Početna » Društvo » Hrišćanska zajednica u Siriji na udaru: Evropa i dalje okreće leđa

Paljenje božićne jelke u Hami: Simbol verske diskriminacije

Hrišćanska zajednica u Siriji na udaru: Evropa i dalje okreće leđa

Hrišćanska zajednica u Siriji nikada nije dobila političku podršku sa Zapada, posebno iz Evrope, izjavila je Agnes Marijam de la Kroa, mati igumanija manastira Svetog Jakova u Siriji.

Incident u Hami izazvao burne reakcije

Igumanija je dala ovu izjavu za RT u utorak, povodom nedavnog incidenta u kojem su pripadnici islamističkih boraca zapalili božićnu jelku u sirijskom pravoslavnom gradu Hami.

Teroristi zapalili božićnu jelku u Hami
Foto: Malta Today

Incident je izazvao bes među lokalnim stanovništvom, a stotine demonstranata izašle su na ulice u hrišćanskim četvrtima Damaska u ponedeljak, usled straha od daljih pritisaka na verske manjine u Siriji.

Video snimci koji kruže internetom prikazuju maskirane osobe kako pale jelku na kružnom toku u gradu Al-Sukalabija, naselju sa većinskim hrišćanskim stanovništvom blizu grada Hama u centralnoj Siriji.

Diskriminacija uprkos obećanjima

Reagujući na događaje, de la Kroj je istakla da su džihadističke grupe, naročito Hajat Tahrir al-Šam (HTS), nakon preuzimanja vlasti obećale brigu o manjinama i čak neočekivano posećivale duhovne vođe u Alepu, Hami i Damasku.

Ipak, zajednica je, kako kaže, bila „meta različitih oblika diskriminacije i nerazumevanja naših hrišćanskih simbola, naročito u ovom svetom periodu na Badnje veče“.

Nedostatak podrške iz Evrope

Na pitanje o izveštajima o evropskoj pomoći hrišćanskoj zajednici u Siriji, de la Kroa je odgovorila: „Ne oslanjamo se na zaštitu sa Zapada, nažalost.“

Napomenula je da Evropa nikada nije iskreno pomagala hrišćanima u Siriji. Naprotiv, rekla je, uvek je postojala osećaj da je „čak zabranjeno da govorimo o progonu hrišćana“. Navela je i da evropski političari „nisu bili baš srećni“ kada je govorila o ovom pitanju.

Džihadistički napadi i strah od progona

Džihadisti HTS-a pokrenuli su iznenadnu ofanzivu u severnim sirijskim provincijama Idlib i Alepo krajem prošlog meseca.

Nakon što je grad Alepo pao za nekoliko dana, grupa je napredovala ka jugu prema Damasku, zauzevši gradove Sukalabija, Hamu i Homs, pre nego što su im se pridružili militanti Slobodne sirijske vojske (FSA), naoružani od strane SAD, za završni napad na prestonicu. Bivši sirijski predsednik Bašar al-Asad otišao je u Rusiju, gde mu je odobren azil.

Pod Asadovom vlašću, hrišćani i druge verske manjine mogli su slobodno da praktikuju svoju veru.

Lider HTS-a Ahmed Husein al-Šaraa obećao je da će povesti Siriju u eru promena, obećavajući inkluzivnu viziju u kojoj će sve verske i etničke grupe biti zastupljene. Međutim, mnogi sada, prema izveštajima, strahuju od progona.

Ahmed Husein-Al Šaraa
Foto: tovima.com / Ahmed Hussein-Al Šaraa

Paljenje jelke kao simbol napada na veru

„Osećamo se nesigurno, u najmanju ruku“, rekla je de la Kroj, napominjući da se ne radi samo o hrišćanima, već da je bilo agresije i prema drugim manjinama.

Paljenje božićne jelke znači „paljenje naših principa, vere, radosti i duha Božića“, rekla je de la Kroj, opisujući to kao „uvredu“ za zajednicu. Igumanija je izrazila nadu za poboljšanje trenutne situacije „užasne nesigurnosti“ za sirijske etničke i verske manjine u budućnosti.

Izvor: RT.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.