Na strmim stenama iznad Užica stoji ponosni svedok burne istorije – užička srednjovekovna tvrđava, koja je sazdana kao čvrsti bedem i utočište za velmože Vojinoviće. Podignuta u drugoj polovini XIV veka, tvrđava je bila sedište moćne vlastelinske porodice i čuvarka karavanskog puta kojim se trgovalo između Moravske doline i Jadranskog mora, vodeći sve do daleke Dubrovačke republike. Njena pozicija na oštroj steni koja se strmo spušta u reku Đetinju sa tri strane obezbeđivala je prirodnu zaštitu od osvajača.
Istorija ove tvrdog bedema obeležena je najdramatičnijom epizodom u novembru 1373. godine, kada su ujedinjene snage kneza Lazara i bosanskog bana Tvrtka, uz podršku kralja Lajoša I, opsele tvrđavu kako bi slomile Nikolu Altomanovića, koji je u njoj našao utočište. Nakon kraće, ali snažne opsade, potpomognute topovima, župan Nikola je bio primoran na predaju, a kao surovu odmazdu za izgubljenu bitku, unutar zidina tvrđave je oslepljen, čime je njegova vladavina zauvek okončana.
Sudbina utvrde nastavila je da bude burna i tokom narednih vekova. Tvrđava je napuštena 1862. godine, nakon sporazuma kneza Mihaila sa Osmanlijama, kada je osmanska posada napustila ovaj bedem, a već sledeće godine tvrđava je delimično srušena, onemogućivši njenu vojnu funkciju. Od nekada snažne tvrđave, danas su ostale ruševine – zidovi i delovi kula visine oko jednog metra, ali i tako osiromašeni ostaci pričaju o nekadašnjoj moći.
Danas, ova tvrđava sa sobom nosi drugačiji, ali jednako važan značaj za Užice. Postala je istorijski dragulj i privlači turiste, a zahvaljujući projektu rekonstrukcije, ona ponovo dobija deo svoje nekadašnje snage. Projekat „Rekonstrukcija Vodotornja na srednjovekovnoj tvrđavi Stari grad u gradu Užicu“ izvodi se planiranom brzinom. U prethodnim mesecima, završena je izgradnja temelja razbijača matičnog toka reke Đetinje i izvedeni su radovi na temeljnoj ploči i čišćenju starog bunara. Trenutno je u toku zidanje novog spoljašnjeg zida Vodene kule, a zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima, radovi teku bez značajnijih zastoja.
Rekonstrukcija je podržana sredstvima grada Užica i Evropske unije u saradnji sa Vladom Srbije preko programa EU PRO Plus, sa ukupnim ulaganjem od 906 hiljada dolara, od čega je 374 hiljade donacija, a ostatak finansira grad. Završetak radova planiran je za jul 2025. godine, kada će ovaj kulturno-istorijski biser ponovo zasijati i podsećati na slavu jednog dalekog vremena.