Vaskršnja liturgija ove godine služiće se u Sabornoj crkvi Svete Trojice u Mostaru i to u ponoć, po prvi put nakon njenog rušenja 1992. godine.
Starješina Saborne crkve u Mostaru, sveštenik Duško Kojić kaže da se do sada u Sabornoj crkvi, koja još nije obnovljena, služilo samo na Trojčindan, slavu Saborne crkve.
Mesto stradanja i vaskrsenja
”Najveću simboliku ima služenje na Vaskrs, jer ova crkva očekuje vaskrsenje nakon stradanja. Stvorili su se kakvi-takvi uslovi da se mogu održati bogosluženja u Sabornom hramu i upravo na najveći i najradosniji hrišćanski praznik Vaskrs opredelili smo se da sa našim vernim narodom budemo na mestu stradanja i mestu vaskrsenja, a to je Saborni hram Svete Trojice”, kaže Kojić.
On ističe da će se cijelu veliku sedmicu služiti u Sabornom hramu.
Kojić je pozvao vernike da u što većem broju prisustvuju liturgijama.
”Poziv vjernicima da svojim prisustvom još jednom damo potvrdu koliko je našem narodu potreban ovaj Saborni hram i kolika je potreba za njegovom obonovom”, naglašava sveštenik Kojić.
Vaskrsenje kruna našeg života
On vjernike podseća i na važne poruke koji sa sobom nosi najveći hrišćanski praznik.
”Posle stradanja i svih iskušenja koja nas susreću neminovno dolazi vaskrsenje kao kruna našeg života i to je praznik koji uvek vraća nadu i uleva sigurnost. Koji potvrđuje da u našem životu jedino za šta treba iskreno da se borimo je mir i da pozivamo i molimo se Bogu, kako za Vaskrs tako i na druhim bogosluženjim. Za mir u svijetu i za novi život i nadu u ljubavi sa Hristom vaskrslim Gospodom našim”, navodi Kojić.
On navodi da će uskoro ponovo početi radovi na obnovi Saborne crkve, prvo na ograđivanju, a potom i na samom hramu.
Istorija Hrama
Sagrađena je 1873. godine i predstavljala je jedan od simbola grada Mostara. U to vreme bila je najveća pravoslavna crkva na Balkanu
Novac za gradnju dao je srpski živalj Mostara i okoline. Veliki prilog poslao je sultan Abdul Aziz, a deo novca darovan je iz Ruske Imperije.
Saborna crkva Svete Trojice zapaljena je i do temelja porušena, 15. juna 1992. godine od Muslimana u jedinicama HOS-a.
Obnova Crkve Svete Trojice započeta je 2010. godine.
U crkvi je 1888. sahranjen mitropolit Leontije Radulović čije su mošti pronađene 2010. prilikom obnove crkve.