Smeštena u prelepoj Ovčarko-kablarskoj klisuri koja vijuga između planina i ponosi se desetinom značajnih manstira, Ovčar Banja je pravo mesto za sve ljubitelje netaknute prirode i zdravog života.
Iako je reč o manjem mestu, ova banja je veoma popularna destinacija. Bilo da želite da u njoj provedete nekoliko dana i lečite se njenim toplim, mineralnim vodama ili da odete na jednodnevni izlet, ova banja vas neće ostaviti ravnodušnim. Pored toga, nalazi se nadomak jezera Međuvršije i niza manstira koje, takođe, na putu za Ovčar Banju možete obići. Još jedna prednost ove banje ogleda se u tome što se ubraja među destinacije za jeftina putovanja u Srbiji.
Atrakcije Ovčar Banje
Najbolje što ova banja može da ponudi svojim gostima jeste lekovita voda, čija je temperatura 38 stepeni. Neverovatno je bogata natrijumom i kalcijumom, jodom, manganom i kalijumom. Idealna je za preporod i dobro zdravlje celog organizma.
Preporuka je da posetite velnes centar Ovčar Banje koji ima odlične uslove za odmor, relaksaciju i rehabilitaciju. U sklopu tog centra možete da isporobate hidromasažne kade i moderne saune, kao i prostrane bazene sa lekovitom banjskom vodom. Takođe, s obzirom na to da je jezero Međuvršje veoma blizu, tokom vašeg boravka u ovoj banji, možete uživati u splavovima na jezeru koji su smešteni u jednom od najlepših delova kliusure i koji imaju odlična jela sa roštilja, kao i bogatu kartu pića.
Lekovitost Ovčar Banje
Većina turista i posetilaca dolazi u ovu banju kako bi pronašli mir i uživali u prirodnom ambijnetu, zelenilu prirode i blagodetima lekovite vode. Lekovitost voda koje izviru u Ovčar Banji povoljno i dobro utiče na kosu, kožu i telo i regenaraciju celog organizma. Ova banja je savršena za preporod duše i tela. Izvora termalne vode u Ovčar Banji ima na nekoliko značajnih mesta. Izviru iz krečnjaka i temperatura im je između 36 i 38 stepeni.
Potrebno je pomenuti da postoji izvor ovčarske homeoterme koje se nalazi u samom rečnom koritu. Ove vode Ovčar Banje bogate su makroelementima kao što su kalcijum i natrijum, kao i mikroelementima poput kalijuma, litijuma, rubidijuma, cezijuma, stroncijuma, barijuma, joda, broma, kobalta, fosfora, fluora i mangana.