„Huawei“ je predstavio svoj novi interno razvijen operativni sistem, „HarmonyOS NEXT“, od koga kineski tehnološki gigant očekuje da će mu pomoći da u potpunosti zameni Guglov „Android ekosistem“.
Kompanija je prošle nedelje objavila planove za uvođenje razvojne verzije platforme u drugom kvartalu tekuće godine (od početka aprila do kraja juna), a zatim punu komercijalnu verziju u četvrtom kvartalu (od početka novembra do kraja decembra 2024. godine. Ovaj korak je deo ambicioznog plana kineske kompanije za jačanje sopstvenog softverskog ekosistema.
Prvo predstavljanje „Harmony“ ekosistema
Korporacija sa sedištem u Šenženu prvi put je predstavila svoj vlasnički Harmoni sistem još 2019. godine, a lansirala ga je na nekim pametnim telefonima godinu dana kasnije. Međutim, ubrzo nakon toga SAD su uvele ograničenja sa ciljem da smanje pristup „Harmony“ sistemu Google-ovoj tehničkoj podršci.
Kao rezultat toga, za razliku od prethodnih korisničkih verzija „HarmonyOS-a“, nova verzija nije kompatibilna sa Androidom. Kompanija je otvorila svoj prvi beta test za programere kako bi stekla testere i iskusila ključne karakteristike.
Prošle godine, Huavei je lansirao svoju „Mate60“ seriju pametnih telefona koje će, prema kompaniji, pokretati domaći set čipova. Izdanje je predstavljalo izuzetan povratak na tržište vrhunskih pametnih telefona za „Huawei“, koji se godinama bori pod sankcijama SAD.
„Huawei“ postaje jedan od najvećih proizvođača mikročipova na svetu
„Huawei-eva“ podružnica čipsetova „HiSilicon“ postala je peti najveći proizvođač čipova na svetu, sa 3% udela na globalnom tržištu čipsetova, prema najnovijoj analizi koju je objavila kompanija za istraživanje tehnološkog tržišta „Counterpoint“. Istraživanje, zasnovano na rezultatima iz trećeg kvartala, pokazuje analizu na kome su lider „Qualcomm“ proizvodi, koji čine oko 40% celokupnog tržišta čipsetova.
Američku multinacionalnu kompaniju prati „Apple“, čiji tržišni udeo iznosi 31 odsto. U međuvremenu, tajvanska kompanija za proizvodnju poluprovodnika „Media Tech“ zauzela je treće mesto, sa 15% tržišnog udela. Nalazi „Counterpointa“ došli su do zaključka da tri glavna čipseta zajedno kontrolišu do 86% celokupnog tržišta mobilnih procesora.
Jedan od najvećih svetskih proizvođača pametnih telefona, „Samsung“, zauzeo je četvrto mesto na listi, sa tržišnim udelom od 7%. Posle kompanije „Huawei na petom mestu, kineski „UNISOC“ zauzima šesto mesto i ima tržišni udeo od 2%, dok „Google“ na sedmom mestu kontroliše 1% globalnog tržišta sa svojim „Tensor“ procesorima.
„Huawei“ se oporavio od američke zabrane
Najveći svetski proizvođač telekomunikacione opreme, „Huawei“, našao se među kineskim korporacijama koje su pogođene sveobuhvatnom zabranom američke tehnologije. Vašington je 2019. godine zabranio američkim firmama da prodaju softver i opremu Huawei-u i ograničio međunarodne proizvođače čipova koji koriste tehnologiju američke proizvodnje da se udruže sa kineskom firmom.
Bela kuća je tehnološku zabranu pripisala zabrinutostima za nacionalnu bezbednost, uključujući mogućnost sajber napada ili špijuniranja od strane Pekinga. Pre 2020. „Huawei“ je postao globalni lider u industriji pametnih telefona, odmah iza Samsung-a i Apple-a.
Međutim, u velikoj meri se oslanjao na tehnologiju i komponente napravljene u SAD ili proizvedene od strane kompanija pod američkim patentima, tako da je amerikancima bilo relativno lako da izbace „Huawei“ iz trke sa svojim miljenikom „Apple-om“.
Međutim, „Huawei“ se polako vraća u trku na tržište i ako novi operativni sistem bude ispunjavao sve prohteve korisnika, sigurno je da će se vratiti u velikom svetlu.