Izbori u Rumuniji su slika i prilika zapadne demokratije. Odluka o poništavanju prvog kruga rumunskih predsedničkih izbora od strane Ustavnog suda Rumunije ogolila je mnoge stvari. Ovakva odluka odraz je poraza tradicionalnih medija, smatraju stručnjaci.
Rumunske vlasti oštro su optužile Rusiju da je, sajber-napadima i preko društvene mreže „tik-tok“, uticala na rezultat predsedničkih izbora do mere da je Ustavni sud te države bio prinuđen da ih poništi. Tužilaštvo navodi da se radi o fenomenu kakav nikada ranije nije viđen. Pristalice Đorđeskua potez suda nazvali „državnim udarom“. Ostatak rumunske političke scene smatra da je poništavanje izbore jedini logičan potez. Saplitanje, ili bitka za demokratiju.
Rumunski ustavni sud je predsedničke izbore poništio svega dva dana pošto je predsednik Klaus Joanis skinuo oznaku tajnosti sa serije dokumenata ministarstva unutrašnjih poslova i tajne službe u kojima se za haotičan ishod glasanja direktno optužuje Rusija.
„Ogromna gerilska politička kampanja“ i „brutalni sajber-napad“, kako su rumunski obaveštajci opisali pozadinu izbornog procesa posle kojeg je kandidat desničara, proruski opredeljeni Kalin Đorđesku na sveopšte iznenađenje osvojio najviše glasova i favorita, premijera Marsela Čolakua izbacio iz drugog kruga izbora.
Neočekivan rezultat prvog kruga izbora, isterao je Rumune na ulice, pa su povicima „Spas Rumunije“ i noseći izbušene nacionalne zastave, poput onih koje su simbolizovale pad režima Nikolaja Čaušeskua 1989. godine, tražili podršku proevropskim snagama.
Poraz tradicionalnih medija
Glavni sistemski kandidati u zemljama kolektivnog Zapada doživeli su neuspehe na izborima, a zajedno sa njima poraženi su i tradicionalni mediji koji su upadljivo ignorisali pobednike.
Donald Tramp ubedljivo je pobedio Kamalu Haris na predsedničkim izborima u SAD iako su svi mejnstrim mediji bili na strani gubitnika, dok je pobednik svoju kampanju vodio isključivo na društvenim mrežama.
U prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji neočekivano je pobedio potpuni autsajder Kalin Đorđesku koji je kampanju vodio isključivo preko društvenih mreža, bez ijednog gostovanja na televizijama.
Međutim, Ustavni sud Rumunije poništio je rezultate prvog kruga predsedničkih izbora, nakon što je skinuta oznaka tajnosti sa bezbednosnih dokumenata, a izborni proces moraće da se ponovi u celini.
Pad zapadne demokratije po sovjetskom modelu
Donald Tramp i Kalin Đorđesku izbačeni su iz sistema, a samim tim i iz klasičnih sredstava informisanja koja su deo tog sistema i zato su bili prinuđeni da se eksponiraju kroz društvene mreže, kaže Reljić za Sputnjik.
A problem klasičnih medija čija su sredstva užasno moćna je to što je njihova mogućnost da nekoga nagovore sve manja i manja, dodaje Reljić.
„Oni su diskreditovani zato što stoje iza sistema koji propada. Ta demokratija ni kod koga više ne proizvodi uverenja da je važna, a drugo mediji stoje iza grupa koje pokušavaju da sačuvaju taj sistem i protokom vremena postaju sve manje uticajni. To je već sve, inače, viđeno u Sovjetskom Savezu. Imate vlast koja ima sva sredstva informisanja, ali s druge strane postoji nešto što bih nazvao kafanskom propagandom koja ide od usta do usta u narodu i uživa neuporedivo veće poverenje od medija. I onda taj propagandni mehanizam za kog dok postoji verujemo da je nepobediv i da može svašta da uradi, počinje da truli, raspada se, gubi moć i na kraju pobeđuju ti koji na početku izgledaju kao periferni“.
Kafanska propaganda društvenih mreža
Mi danas prisustvujemo tom procesu, pošto su masovni mediji potpuno pod kontrolom vlasti kao što su nekad bila u Sovjetskom Savezu i promovišu njihove ideje i ljude, ali nivo razumevanja i potrebe da se to što rade uzima za ozbiljno velikom brzinom pada, dodaje Reljić.
Tako da prevladava ta kafanska propaganda koja se danas prenosi preko društvenih mreža i na kraju postaje pobednička, ističe Reljić.
Glasaće se dok ne pobedi američki kandidat
Odluka Ustavnog suda Rumunije da poništi predsedničke izbore dva dana uoči održavanja drugog kruga na kraju se svodi na to da će Rumuni glasati dok ne pobedi američki kandidat tako da je to cirkus, kaže za Sputnjik advokat Branko Pavlović.
To je potpuni cirkus zato što ih je iznenadio kandidat na kojeg niko nije računao, dodaje Pavlović.
„Ali mislim da to može da izazove još veću podršku nezavisnom kandidatu Kalinu Đorđeskuu, pobedniku prvog kruga. Ne verujem da će to moći da ide tek tako u korist ovih establišment političara u Rumuniji, osim ukoliko u međuvremenu ne pripreme neku enormnu krađu. Ako bude iole regularnih izbora, meni se čini da to ide u pogrešnom pravcu u odnosu na američke želje da imaju kontrolu nad političkim vrhom u Rumuniji, kao što imaju želju i prilično im uspeva da imaju političku kontrolu i u drugim državama Evropske unije“, smatra Pavlović.
Autogol američkih miljenika
On dodaje da se ne može setiti da li su ikada igde poništeni predsednički izbori, tako da je ovo što se desilo u Rumuniji krajnje neobično, pogotovo zato što su rezultati prvog kruga takvi da niko od kandidata nije bio ni blizu pobede.
„Dakle, kandidat koji je dobio najveći broj glasova je ispod četvrtine i u tom smislu je besmisleno poništavati proceduru jer se ne radi o tome da neko može da pobedi u prvom krugu i onda je, naravno, logično da se ide u drugi krug. Ali je verovatno bilo pitanje ko ide u drugi krug i onda zbog tog nameštanja ko uopšte da ide u drugi krug događa se sve ovo što se događa.“