Zamagljivanje stakala u automobilu zimi jedan je od najčešćih problema sa kojim se vozači susreću tokom hladnih meseci. Ova pojava nastaje usled kondenzacije, kada topao i vlažan vazduh unutar vozila dođe u kontakt sa hladnim staklima, stvarajući sitne kapljice vode na njihovoj površini.
Glavni uzroci ovog problema su temperaturna razlika, visoka vlažnost unutar vozila i nedovoljna ventilacija. Topao vazduh koji putnici izdišu, mokra odeća i obuća, kao i uneti kišobrani dodatno pogoršavaju situaciju. Iako je ova pojava gotovo neizbežna, postoje efikasni načini da se njen uticaj smanji.
Obezbedite pravilnu ventilaciju
Najvažnije je održavati dobru cirkulaciju vazduha u vozilu. Pojačajte protok vazduha i usmerite ga prema staklima. Ako imate klima-uređaj, redovno ga koristite jer on uklanja vlagu iz vazduha. Isključite recirkulaciju vazduha kako biste omogućili ulazak svežeg spoljašnjeg vazduha.
Zagrejte stakla
Uključite grejače prednjeg i zadnjeg stakla, kao i grejače retrovizora ako su dostupni. Toplota smanjuje razliku u temperaturi između unutrašnjosti vozila i stakala, čime se sprečava nakupljanje kondenzacije.
Smanjite nivo vlage
Redovno čistite podne prostirke i uklanjajte vlagu od snega, kiše ili blata. Koristite sredstva za upijanje vlage kao što su kesice sa silika-gelom ili improvizovana rešenja poput pirinča ili peska za mačke stavljenog u staru čarapu.
Zaštitite stakla posebnim premazima
Na tržištu postoje sredstva protiv zamagljivanja koja stvaraju zaštitni sloj na staklima, sprečavajući stvaranje kapljica vode. Ovakvi proizvodi mogu znatno olakšati zimsku vožnju.
Pored ovih saveta, redovno proveravajte stanje zaptivki na vratima i prozorima kako biste sprečili ulazak vode u vozilo. Primena ovih jednostavnih koraka može učiniti zimske vožnje znatno prijatnijim i bezbednijim.