Iran i Rusija zvanično učvršćuju svoj savez kroz novi 20-godišnji strateški pakt. On obuhvata produbljenu vojnu, ekonomsku i energetsku saradnju, u trenutku kada su obe zemlje pod snažnim zapadnim sankcijama.
U jeku bliskoistočne bezbednosne krize i opterećujućih američko-iranskih odnosa u kontekstu složenih pregovora koje Vašington i Teheran vode u vezi iranskog nuklearnog programa, iranski parlament odobrio je u sredu 20-godišnje strateško partnerstvo između Moskve i Teherana, o čemu izveštavaju tamošnji državni mediji.
Podsećamo, sporazum koji predstavlja produbljivanje bilateralnih veza, uključujući bližu odbrambenu saradnju, potpisan je u Moskvi 17. januara od strane predsednika dveju država Vladimira Putina i Masuda Pezeškiana.
Ruski parlament odobrio je strateški sporazum s Iranom u aprilu. Iako se njime ne uključuje klauzulu o međusobnoj odbrani, u sadržaju se navodi kako će obe zemlje sarađivati protiv zajedničkih vojnih pretnji, razvijati vojno-tehničku saradnju i učestvovati u zajedničkim vojnim vežbama.
Strateški pakt izaziva pažnju
Od početka rata u Ukrajini 2022. godine, Iran i Rusija produbili su vojne veze, a zapadne zemlje optužuju Iran za isporuku raketa i dronova za ruske napade na Ukrajinu. Teheran poriče isporuku oružja za rusku upotrebu u Ukrajini.
Strateški pakt takođe uključuje nekoliko klauzula usmerenih na jačanje privrednog partnerstva – poglavito onih u sferi energetike, pre svega jačanjem direktne međubankarske saradnje i promovisanjem njihovih nacionalnih finansijskih proizvoda.
Sporazum o slobodnoj trgovini između Irana i Euroazijske ekonomske unije, koju predvodi Rusija, stupio je na snagu prošli nedjelju, smanjujući carine kako bi se podstaknula trgovina između dvaju gospodarstava, koja su pod strogim zapadnim sankcijama, prenosi Geopolitika.