Početna » Istorija » Stradanje porodice Nikole Tesle od ustaša

Na Ilindan 1941. ustaše su ubile više od 500 Srba

Stradanje porodice Nikole Tesle od ustaša

U Drugom svetskom ratu na Ilindan 2. avgusta 1941. naredbom upravnika logora u Gospiću Mije Staračeka ustaše su u Smiljanu počinile strašan zločin nad srpskim stanovništvom. Tada je svirepo ubijeno 506 muškaraca, žena i dece.

Krajem rata 1945. godine 30 Srba je obešeno na drveće i znakove kod Smiljana. Ukupan broj žrtava u Smiljanu i okolnim zaseocima je i veći. Od toga je 117 bilo samo iz Tesline porodice. Sve što se dešavalo u periodu postojanja NDH nalazi se i u istorijskom arhivu grada Karlovca.

Posmrtni ostaci svih poginulih su sahranjeni u zajedničku grobnicu petnaestak metara od crkve i kuće Nikole Tesle. Hrvatske vlasti su uredile zajedničku grobnicu, ali je nadgrobna ploča uništena 1991. od strane HVO i nikada nije obnovljena.

U periodu Drugog svetskog rata čak 91 lice sa prezimenom Tesla je ubijeno u ustaškim logorima i jamama, a 11 Tesli je stradalo u Jasenovcu.

Nikola Tesla je danas univerzalna veličina i civilizacijska vrednost čovečanstva. To je čovek na kojeg svi treba da budemo ponosni ma kako god se osećali i zvali i čovek koga verovatno svaka država treba da ima na svojim novčanicama.

Ali isto tako, Tesla je bio ponosan na svoje srpsko poreklo i pravoslavnu veru. Što se jasno vidi iz njegove krštenice, školskog dnevnika i brojnih pisama rodbini i prijateljima koja danas svedoče o tome ko je zaista bio Nikola Tesla.

Ako ćemo pravo u vreme rođenja 1856. teritorija na kojoj je rođen Nikola Tesla nije bila pod suverenitetom hrvatskog naroda, već je kao autonomna oblast Hrvatska i Slavonija, bila je nominalno autonomna unutar Kraljevine Ugarske u sastavu Austrougarske monarhije. Po tome više prava da ga na kovanicu stavi imaju današnja Mađarska ili Austrija od same Hrvatske.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.