Državna ruska energetska kompanija „Rosatom“ iskoristila je novi električni automobil kao deo PR kampanje, postavivši ga na nuklearni ledolomac uoči navodnog ulaska na rusko tržište.
Ime vozila, nimalo iznenađujuće, glasi – Atom. Očekuje se da će biti dostupan kupcima u Rusiji na jesen ove godine. Početkom jula, „Rosatom“ je vozilo izložio „na vrhu sveta“.
Rosatom kao ključni igrač u projektu
Rosatom je jedan od glavnih vlasnika kompanije „Kama“, proizvođača vozila Atom, preko svoje podružnice „Renera“.
Ovog puta, TVEL – gorivna divizija Rosatoma – zajedno sa JSC Kamom, poslali su električni automobil Atom na putovanje. Ne bilo kakvo, već u ekstremne uslove – na nuklearni ledolomac „50 godina Pobede“ i zatim na led Arktičkog okeana.
Rosatom već duže vreme sarađuje sa automobilskom industrijom
Ova akcija nije bila samo radi publiciteta. Rosatom već duže vreme sarađuje sa automobilskom industrijom – proizvodi katalizatore i druge komponente. Sada ulazi u perspektivan sektor električnih automobila.
Njegovi pogoni imaju potencijal da proizvode do 60% delova za električne automobile – od hemijskih procesa i montaže baterija do motora i kompozita. Sam Atom sadrži domaće komponente zahvaljujući saradnji Rosatoma i kompanije Kama.
Šta Rusi mogu da smatraju uspehom?
Sopstvene baterije i elektromotor. Polarni vetar? Nije problem. Posle 10 dana na polarnom vetru – samo 10% pada kapaciteta.
Domet električnog automobila iznosi 500 kilometara.
Termoregulatorni sistemi su funkcionisali. Tehnologija je radila u različitim temperaturnim uslovima.
🇷🇺Atom at the North Pole?
TVEL (Rosatom’s fuel division) together with JSC Kama sent the Atom electric car on a journey. Not just like that, but straight to the extreme – to the nuclear icebreaker „50 Years of Victory“ and then to the ice of the Arctic Ocean.
And not only for… pic.twitter.com/XHim7fcB2s
— Peacemaker (@peacemaket71) July 18, 2025
Simbolika tehnološkog podviga
Ovaj podvig ima i simboličnu vrednost – 2025. godine se obeležava 80 godina nuklearne industrije u Rusiji. Uz to, ovo je i početak serijske proizvodnje ruskog električnog automobila sa baterijama koje proizvodi Rosatom. Ovaj izazov postavlja se na istom nivou kao i nekadašnje kreiranje flote nuklearnih ledolomaca.
Atom i program „Vreme heroja“
Postoji velika verovatnoća da se vozilo našlo na istom putovanju kao i grupa ruskih vojnika koja se nedavno vratila iz Ukrajine. Ovi vojnici bili su deo inicijative Kremlja pod nazivom „Program Vreme heroja“.
Krajem juna, oni su se ukrcali na nuklearni ledolomac „50 Let Pobedы“ i uputili se ka Severnom polu. Cilj programa je priprema rukovodećeg kadra – „buduće elite Rusije“ – za rad u državnim institucijama, regionalnim upravama i državnim kompanijama.
Testiranje u arktičkim uslovima
Prema navodima kompanije „Kama“, Atom je uspešno stigao u Arktik. Vozilo, kažu, nije izgubilo kapacitet baterije, što je istaknuto u zvaničnom saopštenju:
„Tokom putovanja bio je izložen hladnim, slanim morskim vetrovima na palubi tokom 10 dana i pokazao je pouzdanost: visokonaponski sistem radio je bez kvarova, a baterija je zadržala kapacitet.“
Iako vozilo nije prešlo veliki put, jer je plovilo na brodu, dobilo je priliku da se isproba u arktičkom okruženju.
„Jednog dana tokom ekspedicije, Atom je imao priliku da se spusti na led i demonstrira svoje sposobnosti u uslovima rastresitog snega i leda“, navodi kompanija.
Proizvodnja sa „ruskim komponentama“ – ili ne baš?
Prema rečima proizvođača, novo vozilo proizvodi se uz korišćenje ruskih komponenti. Međutim, ta tvrdnja dolazi sa značajnim ogradama.
Kompanija je prvobitno najavila da će do 70% svih komponenti biti proizvedeno u Rusiji. Ali, prema detaljnijem uvidu lista Mashnews, realna brojka je verovatno bliža – 10%.