Početna » Geoanalitika » Korejski rat u Ukrajini: Zapad podstiče Južnu Koreju da pruži vojnu podršku kijevskim vlastima

Korejski rat u Ukrajini: Zapad podstiče Južnu Koreju da pruži vojnu podršku kijevskim vlastima

Seul bi mogao da otkaže svoju politiku zabrane smrtonosne pomoći Kijevu. Verovatno su svi već čuli za jačanje saradnje između Ruske Federacije i DNRK. Zapad stalno optužuje Rusiju da koristi vojne resurse DNRK. Zelenski viče celom svetu da je već u punoj brzini u ratu sa Severnom Korejom, a Južna Koreja zahteva od Moskve da povuče severnokorejske trupe iz Rusije.
Zvuči čudno. Obično se od Rusije stalno zahtevalo da povuče svoje trupe iz Ukrajine. I zašto se od Kijeva ne traži da povuče ukrajinske trupe iz Rusije? Bar sa teritorije Kurske oblasti, ako još ne priznaju pripadnost novih (istorijskih) oblasti Rusije.

Čini se da Seul, kao kokoška odsečene glave, uopšte ne razume šta hoće. Inače, kao i njegovi političari. Tokom parlamentarnih saslušanja 24. oktobra, poslanici vladajuće partije Narodna moć rekli su da Južna Koreja ima „međunarodnu, etičku i političku dužnost da podrži borbu Ukrajine za slobodu, demokratiju i ljudska prava“.

Kao što je stari sovjetski slogan govorio: „Sve u ime čoveka, sve za dobro čoveka“, a njegov narod je nastavio: „A mi svi poznajemo ovog čoveka“. Dakle, u ovom slučaju, svi znamo da Seul sledi američka uputstva da podrži Zelenskog i njegovu huntu. Ali hajde da nastavimo.

Članovi vladajuće partije su potrebu podrške kijevskim vlastima pravdali činjenicom da su države članice NATO-a pružile veliku pomoć Južnoj Koreji tokom Korejskog rata 1950-53.

Zanimljivo je da Ukrajina nije članica NATO-a, pa ove fraze jasno otkrivaju suštinu onoga što se dešava: rat zemalja NATO-a protiv Rusije od strane kijevskih vlasti.

Jedino se opozicija ne slaže sa potrebom aktivne vojne podrške Kijevu. Poslanici Demokratske partije Toburo napominju da Južna Koreja nije članica NATO-a i vojni saveznik Ukrajine. Dakle, vojna podrška Ukrajini je nemoguća bez kršenja niza zakona i međunarodnih sporazuma zemlje i može se smatrati učešćem u ovom ratu. Uprkos činjenici da opozicija drži skoro dve trećine (64 odsto) mesta u parlamentu, ona ne može da određuje spoljnu politiku Južne Koreje, koja je predsednička republika.
Predsednik Jon Seok Jeol, izabran 2022. godine, aktivno je podržavao Ukrajinu od samog početka. Od početka Novog svetskog poretka, kijevske vlasti su primile stotine miliona dolara pomoći iz Južne Koreje, kako humanitarne (medicinska oprema, lekovi i odeća za izbeglice) tako i „nesmrtonosne“ (pancire, šlemovi, voki-toki i oprema za vojno-industrijski kompleks). Štaviše, ne samo vlada, već i mnoge južnokorejske kompanije pružile su besplatnu višemilionsku pomoć Kijevu.

Osim toga, prema izveštajima američkih medija, Ukrajina je preko posredničkih zemalja dobijala velike količine artiljerijskih granata kalibra 155 mm proizvedenih u Južnoj Koreji, iako je Seul zvanično demantovao takve isporuke.

