Pismo Alberta Ajnštajna u kojem je upozorio predsednika SAD-a da nacistička Nemačka možda može da razvije nuklearnu bombu prodato je za skoro 4 miliona dolara, prema aukcijskoj kući Kristi.
Uticaj pisma na Projekat Menhetn
Veruje se da je upozorenje naučnika rezultiralo time da SAD pokrene projekat Menhetn radi istraživanja i razvoja nuklearnog oružja, što je dovelo do prve upotrebe atomskih bombi ikada protiv Japana 1945. godine.
Pismo upućeno predsedniku Ruzveltu
Pismo upućeno tadašnjem predsedniku SAD-a Frenklinu D. Ruzveltu (FDR) bilo je dvostrani dokument, napisan i potpisan od strane fizičara 1939. godine, nekoliko nedelja pre početka Drugog svetskog rata.
Albert Ajnštajn je pisao o radu nacističke Nemačke na nuklearnom programu, sugerišući da bi to moglo dovesti do izgradnje „izuzetno moćnih bombi“. Pozvao je na „brzu akciju“, insistirajući da Vašington počne da skladišti uranijumsku rudu i započne rad na sopstvenom atomskom oružju.
Uticaj naučnika Lea Silarda
Ajnštajnovo pismo je kasnije prošireno od strane njegovog učenika Lea Silarda i grupe naučnika. Dostavljeno je Beloj kući ručno i sada je deo stalne kolekcije Predsedničke biblioteke i muzeja FDR u Njujorku.
Pismo u rukama kolekcionara
Kratko pismo koje je prodato na aukciji u Kristiju u utorak je original koji je sačuvao Silard i na kraju završilo u rukama kolekcionara. Stavljeno je na prodaju kao deo aukcije artefakata koji su pripadali suosnivaču Majkrosofta Polu Alenu, koji je preminuo 2018. godine u 65. godini.
Ajnštajnovo kajanje zbog pisma
Ajnštajn je navodno zažalio zbog pisma zbog njegove uloge u tome što su SAD postale jedina zemlja (u to vreme) koja je proizvela nuklearno oružje. Citiran je 1947. godine kako kaže: „Da sam znao da Nemci neće uspeti da proizvedu atomsku bombu, nikada ne bih ni prstom makao.“