Početna » Geoanalitika » Putin ponudio podršku u rešavanju sukoba između Jermenije i Azerbejdžana

Mogućnost postizanja mira na Južnom Kavkazu: Rusija spremna da olakša pregovore

Putin ponudio podršku u rešavanju sukoba između Jermenije i Azerbejdžana

Rusija je spremna da odigra ulogu u pomaganju rešavanja dugotrajnog sukoba između Azerbejdžana i Jermenije i postizanju mira, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin svom azerbejdžanskom kolegi Ilhamu Alijevu.

Jermenija i Azrebejdžan su u sukobu od raspada SSSR-a

Jermenija i Azerbejdžan su u sukobu od raspada Sovjetskog Saveza, pri čemu su tenzije uglavnom usmerene na spornu oblast Karabaha, koja je do nedavno bila pretežno naseljena etničkim Jermenima.

Jermenija i Azerbejdžan u sukobu oko teritorije Nagorno-Karabaha
Foto: Telegraf.rs

Oglasio se i Vladimir Putin

Govoreći pred novinarima u ponedeljak tokom svoje posete Bakuu, Putin je naglasio da, iako se Rusija trenutno suočava sa „krizama“ na nekoliko frontova, uključujući i sukob u Ukrajini, njeno istorijsko prisustvo u južnom Kavkazu „obavezuje nas da učestvujemo“ u poslovima regiona „u meri u kojoj to zahteva strane.“

„Ako bismo mogli da učinimo bilo šta da olakšamo potpisivanje mirovnog sporazuma između Azerbejdžana i Jermenije, da približimo pitanje delimitacije i demarkacije granice, da odblokiramo… logistiku i ekonomiju, bili bismo veoma srećni da to učinimo.“

Ruski lider je takođe napomenuo da će o razgovorima u Bakuu obavestiti jermenskog premijera Nikola Pašinjana.

Jermenija i Azerbejdžan u sukobu oko teritorije Nagorno-Karabaha
Foto: MTV Uutiset / Nikol Pašinjan

 

Krvavi sukobi oko Nagorno-Karabaha

Tokom decenija, Jermenija i Azerbejdžan su vodili seriju krvavih sukoba oko Karabaha. Godine 2023. Baku je uspeo da povrati kontrolu nad teritorijom, što je dovelo do raspuštanja samoproglašene Republike Nagorno-Karabah, nakon čega je većina Jermena napustila region.

Poslednjih meseci, Baku i Jerevan su učestvovali u mirovnim pregovorima, ali razlike i dalje postoje. Najznačajnija prepreka za dogovor je zahtev Azerbejdžana da Jermenija izmeni svoj ustav kako bi jasno priznala da Karabah nije deo njene teritorije.

Jermenija i Azerbejdžan u sukobu oko teritorije Nagorno-Karabaha
Foto: Ahram Online

Javno mnjenje u Jermeniji je protiv bilo kakvih teritorijalnih ustupaka

U međuvremenu, javno mnjenje u Jermeniji je strogo protiv bilo kakvih teritorijalnih ustupaka, a vlada se suočava sa stalnim protestima. Dve zemlje su takođe uključene u dugotrajan proces delimitacije granice. Međutim, obe strane se slažu da je postizanje mirovnog sporazuma do kraja godine realna mogućnost.

Izvor: RT.com, Caucaus Watch

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.