Najnapredniji i najskuplji satelit za posmatranje Zemlje, NISAR, koji su zajednički razvili Indija i SAD, konačno bi mogao biti lansiran.
Prema najnovijoj najavi NASA-e, satelit će najverovatnije biti lansiran do marta 2025. godine, nakon višestrukih odlaganja. Prethodno je lansiranje bilo planirano za 2024. godinu.
Lansiranje moguće u martu
„NASA i ISRO razmatraju mogući datum lansiranja u martu 2025. godine. Skraćenica za NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar, NISAR, će skenirati skoro sve kopnene i ledene površine na Zemlji dva puta svakog 12 dana, kako bi merio promene u ekosistemima planete, njenom kopnu i morskom ledu, kao i čvrstom tlu Zemlje.
Satelit NISAR biće lansiran iz svemirskog centra Satish Dhawan na jugoistočnoj obali Indije“, navela je američka svemirska agencija.
ISRO i NASA rade na projektu NISAR od 2014. godine, s ciljem praćenja planetarnih promena sa dosad neviđenom preciznošću.
Karakteristike satelita NISAR
Satelit NISAR, težak 2,8 tona, razvijen je uz zajedničko finansiranje od 5.800 crore rupija i predstavlja prvi te vrste satelita za snimanje na svetu. Ima radar sa dvostrukom frekvencijom – NASA-in L-opseg (1,25 GHz) i ISRO-ov S-opseg (3,20 GHz) – koji omogućava bezpresedansnu tačnost podataka.
Kritični delovi satelita transportovani su iz Sjedinjenih Američkih Država u Indiju u oktobru 2024. godine, što je bio značajan logistički poduhvat. Proizvodnja satelita suočila se sa brojnim kašnjenjima zbog tehničkih problema sa njegovim radarom reflektora prečnika 12 metara.
Zašto je razvijen satelit NISAR?
Synthetic Aperture Radar (SAR) omogućava izradu slika visoke rezolucije pomoću sistema radara sa ograničenom rezolucijom, koji zahteva pravolinijsko kretanje radara. Satelit je razvijen kako bi naučnicima pružio informacije za bolje razumevanje efekata i brzine klimatskih promena. NISAR će takođe pomoći u proučavanju čvrstog spoljašnjeg sloja Zemlje, njene kore.
Sveobuhvatna globalna pokrivenost NISAR-a pružiće mogućnosti u upravljanju katastrofama i odgovoru na njih, omogućavajući prikupljanje podataka za procenu štete pre i nakon katastrofa u kratkim vremenskim rokovima.
Posmatranja NISAR-a omogućiće istraživačima dublje razumevanje Zemljine površine, uključujući ledene ploče, glečere i morski led. Satelit će takođe pružiti informacije o najnovijim promenama u šumskim i močvarnim ekosistemima, kao i o kretanjima i deformacijama Zemljine kore, poput zemljotresa, klizišta i vulkanskih aktivnosti.
Koje su sposobnosti satelita?
Satelit je sposoban da generiše slike visoke rezolucije koristeći radio-signale, efikasno funkcionišući u mraku i nepovoljnim vremenskim uslovima. Takođe može da detektuje i najsitnije promene na površini i da prodire kroz gustu vegetaciju radi detaljnog mapiranja.