Кина убрзава изградњу проширује свој нуклеарни арсенал е и тренутно поседује 500 бојевих глава. То је знатно више од Индије са 172 и Пакистана са 170.
Овај раст означава најбрже глобално ширење, са бојевим главама у високом оперативном стању упозорења, статусу који је раније био резервисан за америчке и руске арсенале.
Нуклеарне залихе су следеће:
- Русија (4.380 бојевих глава),
- САД (3.708),
- Француска (290),
- Велика Британија (225),
- Израел (90) и
- Северна Кореја (50).
Процењује се да је 3.904 ових бојевих глава распоређено на ракетама и авионима, док се остатак чува у складиштима.
„Око 2.100 распоређених бојевих глава је у високом оперативном стању упозорења на балистичким ракетама. Скоро све ове бојеве главе припадају Русији или САД-у, али први пут се верује да и Кина има неке бојеве главе у високом оперативном стању упозорења,“ рекли је Стокхолмског института за истраживање мира (СИПРИ).
Убразана нуклеарна изградња Кине
СИПРИ извештава да је нуклеарни арсенал Кине порастао са 410 бојевих глава у јануару 2023. на 500 до јануара 2024. године. Ханс М. Кристенсен, старији сарадник са СИПРИ Програма за оружје масовног уништења, изјавио је: „Кина проширује свој нуклеарни арсенал брже него било која друга земља.“
Он је додао: „Али скоро у свим државама са нуклеарним оружјем постоје или планови или значајан притисак за повећање нуклеарних снага.“
Глобална нуклеарна слика
Русија и САД остају доминантне, држећи 90% светских нуклеарних оружја. Русији има 4.380, а САД 3.708 бојевих глава. Процењује се да ће Кина до 2030. године достићи преко 1.000 бојевих глава, потенцијално се изједначавајући са бројем интерконтиненталних балистичких ракета САД-а и Русије.
СИПРИ извештава да је 2.100 распоређених нуклеарних бојевих глава у високом оперативном стању упозорења, при чему се Кина први пут придружила овом статусу.
СИПРИ такође наводи да Индија, Пакистан и Северна Кореја раде на развоју способности да распореде више бојевих глава на балистичким ракетама, способности коју већ имају САД, Велика Британија, Русија, Француска и Кина. „Ово би омогућило потенцијални брзи раст у распоређеним бојевим главама, као и могућност за нуклеарно наоружане земље да прете уништењем знатно више циљева“, наводи СИПРИ.
Стратешке импликације за Индију
Индија одржава поверење у свој стратешки одвраћајући потенцијал, подржана балистичком ракетом Агни-5, тестираном на способност вишеструких бојевих глава. Индија све више усваја ракетне системе са лансирањем из канистера ради унапређене оперативне спремности.
Индијска морнарица ће ускоро укључити у употребу своју другу нуклеарну подморницу, ИНС Аригхат, јачајући свој нуклеарни тријаду. СИПРИ напомиње да „Индија све више ставља акценат на оружје већег домета, укључујући оно способно да досегну циљеве широм Кине.“