Odlazeća administracija predsednika Džoa Bajdena poziva Ukrajinu da spusti starosnu granicu za obaveznu vojnu službu na 18 godina, u pokušaju da poveća broj vojnika, izvestila je agencija Associated Press (AP) u sredu.
Visoki američki zvaničnik, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, izjavio je za ovu agenciju da Bela kuća smatra da je ovaj korak ključan kako bi se ojačale borbene sposobnosti Kijeva.
Zelenski i ranije izjave o regrutaciji
Ukrajinski lider Vladimir Zelenski prethodno je obećao da neće prisiljavati najmlađe punoletne muškarce na regrutaciju.
„Čista matematika pokazuje da Ukrajini treba više vojnika“, rekao je zvaničnik za AP. „Ovde govorimo o povećanju broja muškaraca sposobnih za borbu kako bi se sukob nastavio.“
Trenutna granica i američki predlog
Najniža starosna granica za regrutaciju u Ukrajini trenutno je postavljena na 25 godina, ali administracija predsednika Bajdena veruje da bi snižavanje granice na 18 godina pomoglo u ispunjavanju hitne potrebe za vojnicima, navodi AP. Prema rečima izvora, Ukrajina je naznačila da joj je potrebno najmanje 160.000 novih vojnika, ali američka vlada procenjuje da čak ni taj broj možda neće biti dovoljan.
Postojeće snage i njihov nedostatak
Više od milion Ukrajinaca već je angažovano u uniformi, uključujući pripadnike Nacionalne garde i drugih jedinica. Međutim, američki zvaničnici upozoravaju da postojeće ljudske resurse nije dovoljno kako bi se odolelo sve većem pritisku ruske vojske, posebno u oblastima poput granice sa Kurskom, koju je Ukrajina ranije ove godine napala.
Pomoć SAD i prioriteti za Ukrajinu
Administracija predsednika Bajdena do sada je Ukrajini obezbedila više od 56 milijardi dolara pomoći od početka ruskog ofanzivnog rata u februaru 2022. Visoki zvaničnik je za AP rekao da Ukrajina sada ima neophodno oružje i da prioritet treba da bude povećanje broja vojnika.
„Administracija zaoštrava svoj stav,“ dodao je zvaničnik. „Radi se o tome da se brojke povećaju. Oružje je tu, ali broj ukrajinskih trupa mora da odgovara razmeri izazova.“
Rastuće nesuglasice među saveznicima
Ovaj pritisak za povećanje broja vojnika dolazi u trenutku kada se Kijev suočava sa rastućim nesuglasicama među zapadnoevropskim saveznicima. Nemačka, Francuska i Velika Britanija su u nesporazumu oko dugometnih udara na Rusiju, dok zemlje poput Slovačke i Mađarske pozivaju na mirovne pregovore.
Bela kuća je navodno posebno zabrinuta zbog pritiska na ukrajinsku vojsku dok ona nastavlja da drži okupirane ruske teritorije i pokušava da odbije rastuće ofanzive Moskve.
Potencijalne posledice
Iako je spuštanje starosne granice za regrutaciju osetljiva tema, veruje se da je to nužno kako bi Ukrajina ostala konkurentna protiv ruskih resursa koji su znatno veći, izjavio je zvaničnik, prema izveštaju AP-a.
„Ukrajini je potrebno više vojnika na terenu… Govorimo o opstanku zemlje, a brojke jednostavno nisu dovoljne.“
Dolazeći predsednik SAD Donald Tramp obećao je da će okončati sukob čim stupi na dužnost.