Početna » Društvo » Kako staviti lance na gume?

Praktični saveti

Kako staviti lance na gume?

Zima je vreme kada se mnogi vozači suočavaju sa izazovom stavljanja lanaca na gume. Iako se to možda čini kao komplikovan i naporan posao, postoji nekoliko načina da se to uradi brzo i efikasno.  Jedan od načina da se poveća bezbednost u zimskim uslovima je korišćenje lanaca za gume, koji omogućavaju bolje prijanjanje i kontrolu vozila. Međutim, mnogi vozači nisu sigurni kada, kako i na koje točkove treba staviti lance.

Lanci za gume su specijalni dodaci koji se postavljaju na gume automobila da bi se povećala prijanjanjivost na klizavim putevima. Oni sprečavaju proklizavanje i gubitak kontrole nad vozilom, što može dovesti do nesreća i povreda. Lanci su obavezni deo opreme za vožnju po snegu i ledu u mnogim zemljama, a u nekima su čak i zakonski propisani.

Međutim, ne svaki lanac je isti. Postoje različite vrste lanaca koji se razlikuju po materijalu, obliku, veličini i načinu postavljanja. Nekada su lanci bili pravi lanci, odnosno, specifični po tome da su se nameštali na određeni način. On je podrazumevao da morate podići auto dizalicom i onda navući lance na točak na pravi način. Nije svima lako da ovo urade, pa su mnogi izbegavali stavljanje lanaca. Ova metoda ne samo da je teška, već ako ne postavite lance na pravi način možete ozbiljno oštetiti i točak i auto.

Srećom, danas su lanci daleko lakši za postavljanje i ne morate podizati auto na dizalicu. Možda je to razlog zbog čega se sve više ljudi odlučuje za takozvane smart-lance. Oni su plastični ili gumeni dodaci koji se jednostavno zakopčavaju preko gume na nekoliko mesta, a posebno su zanimljivi takozvane čarape za gumu. One su kao velike torbice koje obavijaju gumu i imaju specifičnu teksturu koja povećava stabilnost automobila na putevima.

Kako staviti lance na gume?

Prvo, morate imati opremu i dobre lance koji odgovaraju vašem tipu guma i vozila. Potom, morate pronaći sigurno mesto za zaustavljanje i postavljanje lanaca, dalje od saobraćaja i na ravnoj površini. Zatim, morate pratiti uputstva za postavljanje lanaca koja su obično priložena uz njih ili su ispisana na pakovanju. Neki lanci se postavljaju na zemlju i onda se prevozi auto preko njih, a neki se zakopčavaju direktno na gumu. U svakom slučaju, morate proveriti da li su lanci dobro pričvršćeni i da li ne diraju u kočnice ili druge delove vozila. Nakon što ste postavili lance, možete nastaviti vožnju, ali ne brže od 50 km/č i izbegavati oštro kočenje i upravljanje.

Stavljanje lanaca na gume možda zvuči kao komplikovan posao, ali uz malo vežbe biće vam lako. Ima mnogo načina na koje možete da naučite da stavljate lance, ali pre svega naučite koji sve vrste postoje.

Postoje različite vrste lanaca za gume, koji se razlikuju po materijalu, debljini, obliku i načinu postavljanja. Neki od najčešćih su metalni lanci, tekstilni lanci i kombinovani  lanci. Svaki od njih ima svoje prednosti i mane, pa treba da izaberete one koji najbolje odgovaraju vašem tipu vozila, veličini guma i uslovima na putu. Opšte pravilo je da ih treba staviti kada je debljina snega na putu veća od 5 centimetara, ili kada postoji opasnost od zaledenih delova puteva. Takođe, treba da pratite signalizaciju na putu, koja može da ukazuje na obavezno ili preporučeno korišćenje lanaca. Neki putevi imaju specifična pravila za korišćenje lanaca u određenim periodima ili uslovima.

Osnovno pravilo je da se lanci stavljaju samo na pogonske točkove, odnosno one koji prenose snagu motora na put. Zato ćete kod automobila sa prednjim pogonom staviti lance na prednje točkove, kod automobila sa zadnjim pogonom na zadnje točkove, a kod automobila sa pogonom na sva četira točka na sve točkove ili samo na prednje ili zadnje točkove u zavisnosti od uputstva proizvođača. Postavite lance tako da budu dobro razapete i centrirane oko guma. Prvih nekoliko kilometara vozite sporo i proverite da li je potrebno dodatno zategnuti lance.

Treba da znate kako se ponašati kada koristite lance za gume. Kada imate lance na gumama, treba da vozite opreznije i sporije od uobičajenog. Maksimalna dozvoljena brzina sa lancima je obično 50 km/č, ali treba da se prilagodite i stanju na putu. Takođe, treba da izbegavate oštre zavoje, kočenje i ubrzavanje, jer to može da ošteti lance ili gume. Kada dođete do dela puta koji nema snega ili leda, treba da skinete lance, jer ih takva podloga brzo troši i oštećuje.

Nakon upotrebe, treba da očistite lance od prljavštine i vlage, i osušite ih dobro. Tako ćete sprečiti koroziju i produžiti njihov vek trajanja. Čuvajte lance u torbi ili kutiji na suvom i hladnom mestu. Periodično proveravajte stanje lanaca i zamenite oštećene ili iznošene delove.

Lanci za gume su važna oprema za zimsku vožnju, koja povećava bezbednost i stabilnost vozila na snežnim i zaleđenim putevima. Ako ste dobro informisani i pripremljeni, možete ih koristiti bez problema i uživati u zimskim čarima.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.