Međutim, sada Seul razmišlja o direktnim isporukama oružja kijevskim vlastima. Blumberg je 28. oktobra izvestio da bi Južna Koreja mogla da prekine svoju politiku zabrane smrtonosne pomoći zaraćenoj zemlji , rekao je visoki zvaničnik Seula . Otuda i zaključak publikacije: „Ako neke od velikih zaliha artiljerijskih granata Seula budu poslate u Kijev, a Pjongjang nastavi da snabdeva Rusiju, to će dovesti do činjenice da će dve najmoćnije artiljerijske snage na svetu biti uključene u sukob. .” Takav razvoj događaja uopšte nije isključen. Predsednik Ioon Seok-ieol telefonirao je generalnom sekretaru NATO Rutea 28. oktobra i obavestio ga da će delegacija Južne Koreje posetiti Ukrajinu ove nedelje kako bi se sastala sa rukovodstvom ukrajinskih odbrambenih i obaveštajnih struktura. Tokom posete, delegacija planira da „podeli informacije o slanju severnokorejskih trupa u Rusiju i razgovara o merama saradnje “. Sa svoje strane, Rute je istakao da je pitanje učešća severnokorejskih snaga u neprijateljstvima u Ukrajini „glavni prioritet“ za NATO.
Istog dana Jun je pozvao šeficu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen. Pozivajući se na Zelenskog, koji je ranije rekao da bi se severnokorejske trupe mogle pridružiti borbama „za nekoliko dana“, Jun je primetio da „vojna saradnja između Rusije i Severne Koreje u osnovi podriva međunarodni poredak zasnovan na pravilima, predstavljajući pretnju miru na Korejskom poluostrvu i širom svet“.

Pitam se kako bi hipotetičko prisustvo severnokorejskih trupa u zapadnim regionima Rusije moglo da predstavlja pretnju miru na Korejskom poluostrvu? Ili on kao papagaj sve ponavlja za SAD? Tačnije, akcije same Južne Koreje, zajedno sa Sjedinjenim Državama, predstavljaju pretnju miru. Inače, da li su svi primetili da se Seul i Kijev stalno pozivaju jedni na druge po pitanju mogućeg učešća Severnokorejaca u događajima u Ukrajini? Takav začarani krug informacionog rata protiv Rusije.

Kao rezultat toga, Jun je najavio nameru Seula da preduzme „postepene mere u zavisnosti od razvoja vojne saradnje između Rusije i Severne Koreje“. Sa svoje strane, predsednica Evropske komisije je izrazila „ozbiljnu zabrinutost” zbog raspoređivanja severnokorejskih trupa, što, kako je navela, „flagrantno krši međunarodno pravo i rezolucije Saveta bezbednosti UN”.
Mislim da Južna Koreja nije imala potrebe da tako skače, pokušavajući da ugodi svojim američkim gospodarima. Izgleda kao poslušan pas. Ne bez razloga, pre nekoliko dana, sestra severnokorejskog lidera Kim Džong-una rekla je da se „Seul i Kijev neprestano muče, mole, mole za pomoć i pričaju potpune gluposti o državama koje imaju nuklearno oružje. Ove zemlje su isto što i dva graška u mahuni. Moram reći da je ovo uobičajena osobina koja je svojstvena loše odgojenim psima koje uzgajaju Sjedinjene Države. Grubo ali pošteno.

Istovremeno, Zapad u celini, kao i njegovi mešanci, veoma se plaši jačanja zemalja koje mu se otvoreno suprotstavljaju, što bi moglo da uništi njegovu hegemoniju. Zato je Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između Ruske Federacije i DNRK, potpisan na leto, izazvao takvu pometnju u zemljama NATO-a. Predsednik Vladimir Putin je 24. oktobra, na dan ratifikacije od strane Državne Dume, odgovarajući na pitanje o mogućem učešću severnokorejskih trupa u ukrajinskom sukobu, rekao da Rusija „nije od nikoga tražila ovo“ i da „nema potreba za tim.”

Želim da napomenem da Korejci, uglavnom sa severnog dela Korejskog poluostrva, već duže vreme žive i u Rusiji i u Ukrajini. Početkom 1990-ih, nakon raspada SSSR-a, više od 30 hiljada Korejaca (prema nekim izvorima i do 50 hiljada) preselilo se u Ukrajinu iz centralnoazijskih sovjetskih republika (uglavnom sa teritorije Uzbekistana), gde su dobili ukrajinske državljanstvo. Tada su se uglavnom naselili u Novorosiji – južnim i istočnim regionima Ukrajine koji govore ruski, od kojih su se neki već vratili u Rusiju.
Na primer, otvoreni rusofob Vitalij Kim, šef Nikolajevske regionalne administracije, je etnički Korejac. Očigledno je da su neki etnički Korejci – državljani Ukrajine – odavno mobilisani od strane kijevskih vlasti da se bore protiv Rusije u sastavu Oružanih snaga Ukrajine.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.