Početna » Kompas » Aleksandar Stojanović: Fenomen Novak Đoković i usklik “Ovim pobeđuj”

Kako je Novak postao veliki sportista

Aleksandar Stojanović: Fenomen Novak Đoković i usklik „Ovim pobeđuj“

Kada je Vijetnamski rat bio na vrhuncu, vojsci SAD trebao se pridružiti tada nevjerovatni šampion Muhamed Ali. Ipak, on je to odbio bez obzira što mu je na vrhuncu karijere prijetila kazna zatvora od 5 godina. Tada je rekao da ne osjeća nikakvo neprijateljstvo prema Vijetnamu. Tako je zbog svojih uvjerenja i principa bio spreman da žrtvuje svoju karijeru, čitav svoj život.

Nije Ali završio u zatvoru, ali karijera mu je prekinuta na dvije godine. On se vratio, i ostvario neke pobjede koje su ga do danas upisale zlatnim slovima u svijetu boksa. Postao je simbol ovog sporta. Već tada je bilo jasno da će biti jedan od najvećih boksera ikada. Ali, tim potezom Ali je postao jedan od najvećih sportista ikada. Jer da biste bili legenda i sportista, nisu dovoljni samo uspjesi na terenu. Neophodno je to pokazati svojim primjerom, ponašanjem, životom.

Novak u Australiji

55 godina kasnije, u Australiji, svijet je svjedočio nevjerovatnoj torturi vlasti prema jednom sportisti. Novak Đoković, kao istinska legenda tenisa, čovjek koji je najviše puta osvajao turnir u toj državi, zbog odbijanja da se vakciniše bio je zatvoren, a zatim i izbačen iz ove zemlje.

Pandemija virusa korona bila je sofisticiraniji rat, potpuno nova situacija u kojoj se našlo čovječanstvo. Ljudima se ograničavala sloboda, vlasti su “u ime zdravlja” postale represivnije. Sve je bilo zbunjujuće, ljudi su stavljani pred izbore da nešto učine ili će u suprotnom biti teško kažnjeni. Histerija koja je vladala je dostigla neviđene razmjere, pa su mnogi u strahu radili sve što im se kaže. Postali smo robovi nametnutih pravila, oduzeta je mogućnost promišljanja i donošenja racionalnih izbora.

Velikom šampionu, Novaku Đokoviću tada su sva vrata svijeta bila zatvorena. Njegov pohod na rekorde bio je ugrožen kovid pravilima i “novom realnošću”. Ali, Novak ni trenutka nije pomislio da promjeni svoj stav, čvrsto braneći svoje pravo na izbor, na slobodu mišljenja. Bio je spreman da više nikada ne zaigra tenis, iako su mu svi rekordi bili na dohvat ruke.

Protjerivanje iz Australije i Ostrog

Kad je iz Australije protjeran kao najveći terorista, Novak Đoković se vratio u Srbiju, a zatim je otišao na Ostrog. Za to vrijeme stizale su brojne osude, a mnogi su likovali nad tim što neće biti najveći u istoriji i što neće oboriti sve rekorde. Dok su oni likovali, Novak je bio strpljiv.

Pravila za vakcinisanje bila su stroga u cijelom svijetu, a brojne države uvele su zabrane za nevakcinisane. Djelovalo je da Đoković neće igrati najveće turnire, a zbog godina šanse za osvajanje Gren slemova će mu biti sve manje. Na to sve, Nadal je te godine na Rolan Garosu došao do 22. titule.

Šampionski povratak

Ali, već 2023. godine Novak osvaja tri gren slema. Prvi, baš u Australiji. Zatim u Parizu gdje je prestigao Nadala, a 24. titulu uzima na US openu. Sa 36 godina igrao je kao mladić. Nije se žalio na tretman koji je imao, ali je promjenio pristup. Više se nije “dodvoravao” publici. Izlazio je na teren i pobjeđivao. Na svaki izmišljeni kriterijum u debatama o najvećem svih vremena odgovarao je na terenu. Svima je začepio usta.

Međutim, jedini argument koji je ostao onima koji ga osporavaju je zlatna medalja sa Olimpijskih igara. I zaista, za jednog sportistu ta medalja je nešto najvrednije što postoji. Nakon Tokija, vjerovatno niko nije vjerovao da će Novak biti na takvom nivou da u Parizu dođe do zlatne medalje. Tolike šanse su propuštene kad je bio na najvišem nivou. Nikada nije ušao ni u finale.

Parisko zlato

Skepticizam je dodatno porastao na ovogodišnjem Rolan Garosu kada je povrijedio koljeno i morao otići na operaciju. Vraća se mimo svih očekivanja, ali je razbijen u finalu Vimbldona od mladog Alkarasa. Djelovalo je da više ne može sa mlađim igračima.

Ali došao je Novak u Pariz i odigrao kao da mu je 27 godina. Bez izgubljenog seta došao je do finala, gdje ga je čekao Alkaras. I održao čas tenisa – osvojio je jedino što mu nedostaje, osvojio je tenis. Izbio je i zadnji argument onima koji ga osporavaju kao najvećeg svih vremena.

Međutim, sigurno najupečatljiviji momenat bio je nakon četvrtfinala kada je Đoković jedva završio meč sa Cicipasom zbog bola u koljenu. Tada je izvadio krst i rekao da se jedino nada u Boga i da će se njemu moliti da sve bude dobro. Ovaj momenat upečatljiv je posebno ako se uzme u obzir ceremonija otvaranja Olimpijskih igara.

Vjera u Boga

Histeričnu kampanju vakcinacije zamjenila je još histeričnija kampanja nametanja tzv. WOKE ideologije. Promocija “vrijednosti” koje su, ne samo antihrišćanske, nego i sredstvo za ismijavanje tradicije i hrišćanstva. I baš kao što je odbio vakcinu 2022. godine, Novak je ponosno sada isticao svoju pravoslavnu vjeru. Time je Novak još jednom ustao protiv nametnutog mejnstrima, ne mareći za medijsko-političku mašineriju koju bi mogao okrenuti protiv sebe.

Novak je poslije svakog meča posebno isticao krst koji je nosio oko vrata. Tokom svakog intervjua ga je pokazivao vrlo upečatljivo, time šaljući najjaču poruku svijetu. Krst je simbol pobjede. I Bog je Caru Konstantinu kazao: „Ovim pobjeđuj“. Tako je krst na Novakovim grudima pobjedio svu onu paradu beščašća na otvaranju Olimpijskim igrama.

Bog mu je pomogao. Krstom je pobjedio. Rezultatima na terenu postao je najveći teniser svih vremena. Ponašanjem, primjerom i stavovima van terena postao je i jedan od najvećih sportista ikada.

Aleksandar Stojanović za Kompasinfo

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.