Родитељи у Србији добили су претходних дана од школа образац за куповину уџбеника за следећу школску годину. Цена уџбеника је махом остала иста – комплет кошта и до 23.000 динара, у зависности од разреда. Због тога је родитељима велика олакшица када књиге добију бесплатно, као што је то пракса у неким градовима.
Државе у региону нуде бесплатне уџбенике, Србија још не
Готово све земље у окружењу обезбеђују бесплатне уџбенике за ученике основних школа, док у Србији то још увек, бар на државном нивоу, изгледа као немогућа мисија.
Ипак, треба подсетити да је председник Србије Александар Вучић најавио почетком фебруара да ће „учинити све што је у његовој моћи да сви добију бесплатне књиге“. Он је изјавио да ће у сарадњи са синдикатима започети свеобухватну реформу система образовања, односно да ће дати све од себе да се од септембра обезбеде бесплатни уџбеници на територији целе Србије.
Вучић је тако реаговао на опаску грађана приликом посете општини Брус, да он, за разлику од других политичара, није био одушевљен причом о бесплатним уџбеницима, јер, како је тада рекао, никада ништа није бесплатно, али да се садашњим стањем разлике између богатијих и сиромашнијих средина продубљују, односно да се нарушава уставна једнакост грађана.
Бесплатне књиге су добијали школарци у Београду
Претпрошле године у налету предизборних обећања власти, „привилегију“ да добију бесплатне књиге имали су основци и средњошколци у Београду, док је прошле године та пракса нешто измењена, па су деца, односно њихови родитељи, уместо књига добили неку врсту ваучера, односно новчане помоћи за куповину истих у износу од 20.000 динара.
Ова пракса се наставља, с обзиром на то да су родитељи већ предали школи попуњене обрасце с личним подацима, како би примили новчану помоћ.
Локалне иницијативе: Мајданпек, Сурдулица, Шабац…
Поред ђака у Београду, право на бесплатне књиге претходне године имали су и ученици из Сурдулице. За све основце обезбеђене су књиге у Мајданпеку.
У другим срединама, као што су Ниш, Нови Сад, Крагујевац, Зрењанин, Шабац, на бесплатне књиге прошле године могли су да рачунају само ученици првих разреда основне школе.
Ниш најавио прелазак на нови модел
У Нишу ће од наредне школске године бити нешто другачија ситуација.
Како је најавио градоначелник Драгослав Павловић, наредне школске године из републичког буџета ђацима основних школа у Нишу биће купљени уџбеници. Ту најаву, иначе, дао је раније председник Србије Александар Вучић, десет дана пре великог студентског протеста у Нишу.
Други градови и општине – различити модели подршке
Поједине локалне средине, као што су Власотинце и Прибој, претходних година су имале праксу да породице првака добију новчану помоћ у виду поклон честитке. У Крушевцу су такву “честитку” у вредности од 10.000 динара добили и старији основци, док су средњошколци пред повратак у клупе “почашћени” са 4.000 динара.
Претпоставка је да оваква пракса остаје на снази и за школску 2025/2026.
Општина Пријепоље субвенционисаће и ове године куповину књига за ђаке прваке са по 10.000 динара, одлучено је на седници Општинског већа.
Министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски најавила је бесплатне уџбенике за децу од првог до четвртог разреда у Општини Ивањица.
Неконзистентна подршка – без јединственог система
Родитељи ђака широм Србије помоћ у спремању детета за школовање добијају од локалне самоуправе, али без правила, па тако, на пример, ове године и Општина Ковачица додељује ранчеве за ђаке прваке.
Ко има право на бесплатне уџбенике
Родитељи ђака по Србији помоћ у спремању детета за школовање, које се у нашој земљи води као бесплатно, могу да очекују најчешће од локалне самоуправе. Подела уџбеника за све ђаке на нивоу целе државе, изгледа, да се уопште не разматра.
Бројни родитељи су и ове године у чувеним школским Вајбер групама добили упутство ко све има право на бесплатне уџбенике на нивоу републике.
У питању су, као и ранијих година, основци из социјално угрожених породица, ученици са сметњама у развоју и инвалидитетом који се образују по индивидуалном образовном плану, као и ђаци који су треће или свако наредно дете у породици.
Искуство показује да и тада може да се деси да дете не добије цео уџбенички комплет, већ одређене књиге морају да се „докупе“.
Проф. Кавчић: Бесплатно образовање је право, а не привилегија
Проф. др Александар Кавчић, оснивач Фондације “Алек Кавчић”, која је покренула пројекат поделе бесплатних уџбеника, истиче да је ово питање које се тиче целог друштва, а не само родитеља који тренутно имају децу у школи.

“Верујем да када би родитељи ђака и друштво у целини снажно желели да уведу систем бесплатних уџбеника, политичари би морали да изађу у сусрет тим захтевима и обезбеде буџете за њихову набавку.
Недостојно је да Србија нема бесплатно образовање већ је оно оптерећено питањем превисоке цене уџбеника. Бесплатно и квалитетно образовање је основно право сваког детета, а бесплатни уџбеници су светски стандард” објашњава професор Алек Кавчић.
Тврди да у Србији нема бесплатних школских књига јер је за њихово увођење потребно издвојити пуно новца, али првенствено због тога јер су неоправдано скупи за наше стандарде.