Početna » Naša Srbija » Pančićeva omorika: Živi fosil Srbije i simbol prirodnog bogatstva

Ime je dobila po svom pronalazaču, dr Josifu Pančiću

Pančićeva omorika: Živi fosil Srbije i simbol prirodnog bogatstva

Pančićeva omorika predstavlja jednu od najznačajnijih vrsta četinara u Srbiji. Ova vrsta smrče, endemit i tercijarni relikt, opstala je tokom istorije, prilagođavajući se različitim klimatskim promenama.

Ime je dobila po Josifu Pančiću, srpskom botaničaru, lekaru, planinaru i profesoru, koji ju je otkrio 1875. godine kod sela Zaovine, na planini Tari. Otkriće ove biljke predstavlja jedno od najznačajnijih dostignuća u istoriji srpske botanike.

Doktor Josif Pančić
Foto: Riznica. net / Dr Josif Pančić

Poreklo i značaj

Pančićeva omorika datira iz perioda tercijara, što znači da postoji već oko 65 miliona godina. Kao „živi fosil“ svetske flore, predstavlja pravu zagonetku za naučnike. Njeno poreklo, rasprostranjenost i otpornost na zagađenje, ali i osetljivost na negativne uticaje čoveka, čine je fascinantnim predmetom istraživanja.

Pančićeva omorika je opstala na vrlo ograničenom području, srednjem toku reke Drine, što dodatno naglašava njenu jedinstvenost.

Stanište

Ova planinska vrsta raste na nadmorskim visinama između 400 i 1700 metara. Najčešće se nalazi na krečnjaku, ali u retkim slučajevima može rasti i na serpentinu, strmim krečnjačkim liticama.

Prvobitno se smatralo da omorika raste samo na Tari, ali 1975. godine otkriveno je novo nalazište u blizini manastira Mileševa, kod Prijepolja. Danas se može pronaći sa obe strane srednjeg toka reke Drine.

Pančićeva omorika
Foto: Agro TV

Sva nalazišta Pančićeve omorike izdvojena su u rezervate prirode i pod zaštitom su Zavoda za zaštitu prirode Srbije. Svako pojedinačno stablo je pod zaštitom, što naglašava važnost očuvanja ove vrste.

Fizičke karakteristike

Pančićeva omorika je tanko, vitko drvo koje može dostići visinu do 50 metara. Njena kora je tanka i smeđe boje. Gornje grane stabla su uperene naviše, srednje su horizontalne, dok su najniže grane uperene ka zemlji, s vrhovima koji se ponovo okreću naviše. Ova jedinstvena struktura grana daje omorici karakterističan izgled.

Četine Pančićeve omorike su duge od 8 do 20 milimetara i široke oko 2 milimetra. Na vrhu su zaobljene ili špicaste, a njihov presek je spljošten. Sa lica su sjajne i tamnozelene boje. Pupoljci omorike nemaju smolu, što je još jedna od njenih karakterističnih osobina.

Muški cvetovi su svetlocrvene boje, dok su ženski cvetovi ljubičaste boje. Period cvetanja traje od kraja aprila do juna, dok šišarke sazrevaju u oktobru i novembru, dugačke su oko 5 centimetara i imaju crveno-smeđu boju.

Pančićeva omorika
Foto: Agro TV

Ekološki značaj i očuvanje

Pančićeva omorika ima veliki ekološki značaj jer je indikator čistoće ekosistema u kojem raste. Njeno očuvanje je od izuzetne važnosti, ne samo zbog njene retkosti i endemskog karaktera, već i zbog njene uloge u održavanju biodiverziteta planinskih ekosistema Srbije.

Zbog svoje osetljivosti na negativan uticaj čoveka, važno je sprovođenje rigoroznih mera zaštite i očuvanja njenih staništa. Očuvanje Pančićeve omorike nije samo pitanje zaštite jedne vrste, već i očuvanja celokupnog ekosistema u kojem ona raste.

Pančićeva omorika, kao simbol prirodnog bogatstva Srbije, zaslužuje posebnu pažnju i zaštitu kako bi i buduće generacije mogle da uživaju u njenoj lepoti i jedinstvenosti.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.