Početna » Geoanalitika » Kina proširuje nuklearni arsenal brže od ostalih

Najbrže globalno širenje

Kina proširuje nuklearni arsenal brže od ostalih

Kina ubrzava izgradnju proširuje svoj nuklearni arsenal e i trenutno poseduje 500 bojevih glava. To je znatno više od Indije sa 172 i Pakistana sa 170.

Ovaj rast označava najbrže globalno širenje, sa bojevim glavama u visokom operativnom stanju upozorenja, statusu koji je ranije bio rezervisan za američke i ruske arsenale.

Nuklearne zalihe su sledeće:

  • Rusija (4.380 bojevih glava),
  • SAD (3.708),
  • Francuska (290),
  • Velika Britanija (225),
  • Izrael (90) i
  • Severna Koreja (50).

Procenjuje se da je 3.904 ovih bojevih glava raspoređeno na raketama i avionima, dok se ostatak čuva u skladištima.

„Oko 2.100 raspoređenih bojevih glava je u visokom operativnom stanju upozorenja na balističkim raketama. Skoro sve ove bojeve glave pripadaju Rusiji ili SAD-u, ali prvi put se veruje da i Kina ima neke bojeve glave u visokom operativnom stanju upozorenja,“ rekli je Stokholmskog instituta za istraživanje mira (SIPRI).

Ubrazana nuklearna izgradnja Kine

SIPRI izveštava da je nuklearni arsenal Kine porastao sa 410 bojevih glava u januaru 2023. na 500 do januara 2024. godine.  Hans M. Kristensen, stariji saradnik sa SIPRI Programa za oružje masovnog uništenja, izjavio je: „Kina proširuje svoj nuklearni arsenal brže nego bilo koja druga zemlja.“

On je dodao: „Ali skoro u svim državama sa nuklearnim oružjem postoje ili planovi ili značajan pritisak za povećanje nuklearnih snaga.“

Globalna nuklearna slika

Rusija i SAD ostaju dominantne, držeći 90% svetskih nuklearnih oružja. Rusiji ima 4.380, a SAD 3.708 bojevih glava. Procenjuje se da će Kina do 2030. godine dostići preko 1.000 bojevih glava, potencijalno se izjednačavajući sa brojem interkontinentalnih balističkih raketa SAD-a i Rusije.

SIPRI izveštava da je 2.100 raspoređenih nuklearnih bojevih glava u visokom operativnom stanju upozorenja, pri čemu se Kina prvi put pridružila ovom statusu.

Nuklearni arsenal
FOTO: Indija tajms

SIPRI takođe navodi da Indija, Pakistan i Severna Koreja rade na razvoju sposobnosti da rasporede više bojevih glava na balističkim raketama, sposobnosti koju već imaju SAD, Velika Britanija, Rusija, Francuska i Kina. „Ovo bi omogućilo potencijalni brzi rast u raspoređenim bojevim glavama, kao i mogućnost za nuklearno naoružane zemlje da prete uništenjem znatno više ciljeva“, navodi SIPRI.

Strateške implikacije za Indiju

Indija održava poverenje u svoj strateški odvraćajući potencijal, podržana balističkom raketom Agni-5, testiranom na sposobnost višestrukih bojevih glava. Indija sve više usvaja raketne sisteme sa lansiranjem iz kanistera radi unapređene operativne spremnosti.

Indijska mornarica će uskoro uključiti u upotrebu svoju drugu nuklearnu podmornicu, INS Arighat, jačajući svoj nuklearni trijadu. SIPRI napominje da „Indija sve više stavlja akcenat na oružje većeg dometa, uključujući ono sposobno da dosegnu ciljeve širom Kine.“

Izvor: Indija tajms

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.