Evropska unija i organizacija južnoameričkih zemalja Merkosur postigli su na samitu u Montevideu sporazum o slobodnoj trgovini kojem se protivi Francuskoj, a predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je ovaj dogovor označila kao „pobedu Evrope“.
Prema njenim rečima, novi sporazum će uštedeti evropskim kompanijama četiri milijarde evra godišnje koja su do sada plaćale za carine prilikom izvoza u zemlje Merkosura.
Sporazum treba da odobre i članice Evropske unije, što će biti veoma teško s obzirom na snažno protivljenje Francuske i nekih drugih zemalja, prenosi Rojters.
Francuska je sporazum Evropske unije i Merkosura ocenila kao „neprihvatljiv“ i ponovila da će se mu suprotstaviti, navodeći da će u tome imati i podršku Italije.
U Francuskoj su danas poljoprivrednici organizovali demonstracije protiv usvajanja dogovora sa Merkosurom.
Druge države članice uključujući Nemačku i Španiju smatraju da je takav sporazum od vitalnog značaja za EU koja prema njihovom mišljenju mora da diverzifikuje svoju trgovinu.
Države naklonjene sporazumu vide Merkosur kao dobro tržište za EU automobile, mašine i hemikalije i potencijalno pouzdan izvor kritičnih minerala kao što je litijum, a smatraju da će koristiti i evropskim poljoprivrednicima.
Pojloprivrednici iz EU ne dele taj optimizam i više puta su protestovali protiv sporazuma, tvrdeći da bi on doveo do jeftinog uvoza južnoameričke robe u Evropsku uniju koja ne zadovoljava visoke standarde.
Trgovinski sporazum EU i Merkosura bi zahtevao odobrenje 15 od 27 članica EU koje predstavljaju 65 odsto stanovništva Evropske unije, kao i izglasavanje prostom većinom u Evropskom parlamentu.