Za sve vreme svoje vladavine, Josip Broz Tito nije posetio Jasenovac. Bar ne zvanično. Očekivala se takva jedna poseta 1969. godine Spomen-području „Jasenovac“, zbog čega je narod svom predsedniku kupio i poklon. Ali on nikada nije uručen.
Potomci i preživeli iz opštine Novska i Dubica „odvojili su od usta“, skupili novac i kupili platinastu ružu ukrašenu brilijantima. Želeli su da tada voljeni vođa dođe i pokloni se nevino stradalima, jer su godinama željno iščekivali njegovu posetu. Međutim, nikada nije došao.
Tako je ova predivno ukrašena platinasta ruža ostala poklon koji nikada nije uručen onome za koga je napravljena.
POKLON ZA TITA
Platinasta ruža sa brilijantima koju je narod opština Novske i Bosanske Dubice kupio kao poklon Titu 1969. Ruža je trebala biti uručena kao uspomena na posjetu SP Jasenovac. Nikad nije poklonjena. pic.twitter.com/z0Ykwvt6fZ— Manastir Jasenovac (@MJasenovac) June 12, 2024
Međutim, ono što je za sve zaprepašćujuće je činjenica da doživotni predsednik Jugoslavije nikada nije posetio najveće stratište na prostoru države kojoj je bio predsednik. Bar ne zvanično, ili javno.
Tako je Tito npr.u septembru 1975. godine posetio Zagreb, Kumrovec i Sisak, ali o njegovoj poseti obližnjem Jasenovcu ne postoji nijedan detalj.
Do sada jedini poznati izvor Titove posete Jasenovcu (1975. g.) je prema drugu Zlatoju Martinovu navodno pisano svedočenje (memoari) Dušana Dragosavca, a kao živi svedoci se pojavljuju Miloš Minić i Edvard Kardelj.
„Iako drug Tito lično nije imao ništa protiv da se medijski njegova poseta proprati, mi iz rukovodstva CK SK Hrvatske nismo želeli da se Titu eventualno postavljaju pitanja o broju žrtva u Jasenovcu, ne samo srpskih nego svih, i romskih i jevrejskih i žrtava Hrvata komunista, jer taj broj do tada nije bio utvrđen, pa bi svaka brojka bila obično licitiranje”, napisao je Dragosavac.
Međutim, poslednja dvojica drugova ovo Dragosavčevo svedočenje nikada nisu potvrdila. Isto kao što to nije uradio ni, prema Zlatoju Martinovu jedini svedok navodne prve Titove posede Jasenovcu (1945. g.), Ivan Stevo Krajačić.