Почетна » Историја » Страдање породице Николе Тесле од усташа

На Илиндан 1941. усташе су убиле више од 500 Срба

Страдање породице Николе Тесле од усташа

У Другом светском рату на Илиндан 2. августа 1941. наредбом управника логора у Госпићу Мије Старачека усташе су у Смиљану починиле страшан злочин над српским становништвом. Tада је свирепо убијено 506 мушкараца, жена и деце.

Крајем рата 1945. године 30 Срба је обешено на дрвеће и знакове код Смиљана. Укупан број жртава у Смиљану и околним засеоцима је и већи. Од тога је 117 било само из Теслине породице. Све што се дешавало у периоду постојања НДХ налази се и у историјском архиву града Карловца.

Посмртни остаци свих погинулих су сахрањени у заједничку гробницу петнаестак метара од цркве и куће Николе Тесле. Хрватске власти су уредиле заједничку гробницу, али је надгробна плоча уништена 1991. од стране ХВО и никада није обновљена.

У периоду Другог светског рата чак 91 лице са презименом Тесла је убијено у усташким логорима и јамама, а 11 Тесли је страдало у Јасеновцу.

Никола Тесла је данас универзална величина и цивилизацијска вредност човечанства. То је човек на којег сви треба да будемо поносни ма како год се осећали и звали и човек кога вероватно свака држава треба да има на својим новчаницама.

Али исто тако, Тесла је био поносан на своје српско порекло и православну веру. Што се јасно види из његове крштенице, школског дневника и бројних писама родбини и пријатељима која данас сведоче о томе ко је заиста био Никола Тесла.

Ако ћемо право у време рођења 1856. територија на којој је рођен Никола Тесла није била под суверенитетом хрватског народа, већ је као аутономна област Хрватска и Славонија, била је номинално аутономна унутар Краљевине Угарске у саставу Аустроугарске монархије. По томе више права да га на кованицу стави имају данашња Мађарска или Аустрија од саме Хрватске.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.