Одлазећа администрација председника Џоа Бајдена позива Украјину да спусти старосну границу за обавезну војну службу на 18 година, у покушају да повећа број војника, известила је агенција Associated Press (AP) у среду.
Високи амерички званичник, који је говорио под условом анонимности, изјавио је за ову агенцију да Бела кућа сматра да је овај корак кључан како би се ојачале борбене способности Кијева.
Зеленски и раније изјаве о регрутацији
Украјински лидер Владимир Зеленски претходно је обећао да неће присиљавати најмлађе пунолетне мушкарце на регрутацију.
„Чиста математика показује да Украјини треба више војника“, рекао је званичник за AP. „Овде говоримо о повећању броја мушкараца способних за борбу како би се сукоб наставио.“
Тренутна граница и амерички предлог
Најнижа старосна граница за регрутацију у Украјини тренутно је постављена на 25 година, али администрација председника Бајдена верује да би снижавање границе на 18 година помогло у испуњавању хитне потребе за војницима, наводи AP. Према речима извора, Украјина је назначила да јој је потребно најмање 160.000 нових војника, али америчка влада процењује да чак ни тај број можда неће бити довољан.
Постојеће снаге и њихов недостатак
Више од милион Украјинаца већ је ангажовано у униформи, укључујући припаднике Националне гарде и других јединица. Међутим, амерички званичници упозоравају да постојеће људске ресурсе није довољно како би се одолело све већем притиску руске војске, посебно у областима попут границе са Курском, коју је Украјина раније ове године напала.
Помоћ САД и приоритети за Украјину
Администрација председника Бајдена до сада је Украјини обезбедила више од 56 милијарди долара помоћи од почетка руског офанзивног рата у фебруару 2022. Високи званичник је за AP рекао да Украјина сада има неопходно оружје и да приоритет треба да буде повећање броја војника.
„Администрација заоштрава свој став,“ додао је званичник. „Ради се о томе да се бројке повећају. Оружје је ту, али број украјинских трупа мора да одговара размери изазова.“
Растуће несугласице међу савезницима
Овај притисак за повећање броја војника долази у тренутку када се Кијев суочава са растућим несугласицама међу западноевропским савезницима. Немачка, Француска и Велика Британија су у неспоразуму око дугометних удара на Русију, док земље попут Словачке и Мађарске позивају на мировне преговоре.
Бела кућа је наводно посебно забринута због притиска на украјинску војску док она наставља да држи окупиране руске територије и покушава да одбије растуће офанзиве Москве.
Потенцијалне последице
Иако је спуштање старосне границе за регрутацију осетљива тема, верује се да је то нужно како би Украјина остала конкурентна против руских ресурса који су знатно већи, изјавио је званичник, према извештају AP-а.
„Украјини је потребно више војника на терену… Говоримо о опстанку земље, а бројке једноставно нису довољне.“
Долазећи председник САД Доналд Трамп обећао је да ће окончати сукоб чим ступи на дужност.