Početna » Geoanalitika » Kako će se izbori za Evropski parlament odraziti na Balkan

Zemlje kandidati moraće čekati

Kako će se izbori za Evropski parlament odraziti na Balkan

Dok politički potresi odzvanjaju Evropom, pa se zbog poraza na izborima za Evropski parlament vladajućih raspuštaju nacionalni parlamenti poput francuskog ili padaju vlade poput belgijske, zemlje kandidati moraju da sačekaju da se prašina malo slegne.

„Teško je očekivati da će se nešto preko noći promeniti jer je potrebno vreme da se formiraju evropske institucije, ali će biti jako važno ko će u budućoj Evropskoj komisiji preuzeti resor proširenja.

„Dosadašnji komesar Oliver Varhelji je imao izrazito snažan mađarski interes u ovom delu Evrope, pa bi bilo interesantno videti da resor preuzme predstavnik članice koja nije direktno uključena“, kaže Višeslav Raos, profesor zagrebačkog Fakulteta političkih nauka za BBC na srpskom.

On dodaje da je „priča ‘više Evrope’ pomalo izgubila, što se vidi po porazu predsednika Emanuela Makrona“, čija je stranka u Francuskoj doživela debakl.

Sa posebnom pažnjom, izbori su praćeni u zemljama sa kojima EU pregovara o članstvu: Crnoj Gori, Srbiji, Albaniji i Severnoj Makedoniji; kandidatima: Bosni i Hercegovini, Gruziji, Moldaviji i Ukrajini, kao i Kosovu, kandidatu za članstvo u EU.

Na izborima za Evropski parlament, među 720 poslanika najviše će biti onih iz grupacije desnog centra.

U pojedinim članicama, poput Nemačke, Austrije ili Francuske, dobar rezultat ostvarile su i stranke ekstremne desnice.

Nešto je drugačija slika na severu Evrope, gde su zadovoljnije socijaldemokratske i zelene stranke.

Meloni i Mari Le Pen
Meloni i Mari Le Pen

Menja li se politika evropskog proširenja?

Listi na kojoj je bio Milorad Pupovac, politički predstavnik Srba u Hrvatskoj, mandat u Evropskom parlamentu izmakao je za oko hiljadu glasova.

U izbornoj večeri, dodatne brige će mu na lice doneti pitanje da li će nova evropska politička garnitura drugačije gledati na proširenje ka Balkanu.

„Ova trenutna i privremena slika na Balkanu predstavlja ono što Evropa ne bi želela da bude, a istovremeno bi i mogla da postane.

„Bilo bi veoma loše ukoliko ovaj saziv parlamenta ne bi odlučnije odmrznuo proces proširenja. Iako je jasno da bi postojeća pravila teško bila dosledno primenjena na sve u ‘evropskom ostatku’, a posebno ono da onaj ko uđe prvi, ne blokira naredne“, kaže on u razgovoru za BBC na srpskom.

Ključne odluke, a one o proširenju Unije spadaju u takve, u Briselu se donose saglasnošću svih članica, što je ponekad mukotrpan i dugotrajan proces koji otvara mogućnost da jedna ili nekoliko zemalja blokiraju odluku svih drugih.

Takve situacije najviše puta iskusila je Severna Makedonija. Njen evropski put najpre zaustavila Grčka zbog neslaganja sa prethodnim imenom zemlje, a potom i Bugarska, zbog pitanja identiteta i jezika.

Ipak, ovi mehanizmi neće biti lako promenjeni.

„Pojedine veće članice, poput Nemačke, zagovaraju da se izvrši reforma kojom se ne bi tražio konsenzus, već većina u pitanjima poput proširenja.

„To je nešto što manjim zemljama nije baš prihvatljivo, bez obzira na stranačku pripadnost“, zaključuje profesor Raos.

„Ovaj saziv može odlučivati o ratu i miru“

Pupovac kaže da su izbori u Evropi održani u nikad izazovnijem vremenu na kontinentu. Kako je rekao „dok je Evropa pred serijom ratova, od kojih se onaj u Ukrajini vodi na njenom tlu“.

„Velika je opasnost da bi ovaj saziv parlamenta u mandatu mogao da odlučuje o pitanjima rata i mira, a ta tema je bila potpuno odsutna u kampanjama stranaka.“

Pričale stranke o ratu ili ne, i na ovim izborima važnu ulogu igralo je pitanje strahova – racionalnih, ali i iracionalnih.

„Do sada su sarađivali umereni sa levog i desnog centra, uz liberale kao korektivni faktor rasta.

„Ali sada je tu novi reljef evropske, ali i hrvatske politike, nastao kao rezultat straha, kao i organizovanih kampanja verskih institucija, nevladinih organizacija, opštih trendova na Zapadu“, kaže predsednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS).

Pupovčeva stranka na nedavnim parlamentarnim izborima osvojila je mandate koji pripadaju srpskoj zajednici, ali se posle više od decenije nije našla u vladajućoj većini dosadašnjih partnera iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) premijera Andreja Plenkovića.

HDZ je prihvatio uslov novih učesnika u vlasti, desničarskog Domovinskog pokreta, da u većini ne budu predstavnici SDSS-a.

I na izborima za Evropski parlament, najbolji rezultat u Hrvatskoj ostvario je HDZ, osvojivši šest od dvanaest mandata.

Četiri su pripala najvećoj opozicionoj Socijaldemokratskoj partiji (SDP), a po jedan Domovinskom pokretu i zeleno-levoj partiji Možemo.

„Glavna tema u Hrvatskoj bila je ko može da uspešnije privuče novce iz evropskih fondova, a u senci su ostale teme koje su dominirale u ostatku Unije – zelene tranzicije, Ukrajine, proširenja, migracije“, kaže Višeslav Raos.

Ipak, on zaključuje da je u Hrvatskoj „pobedio politički mejnstrim, što nije slučaj u svim zemljama Evrope“, gde su dobre rezultate ostvarile nove ili antisistemske stranke.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.