Roditelji u Srbiji dobili su prethodnih dana od škola obrazac za kupovinu udžbenika za sledeću školsku godinu. Cena udžbenika je mahom ostala ista – komplet košta i do 23.000 dinara, u zavisnosti od razreda. Zbog toga je roditeljima velika olakšica kada knjige dobiju besplatno, kao što je to praksa u nekim gradovima.
Države u regionu nude besplatne udžbenike, Srbija još ne
Gotovo sve zemlje u okruženju obezbeđuju besplatne udžbenike za učenike osnovnih škola, dok u Srbiji to još uvek, bar na državnom nivou, izgleda kao nemoguća misija.
Ipak, treba podsetiti da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio početkom februara da će „učiniti sve što je u njegovoj moći da svi dobiju besplatne knjige“. On je izjavio da će u saradnji sa sindikatima započeti sveobuhvatnu reformu sistema obrazovanja, odnosno da će dati sve od sebe da se od septembra obezbede besplatni udžbenici na teritoriji cele Srbije.
Vučić je tako reagovao na opasku građana prilikom posete opštini Brus, da on, za razliku od drugih političara, nije bio oduševljen pričom o besplatnim udžbenicima, jer, kako je tada rekao, nikada ništa nije besplatno, ali da se sadašnjim stanjem razlike između bogatijih i siromašnijih sredina produbljuju, odnosno da se narušava ustavna jednakost građana.
Besplatne knjige su dobijali školarci u Beogradu
Pretprošle godine u naletu predizbornih obećanja vlasti, „privilegiju“ da dobiju besplatne knjige imali su osnovci i srednjoškolci u Beogradu, dok je prošle godine ta praksa nešto izmenjena, pa su deca, odnosno njihovi roditelji, umesto knjiga dobili neku vrstu vaučera, odnosno novčane pomoći za kupovinu istih u iznosu od 20.000 dinara.
Ova praksa se nastavlja, s obzirom na to da su roditelji već predali školi popunjene obrasce s ličnim podacima, kako bi primili novčanu pomoć.
Lokalne inicijative: Majdanpek, Surdulica, Šabac…
Pored đaka u Beogradu, pravo na besplatne knjige prethodne godine imali su i učenici iz Surdulice. Za sve osnovce obezbeđene su knjige u Majdanpeku.
U drugim sredinama, kao što su Niš, Novi Sad, Kragujevac, Zrenjanin, Šabac, na besplatne knjige prošle godine mogli su da računaju samo učenici prvih razreda osnovne škole.
Niš najavio prelazak na novi model
U Nišu će od naredne školske godine biti nešto drugačija situacija.
Kako je najavio gradonačelnik Dragoslav Pavlović, naredne školske godine iz republičkog budžeta đacima osnovnih škola u Nišu biće kupljeni udžbenici. Tu najavu, inače, dao je ranije predsednik Srbije Aleksandar Vučić, deset dana pre velikog studentskog protesta u Nišu.
Drugi gradovi i opštine – različiti modeli podrške
Pojedine lokalne sredine, kao što su Vlasotince i Priboj, prethodnih godina su imale praksu da porodice prvaka dobiju novčanu pomoć u vidu poklon čestitke. U Kruševcu su takvu “čestitku” u vrednosti od 10.000 dinara dobili i stariji osnovci, dok su srednjoškolci pred povratak u klupe “počašćeni” sa 4.000 dinara.
Pretpostavka je da ovakva praksa ostaje na snazi i za školsku 2025/2026.
Opština Prijepolje subvencionisaće i ove godine kupovinu knjiga za đake prvake sa po 10.000 dinara, odlučeno je na sednici Opštinskog veća.
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski najavila je besplatne udžbenike za decu od prvog do četvrtog razreda u Opštini Ivanjica.
Nekonzistentna podrška – bez jedinstvenog sistema
Roditelji đaka širom Srbije pomoć u spremanju deteta za školovanje dobijaju od lokalne samouprave, ali bez pravila, pa tako, na primer, ove godine i Opština Kovačica dodeljuje rančeve za đake prvake.
Ko ima pravo na besplatne udžbenike
Roditelji đaka po Srbiji pomoć u spremanju deteta za školovanje, koje se u našoj zemlji vodi kao besplatno, mogu da očekuju najčešće od lokalne samouprave. Podela udžbenika za sve đake na nivou cele države, izgleda, da se uopšte ne razmatra.
Brojni roditelji su i ove godine u čuvenim školskim Vajber grupama dobili uputstvo ko sve ima pravo na besplatne udžbenike na nivou republike.
U pitanju su, kao i ranijih godina, osnovci iz socijalno ugroženih porodica, učenici sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koji se obrazuju po individualnom obrazovnom planu, kao i đaci koji su treće ili svako naredno dete u porodici.
Iskustvo pokazuje da i tada može da se desi da dete ne dobije ceo udžbenički komplet, već određene knjige moraju da se „dokupe“.
Prof. Kavčić: Besplatno obrazovanje je pravo, a ne privilegija
Prof. dr Aleksandar Kavčić, osnivač Fondacije “Alek Kavčić”, koja je pokrenula projekat podele besplatnih udžbenika, ističe da je ovo pitanje koje se tiče celog društva, a ne samo roditelja koji trenutno imaju decu u školi.

“Verujem da kada bi roditelji đaka i društvo u celini snažno želeli da uvedu sistem besplatnih udžbenika, političari bi morali da izađu u susret tim zahtevima i obezbede budžete za njihovu nabavku.
Nedostojno je da Srbija nema besplatno obrazovanje već je ono opterećeno pitanjem previsoke cene udžbenika. Besplatno i kvalitetno obrazovanje je osnovno pravo svakog deteta, a besplatni udžbenici su svetski standard” objašnjava profesor Alek Kavčić.
Tvrdi da u Srbiji nema besplatnih školskih knjiga jer je za njihovo uvođenje potrebno izdvojiti puno novca, ali prvenstveno zbog toga jer su neopravdano skupi za naše standarde.