Početna » Društvo » Strani fakulteti u Srbiji: Zdrava konkurencija ili razlog za brigu?

Novo sporno rešenje

Strani fakulteti u Srbiji: Zdrava konkurencija ili razlog za brigu?

Izmenama Zakona o obrazovanju obezbeđeno je da strani fakulteti dođu u Srbiju. Ova odluka izazvala je nezadovoljstvo i polemike. Dok ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da će „strani fakulteti biti zdrava konkurencija“, akademska zajednica izražava zabrinutost.

Đukić Dejanović je govoreći o predloženim izmenama Zakon o obrazovanju kazala novinarima da dovođenje stranih fakulteta u Srbiju predstavlja i jedan vid demografske mere. Jer, kako je ukazala, „mladi koji odu na školovanje u inostranstvo često tamo ostaju i zasnivaju porodice“.

Ona je komentarišući navode da za strane fakultete neće biti potrebna akreditacija, izjavila da će oni samo biti locirani u Beogradu, ali da neće ulaziti u državni sistem obrazovanja.

Kazala je i da bi se time pružila bi se prilika mladim ljudima da ne moraju da plaćaju stan, hranu i boravište ukoliko žele da se školuju na stranim univeriztetima.

Rektor Univerziteta u Beogradu: Zabrinuti smo

S druge strane, Vladan Đokić, rektor Univerziteta u Beogradu uputio je otvoreno pismo članovima Odbora za obrazovanje i nauku. Kako je rekao, predlogom se daje mogućnost inostranoj visokoškolskoj ustanovi izvođenje studijskih programa na osnovu sporazuma sa Ministarstvom prosvete, iz čega proizilazi da će inostrana visokoškolska ustanova poslovati na teritoriji Republike Srbije bez prethodno sprovedenog postupka akreditacije, što je krajnje opasno i diskriminišuće prema domaćim univerzitetima.

„Takođe, u situaciji kada se radi na novom modelu finansiranja u visokom obrazovanju, odredba po kojoj bi se inostrana visokoškolska ustanova finansirala iz sredstava budžeta Republike Srbije dovodi u pitanje dosadašnje napore preduzete u tom smislu. Ovakva dopuna predlaže se u krajnje nepovoljnom trenutku, kada se rešava suštinski jedno od najvažnijih pitanja za visokoškolske ustanove u Srbiji, a to je upravo finansiranje“, napisao je rektor.

MASA: Diskriminacija domaćih univerziteta?

Istovremeno se oglasila i Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA). Oni su kritikovali Predlog izmene Zakona.

Mreža je u saopštenju navela da se tim predlogom namerava dozvoliti inostranim visokoškolskim ustanovama izvođenje studijskih programa u Srbiji. I to na sva tri nivoa studija, bez ikakvog postupka akreditacije, već samo na osnovu direktnog sporazuma i dozvole za rad koju bi izdavalo Ministarstvo prosvete.

Dodaje se i da novim predlogom izmene Zakona, država predviđa mogućnost dodeljivanja budžetskih sredstava za naknadu školarine, odnosno dela školarine (studenata državljana Srbije), kao i za druge troškove studiranja na inostranim visokoškolskim ustanovama koje će poslovati u Srbiji.

„Na ovaj način navedeni predlog, sa jedne strane, diskriminiše domaće univerzitete i fakultete. A sa druge strane, ne dovodi u pitanje kvalitet inostranih visokoškolskih ustanova, niti ih usklađuje sa predviđenim standardima kvaliteta koji važe u Srbiji“, piše u saopštenju,

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.