бесплатно могу да праве илустрације на основу било којих фотографија.
Од мимова до породичних фотографија у Гибли стилу
Тренд се не зауставља само на мимовима, филмским сценама и култним клиповима – многи претварају своје, али и фотографије своје породице у Гибли уметност.

Безбедносни стручњаци упозоравају на ризике
Међутим, док се интернет забавља, стручњаци за безбедност упозоравају да овај феномен носи и ризике. Главни проблем лежи у заштити приватности и начину на који се лични подаци третирају када се користе АI алати за генерисање слика.
Која је цена генерисања АI уметности и где ваше фотографије завршавају?
Платформа Proton, која се бави заштитом података и дигиталном приватношћу, огласила се на платформи X како би упозорила кориснике: „Једном када поделите личне фотографије са АI-јем, губите контролу над тим како ће оне бити коришћене, јер те фотографије могу постати део тренинга за нове моделе. На пример, могу бити искоришћене и за креирање увредљивог или садржаја за узнемиравање.“
Think this is a fun trend? Think again.
While some don’t have an issue sharing selfies on social media, the trend of creating a „Ghibli-style“ image has seen many people feeding OpenAI photos of themselves and their families.
Here’s why that’s a problem:
1/4 pic.twitter.com/o9VqS3Teoe
— Proton (@ProtonPrivacy) March 27, 2025
Proton наводи и да „многи АI модели, нарочито они који генеришу слике, користе огромне базе података за обуку. У неким случајевима, ваше фотографије, или слике које су сличне вама, могу бити употребљене без ваше сагласности.“
Опасност од откривања осетљивих података
Британска футуристкиња Ел Ферел-Кингсли такође се огласила на друштвеној мрежи X, где је написала да дељење сопствених фотографија са АI алатима носи ризик од откривања метаподатака, локације, па чак и осетљивих података – нарочито када су у питању деца. „Ако је бесплатно, ви и ваши подаци сте цена. Ако вам то не смета – супер, али добро је да будете свесни.“
Да ли корисници знају шта се дешава са њиховим фотографијама?
Ова упозорења не долазе само од неколико појединаца – све је више дигиталних активиста који изражавају забринутост због начина на који OpenAI користи фотографије корисника за тренирање својих АI модела.
Кључно питање је да ли корисници свесно дају своје слике и податке у руке вештачке интелигенције, и да ли знају шта се даље с њима дешава?
У сваком случају, док уживате у Гибли магији, не заборавите да и приватност има своју цену.