Imali smo tu čast da u našem podkastu ugostimo gospodina Aleksandra Kavčića koji je istaknuta ličnost u oblasti elektrotehnike i informatike, poznat po svom značajnom doprinosu obrazovanju i naučnim istraživanjima. Rođen 1968. godine u Beogradu, Kavčić je stekao obrazovanje na Matematičkoj gimnaziji, a zatim je studirao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Svoj akademski put nastavio je u Nemačkoj, gde je diplomirao na Univerzitetu u Bohumu, a doktorat je stekao na prestižnom Univerzitetu Karnegi Melon u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je i danas profesor. Profesor Kavčić je predavao i na Univerzitetu Havaji u Manoi, Teksasu, Hong Kongu i prestižnom univerzitetu Harvard.
Naučni rad i patenti
Kavčić je poznat kao jedan od vodećih stručnjaka u oblasti informatičkih tehnologija. Njegov rad obuhvata osam patenata koji se koriste u industriji, a njegov najpoznatiji izum je tehnologija za čitanje podataka sa magnetnih memorija, koja se primenjuje u milijardama računara širom sveta.
Pored toga, Kavčić je aktivan član Matematičkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti, što dodatno naglašava njegovu posvećenost naučnoj zajednici.
Veliku borbu, vodio je sa firmom „Marvell Technology Group“ koja je ukrala njegov patent. Međutim, nakon dugogodišnje borbe, pravda je pobedila i profesor Kavčić je ovu firmu dobio na sudu. Kada god se pomene ova tema, kaže da mu je nakon ove izvojevane bitke pao ogroman kamen sa srca.
Osnivanje Fondacije
U 2017. godini, Kavčić je osnovao Fondaciju „Alek Kavčić“ sa ciljem promocije obrazovanja i nauke. Fondacija se fokusira na obezbeđivanje besplatnih udžbenika za osnovce u Srbiji, čime nastoji da smanji finansijski teret na porodice i poboljša pristup kvalitetnom obrazovanju. U 2020. godini, fondacija je započela svoje aktivnosti u Srbiji, a njen rad brzo je postao prepoznatljiv.
Pravna borba za besplatne udžbenike
Jedna od ključnih tačaka delovanja fondacije bila je pravna borba protiv izdavačke kuće „Klett“, koja je osporavala pravo fondacije da promoviše besplatne udžbenike. U martu 2024. godine, Privredni apelacioni sud doneo je presudu u korist fondacije, potvrđujući njeno pravo da promoviše besplatne obrazovne materijale.
Ova odluka ne samo da jača legitimitet fondacije već i povećava poverenje među roditeljima i nastavnicima u kvalitet besplatnih udžbenika koje fondacija nudi.
Ciljevi i vizija
Ciljevi Fondacije Alek Kavčić su višestruki. Prvenstveno je to obezbeđivanje besplatnih udžbenika osnovcima jer fondacija nastoji da svi učenici osnovnih škola imaju pristup kvalitetnim obrazovnim materijalima bez dodatnog finansijskog opterećenja.
Druga tačka za koju se zalaže fondacija je podrška nastavnicima. Pored udžbenika, fondacija pruža resurse i obuke za nastavnike kako bi unapredili svoj rad. U oktobru mesecu ove godine fondacija je organizovala projekat „Prosvetitelj“ gde su se dodeljivale nagrade najpožrtvovanijim nastavnicima i učiteljima u Srbiji. Sjajan gest fondacije i Aleka Kavčića, koji se neumorno trudi za bolji položaj prosvetara u društvu.
Treća tačka je promocija nauke. Kroz različite projekte i inicijative, fondacija se zalaže za unapređenje naučne pismenosti među mladima. S’toga, Kavčićev rad kroz fondaciju predstavlja značajan korak ka modernizaciji obrazovnog sistema u Srbiji i ukazuje na važnost dostupnosti obrazovanja za sve.
Njegova posvećenost obrazovanju i nauci čini ga ključnom figurom u ovoj oblasti, a njegov uticaj se oseća ne samo u akademskoj zajednici već i šire u društvu, jer se iskren filantropski rad uvek prepoznaje.
Stranci imaju monopol nad tržištem udžbenika u Srbiji
Vidno razočaran stanjem na tržištu udžbenika i onim što se plasira u njima, Alek Kavčić vodi veliku bitku sa stranim izdavačkim kućama koje drže monopol na ovom tržištu. Sem izdavačke kuće „Klett“ koju smo već pomenuli, tu se ubrajaju i izdavačke kuće „Freska“ i „Novi Logos“.
„Po pitanju udžbenika stranci ovde imaju uticaj, dobili su to, mi smo im dali, naša država, Vlada je dozvolila tako nešto i sada ko štampa udžbenike? Oni mogu biti štampani ovde u Srbiji, dakle štampaju se tu, ali i dok su autori možda naši državljani i urednici, uređivačka politika je iz inostranstva, sistem rada je iz inostranstva, korupcija u sferi udžbenika opet nam dolazi iz inostranstva, upravo od tih nekih zemalja, pre svega od Nemačke koja kobajagi zagovara neko fer tržište i neke tržišne uslove i demokratiju i sve redom, a ovde nam servira korupciju u sferi udžbenika.“ naglasio je profesor Alek Kavčić u našoj emisiji.
Istorija koja nam se servira u udžbenicima je „iskrivljena“
„Ali pisalo je ovako, da je Srbima pod Turcima bilo jako dobro, da su Srbi imali tu mogućnost da napreduju na društvenoj lestvici Otomanskog carstva koje se trudilo da darovitoj deci omogući napredovanje kroz vojne institucije Osmanskog carstva. To vam je jedan neverovatno blagonaklon način da se prikaže ta tragedija danka u krvi.
A ovamo udžbenik, srpski udžbenik veliča to, glorifikuje mogućnost uspona na društvenoj lestvici Osmanskog carstva tako što se deca kradu roditeljima i sa 7,8,9 godina stavljaju u vojne škole“ vidno razočaran, istakao je profesor Kavčić.
Sem tema oko monopola i korupcije na tržištu udžbenika i krivoj istini koja se servirao našoj deci kroz obrazovni sistem dotakli smo se gorućih problema i budućnosti obrazovnog sistema u Srbiji, toga koliko je tehnologija zastupljena kroz naše obrazovanje, koliko je potrebno novca za udžbenike jednoj prosečnoj proodici u Srbiji svakog septembra, ali i tema o budućnosti rada fondacije i profesora Aleksandra Kavčića na ličnom planu.
Mi se još jednom zahvaljujemo profesoru na izdvojenom vremenu i što je pristao da bude gost u našem studiju, a ako vam se ove teme čine interesantnim pogledajte celu emisiju sa profesorom Kavčićem.