Kao što je Ajfelova kula znamenitost Pariza ili Kip Slobode zaštitni znak Njujorka, tako je i Dušanov most zaštitni grad stare srpske prestonice Skoplja.
Nigde u Skoplju ne možete boraviti a da ga ne vidite. Isto tako, ukoliko se ne fotografišete na ili pored mosta, smatrajte da niste ni bili u Dušanovom gradu.
Novopečeni „Severni Makedonci“ žele da sakriju vekovnu istinu
Danas ovaj most Titovi novopečeni “Severni Makedonci” zovu “Kameni most” samo da bi izbrisali uspomenu na to ko ga je napravio i ko je od ovog divnog srpskog grada napravio pravu carsku prestonicu. Istina, mnogi stari Skopljanci će vas opomenuti da to nije “Kameni” već Dušanov most…
Isto tako, istorijski posmatrano, ni jedan rimski papa nije mogao da sanja ni u najluđim snovima da će obilaziti srpske zemlje. Eto, pre par godina, rimski papa Franja je prešao i preko mosta cara Dušana Silnog.
Mi Srbi moramo više da obilazimo Staru Srbiju
Obiđite ga Srbi i obilazimo češće Staru Srbiju, makar zastanimo malo pored naših svetinja i stratišta iz Balkanskih i Prvog svetskog rata na putu ka obalama Egejskog i Jonskog mora u letnjim mesecima.
Između današnje srpske i grčke granice od istorijskih spomenika možete naći samo tragove antičke (grčko-rimske), romejske, osmanske i srpske nacionalne kulture. Kao i u centralnoj Srbiji, na tom prostoru nema bugarskih ili novonastalih “makedonskih” nacionalnih istorijskih spomenika.