Početna » Naša Srbija » U Beogradu se osniva prvi Evropski pčelarski savez

U Beogradu se osniva prvi Evropski pčelarski savez

Osnivačka skupština Evropskog pčelarskog saveza (EBA), biće održana u subotu, 10. februara u Beogradu, objavio je Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

Osnivačka skupština Evropskog pčelarskog saveza (EBA), održaće se u Beogradu 10. februara 2024. godine u 15 sati u Svečanoj sali Upravne zgrade Beogradskog sajma.

Svoje prisustvo na Osnivačkoj skupštini potvrdili su predstavnici saveza i udruženja koji su pristupili EBA i to iz Slovenije, Mađarske, Poljske, Nemačke, Rumunije, Bugarske, Grčke, Ukrajine, Litvanije, Malte, Irske, Velike Britanije, Italije, Srbije, Severne Makedonije, Crne Gore, Republike Srpske…

Svoje prisustvo na Osnivačkoj Skupštini potvrdili su gospodin Ellmann Torsten – predsednik Deutscher Imkerbund e.V. iz Nemačke kao predstavnik svih pčelara Germanskog govornog područja, gospodin Georgi Todorov Tyutyundzhiev iz Bugarske i gospodin Andrii Bazhyn iz Ukrajine, koji će kao posmatrači prisustvovati Osnivačkoj skupštini i nakon njenog završetka doneti odluku o pristupanju.

Očekuje se da će sedište EBA biti ustanovljeno na teritoriji EU, gde će se voditi najveća borba za prava pčelara i potrošača.

Evropski pčelarski savez će aktivno sarađivati sa svim pčelarskim organizacijama u Evropi, uz podržavanje svih aktivnosti Svetske pčelarske federacije “Apimondija”, na unapređenju pčelarstva, uz ukazivanje na lokalne evropske probleme koje moramo da rešavamo na lokalnom evropskom nivou.

Pčelarstvo u Srbiji ima dugu istoriju i tradiciju, a danas je jedna od najprofitabilnijih grana poljoprivrede. U Srbiji postoji veliki medonosni potencijal, zbog raznovrsnosti biljnog sveta i klimatskih uslova. Pčelarstvo u Srbiji se odvija na različitim nivoima: od hobi pčelarstva do profesionalnog pčelarstva sa velikim brojem košnica i savremenom opremom.

Proizvodnja meda u Srbiji varira od godine do godine, u zavisnosti od vremenskih uslova i cvetanja biljaka. Procenjuje se da je u 2022. godini proizvedeno oko 14 hiljada tona meda, što je značajan porast u odnosu na prethodnu godinu kada je proizvedeno oko 7 hiljada tona meda. Najzastupljenije vrste meda u Srbiji su bagremov, suncokretov, livadski i šumski med. Med iz Srbije je visokog kvaliteta i cenjen na domaćem i stranom tržištu. Izvoz meda iz Srbije je u porastu i dostigao je vrednost od oko 14 miliona dolara 2023. godine.

Pčelarstvo u Srbiji ima veliki značaj ne samo za proizvodnju pčelinjih proizvoda, nego i za očuvanje biodiverziteta i povećavanje prinosa poljoprivrednih kultura. Pčele su najvažniji oprašivači biljaka i doprinose povećavanju kvaliteta i količine plodova. Pretpostavlja se da pčele svake godine oprašivanjem povećavaju prinose u ratarstvu, voćarstvu i povrtarstvu za 148 miliona evra.

Pčelarstvo u Srbiji se susreće s raznim izazovima i problemima, kao što su bolesti i štetočine pčela, nedostatak pasnih površina, nekontrolisan uvoz meda niskog kvaliteta, niska potrošačka svest o prednostima meda, nerazvijena infrastruktura i logistika, nedovoljna organizovanost i obrazovanje pčelara itd. Zbog toga je potrebno da se pčelarstvu posveti veća pažnja i podrška od strane države, lokalnih samouprava, stručnih institucija, udruženja pčelara i drugih zainteresovanih struktura. Potrebno je ulagati u edukaciju, inovacije, kvalitet, zaštitu, promociju i razvoj pčelarstva kao strateške grane poljoprivrede.

Pčelarstvo u Srbiji ima veliki potencijal za razvoj i unapređenje. Pčelarstvo je delatnost koja prinosi višestruke koristi za poljoprivredu, ekologiju, zdravlje, ekonomiju i društvo. Pčelarstvo je i način očuvanja tradicije, kulture i identiteta naroda. Pčelarstvo je i izazov za svakoga ko želi da se bavi jednom od najlepših i najplemenitijih delatnosti na svetu.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.