Почетна » Геоаналитика » Путин понудио подршку у решавању сукоба између Јерменије и Азербејџана

Могућност постизања мира на Јужном Кавказу: Русија спремна да олакша преговоре

Путин понудио подршку у решавању сукоба између Јерменије и Азербејџана

Русија је спремна да одигра улогу у помагању решавања дуготрајног сукоба између Азербејџана и Јерменије и постизању мира, рекао је председник Русије Владимир Путин свом азербејџанском колеги Илхаму Алијеву.

Jерменија и Азребејџан су у сукобу од распада СССР-а

Јерменија и Азербејџан су у сукобу од распада Совјетског Савеза, при чему су тензије углавном усмерене на спорну област Карабаха, која је до недавно била претежно насељена етничким Јерменима.

Јерменија и Азербејџан у сукобу око територије Нагорно-Карабаха
Foto: Telegraf.rs

Огласио се и Владимир Путин

Говорећи пред новинарима у понедељак током своје посете Бакуу, Путин је нагласио да, иако се Русија тренутно суочава са „кризама“ на неколико фронтова, укључујући и сукоб у Украјини, њено историјско присуство у јужном Кавказу „обавезује нас да учествујемо“ у пословима региона „у мери у којој то захтева стране.“

„Ако бисмо могли да учинимо било шта да олакшамо потписивање мировног споразума између Азербејџана и Јерменије, да приближимо питање делимитације и демаркације границе, да одблокирамо… логистику и економију, били бисмо веома срећни да то учинимо.“

Руски лидер је такође напоменуо да ће о разговорима у Бакуу обавестити јерменског премијера Никола Пашињана.

Јерменија и Азербејџан у сукобу око територије Нагорно-Карабаха
Foto: MTV Uutiset / Nikol Pašinjan

 

Крвави сукоби око Нагорно-Карабаха

Током деценија, Јерменија и Азербејџан су водили серију крвавих сукоба око Карабаха. Године 2023. Баку је успео да поврати контролу над територијом, што је довело до распуштања самопроглашене Републике Нагорно-Карабах, након чега је већина Јермена напустила регион.

Последњих месеци, Баку и Јереван су учествовали у мировним преговорима, али разлике и даље постоје. Најзначајнија препрека за договор је захтев Азербејџана да Јерменија измени свој устав како би јасно признала да Карабах није део њене територије.

Јерменија и Азербејџан у сукобу око територије Нагорно-Карабаха
Foto: Ahram Online

Јавно мњење у Јерменији је против било каквих територијалних уступака

У међувремену, јавно мњење у Јерменији је строго против било каквих територијалних уступака, а влада се суочава са сталним протестима. Две земље су такође укључене у дуготрајан процес делимитације границе. Међутим, обе стране се слажу да је постизање мировног споразума до краја године реална могућност.

Извор: RT.com, Caucaus Watch

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.