Почетна » Друштво » Хришћанска заједница у Сирији на удару: Европа и даље окреће леђа

Паљење божићне јелке у Хами: Симбол верске дискриминације

Хришћанска заједница у Сирији на удару: Европа и даље окреће леђа

Хришћанска заједница у Сирији никада није добила политичку подршку са Запада, посебно из Европе, изјавила је Агнес Маријам де ла Кроа, мати игуманија манастира Светог Јакова у Сирији.

Инцидент у Хами изазвао бурне реакције

Игуманија је дала ову изјаву за РТ у уторак, поводом недавног инцидента у којем су припадници исламистичких бораца запалили божићну јелку у сиријском православном граду Хами.

Терористи запалили божићну јелку у Хами
Foto: Malta Today

Инцидент је изазвао бес међу локалним становништвом, а стотине демонстраната изашле су на улице у хришћанским четвртима Дамаска у понедељак, услед страха од даљих притисака на верске мањине у Сирији.

Видео снимци који круже интернетом приказују маскиране особе како пале јелку на кружном току у граду Ал-Сукалабија, насељу са већинским хришћанским становништвом близу града Хама у централној Сирији.

Дискриминација упркос обећањима

Реагујући на догађаје, де ла Крој је истакла да су џихадистичке групе, нарочито Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС), након преузимања власти обећале бригу о мањинама и чак неочекивано посећивале духовне вође у Алепу, Хами и Дамаску.

Ипак, заједница је, како каже, била „мета различитих облика дискриминације и неразумевања наших хришћанских симбола, нарочито у овом светом периоду на Бадње вече“.

Недостатак подршке из Европе

На питање о извештајима о европској помоћи хришћанској заједници у Сирији, де ла Кроa је одговорила: „Не ослањамо се на заштиту са Запада, нажалост.“

Напоменула је да Европа никада није искрено помагала хришћанима у Сирији. Напротив, рекла је, увек је постојала осећај да је „чак забрањено да говоримо о прогону хришћана“. Навела је и да европски политичари „нису били баш срећни“ када је говорила о овом питању.

Џихадистички напади и страх од прогона

Џихадисти ХТС-а покренули су изненадну офанзиву у северним сиријским провинцијама Идлиб и Алепо крајем прошлог месеца.

Након што је град Алепо пао за неколико дана, група је напредовала ка југу према Дамаску, заузевши градове Сукалабија, Хаму и Хомс, пре него што су им се придружили милитанти Слободне сиријске војске (ФСА), наоружани од стране САД, за завршни напад на престоницу. Бивши сиријски председник Башар ал-Асад отишао је у Русију, где му је одобрен азил.

Под Асадовом влашћу, хришћани и друге верске мањине могли су слободно да практикују своју веру.

Лидер ХТС-а Ахмед Хусеин ал-Шараа обећао је да ће повести Сирију у еру промена, обећавајући инклузивну визију у којој ће све верске и етничке групе бити заступљене. Међутим, многи сада, према извештајима, страхују од прогона.

Ахмед Хусеин-Ал Шараа
Foto: tovima.com / Ahmed Hussein-Al Šaraa

Паљење јелке као симбол напада на веру

„Осећамо се несигурно, у најмању руку“, рекла је де ла Крој, напомињући да се не ради само о хришћанима, већ да је било агресије и према другим мањинама.

Паљење божићне јелке значи „паљење наших принципа, вере, радости и духа Божића“, рекла је де ла Крој, описујући то као „увреду“ за заједницу. Игуманија је изразила наду за побољшање тренутне ситуације „ужасне несигурности“ за сиријске етничке и верске мањине у будућности.

Извор: RT.com

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.