Početna » Istorija » Sećanje na Hiršfeldove: Lekari koji su spasili Srbiju od epidemija

Lekari iz Poljske koji su obeležili srpsku istoriju medicine

Sećanje na Hiršfeldove: Lekari koji su spasili Srbiju od epidemija

Hana i Ludvik Hiršfeld bili su istaknuti poljski lekari i naučnici koji su dali ogroman doprinos razvoju medicine u Srbiji tokom Prvog svetskog rata. Ludvik Hiršfeld, rođen 1884. u poljskom gradu Lođu, bio je mikrobiolog, serolog i jedan od pionira u istraživanju krvnih grupa. Njegova supruga Hana, pedijatar, pratila ga je u svim važnim misijama, uključujući njihov boravak u Srbiji, gde su zajednički pomagali srpskoj vojsci i civilima.

Boravak u Srbiji i doprinos tokom rata

Hiršfeldovi su došli u Srbiju tokom Prvog svetskog rata, kada je zemlja bila pogođena epidemijama tifusa, kolere i paratifusa.

Ludvik Hiršfeld je u Valjevu uspostavio laboratoriju u kojoj je razvijao vakcine koje su spasile hiljade srpskih vojnika i civila. Njegov rad na transfuziji krvi bio je revolucionaran, čineći srpsku vojsku jednom od prvih koja je koristila ovu tehniku.

Vojvoda Živojin Mišić bio je jedan od prvih koji su primili Hiršfeldovu vakcinu, što je inspirisalo ostale vojnike da slede njegov primer.

Hana Hiršfeld je radila kao pedijatar i posvećeno lečila najmlađe pacijente, uprkos teškim uslovima i stalnim opasnostima. Njihova predanost i stručnost ostavili su neizbrisiv trag na srpsku medicinu.

Nakon rata

Za svoje zasluge Ludvik Hiršfeld je odlikovan Ordenom Svetog Save trećeg reda i Ordenom belog orla. Nakon rata, Hiršfeldovi su se vratili u Poljsku, gde su nastavili akademsku i naučnu karijeru. Ludvik je postao profesor na Univerzitetu u Varšavi i šef Instituta za istraživanje seruma i vakcina, dok je Hana bila načelnica Pedijatrijske klinike.

Tragedije tokom Drugog svetskog rata

Zbog jevrejskog porekla, porodica Hiršfeld je tokom nacističke okupacije Poljske izgubila sve društvene pozicije.

Preživeli su strašne uslove u getu, ali su doživeli tragediju kada im je ćerka Marija preminula tokom rata. Posle rata, Ludvik Hiršfeld se preselio u Vroclav, gde je nastavio naučni rad i objavio autobiografiju „Priča jednog života“.

Sećanje na Hiršfeldove

Njihov doprinos srpskoj medicini i nauci trajno je upisan u istoriju. Ulice u Beogradu i Nišu nose ime Ludvika Hiršfelda, dok se u Poljskoj i Srbiji održavaju tribine i izložbe posvećene njihovom životu i radu. Nedavno je prikazan i dokumentarni film o njihovom doprinosu čovečanstvu.

Hiršfeldovi su primer posvećenosti humanizmu, nauci i saradnji između naroda u najtežim trenucima istorije​

Počasti i priznanja Ludviku Hiršfeldu u Srbiji

Za vreme boravka u Srbiji tokom Prvog svetskog rata, Ludvik Hiršfeld je bio odlikovan najvišim priznanjima za svoje zasluge u oblasti medicine i pomoći srpskoj vojsci. Njegovi doprinosi, poput razvoja vakcina protiv tifusa i unapređenja transfuzije krvi, značajno su unapredili zdravstvenu situaciju u zemlji.

Odlikovanja

Orden Svetog Save trećeg reda – Ovaj orden dobio je za izuzetne doprinose srpskoj medicini tokom rata.

Orden Belog orla – Hiršfeld je 1928. godine, tokom svečanosti u Zagrebu, primio ovo prestižno priznanje, čime je još jednom potvrđena važnost njegovog rada za srpski narod.

Čin počasnog pukovnika Srpske vojske – Dodeljen mu je 1918. godine u znak zahvalnosti za njegovu podršku srpskim vojnicima na frontu i u bolnicama.

Ugled u Srbiji

Ludvik Hiršfeld je i danas izuzetno cenjen u Srbiji. Kao pionir moderne medicine, ostavio je neizbrisiv trag na polju bakteriologije i imunologije. Ulice u Beogradu i Nišu nose njegovo ime, čime se odaje počast njegovim doprinosima.

Hiršfeld je poznat ne samo kao lekar već i kao simbol međunarodne solidarnosti, budući da je iz Poljske došao da pomogne Srbiji u najtežim trenucima njene istorije.

Njegov rad na razvoju vakcina, istraživanjima krvnih grupa i transfuziji krvi u Srbiji i širom sveta uticao je na razvoj medicine. Njegova metoda klasifikacije krvnih grupa kasnije je postala globalno prihvaćena i značajno unapredila medicinsku praksu.

Ludvik Hiršfeld je ostao zapamćen kao heroj medicinske nauke, čija su humanost i inovacije spasile mnoge živote.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.