Zapad nije odustao od svojih namera da na vlast dovede poslušnu garnituru, odvoji je od Moskve i uzme je pod svoje okrilje. Prvo zasedanje novoizabranog parlamenta Gruzije prošlo je bez incidenata uprkos pretnjama opozicije da će ga onemogućiti. Relativno mali broj pristalica opozicije, svega oko par stotina ljudi, okupilo se oko parlamenta uoči zasedanja, preteći da će sprečiti poslanike da uđu u zdanje, ali u tome nisu uspeli i ubrzo su se razišli.
Opozicioni poslanici nisu prisustvovali zasedanju. Oni i dalje tvrde da su rezultati izbora falsifikovani, da je parlament „samoproglašen”, a njegove odluke nezakonite. Međutim, oni nisu povukli svoja punomoćja.
Perjanica takvog opstruktivnog delovanja je predsednica države Salome Zurabišvili, koja na toj funkciji broji poslednje dane. Ona tvrdi da su oni poslanici, koji su sada ušli u „nezakoniti” parlament, u stvari „ušli u Rusiju”. Takođe, izjavljuje da međunarodna zajednica nije priznala rezultate izbora i da većina zapadnih zemalja nije čestitala „Gruzijskom snu” pobedu. Ona prećutkuje da su već prvih dana posle izbora pobedu vladajućoj partiji čestitali zvaničnici mnogih zemalja i da predstavnici međunarodnih institucija nisu zabeležili ozbiljnije kršenje zakonitosti tokom izbora.
U političkim krugovima među predsedničkim kandidatima pominjani su bivši premijer Iraklij Garibašvili, zatim sin prvog predsednika Gruzije Zvijada Gamsahurdije – Konstantin i neke druge ličnosti. Veliko iznenađenje priredio je osnivač ,,Gruzijskog sna” i počasni predsednik partije Bidzina Ivanišvili, predloživši za predsednika bivšeg fudbalera Mihaila Kavelašvilija, poslanika u parlamentu. Kavelašvili je poznati sportista, bivši igrač prestoničkog „Dinama” i kapiten reprezentacije. Tokom bogate i veoma uspešne karijere, igrao je sa velikim uspehom i za nekoliko poznatih stranih klubova. Poznavaoci prilika kažu da su šanse da bude izabran za predsednika države sasvim realne, tim pre što je popularan u narodu i što ga je predložio osnivač „Gruzijskog sna” i milijarder Ivanišvili, čija se reč u javnosti veoma uvažava.
No, bez obzira na uspešno konstituisanje parlamenta, poraz opozicije i predstojeći izbor predsednika, pred Gruzijom stoji još mnogo problema. Jedan od veoma značajnih je regulisanje odnosa sa Moskvom i obnavljanje diplomatskih odnosa, ne kvareći pritom dobre odnose sa Zapadom. Tbilisi je najavio da će se izviniti građanima svojih pokrajina Abhazije i Južne Osetije zbog kratkotrajnog rata Gruzije sa Rusijom, koji je 2008. isprovocirao bivši predsednik Mihail Sakašvili. Ove dve pokrajine su se posle toga otcepile od matične zemlje i proglasile nezavisnost.
Gruzija se poslednjih dana suočila sa još jednim značajnim problemom. Naime, Evropski parlamenat je proglasio nevažećim parlamentarne izbore u Gruziji jer oni, navodno, ne predstavljaju volju građana i zatražio raspisivanje novih. Gruzija je sa svoje strane prekinula pregovore o pristupanju EU do 2028. godine. Ne želimo u Uniju tražeći milostinju sklopljenih ruku i stojeći na jednoj nozi, kaže slikovito premijer Iraklij Kabahidze.
Pripadnici gruzijskih specijalnih snaga rasterali su demonstrante sa teritorije parlamenta u Tbilisiju, javlja izveštač Sputnjika.
Prema njegovim rečima, specijalci su prilikom rasterivanja koristili vodeni top.
Prethodno je saopšteno da su u Tbilisiju nastavljeni protesti opozicije na trgu ispred zgrade parlamenta, kao i da policija rasteruje demonstrante i da su počela i privođenja.
Demonstranti gađaju policiju flašama i kamenicama. Policija je primenila i suzavac.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je ranije da učesnici protesta planiraju da blokiraju strateške objekte, između ostalog železničke stanice i glavne saobraćajnice. Očigledno, Zapad nije odustao od svojih namera da na vlast u Gruziji dovede poslušnu garnituru, odvoji je od Moskve i uzme je pod svoje okrilje. To otežava nameru aktuelne vlasti da Gruzija uđe u jedan mirniji i politički stabilniji period, što bi mnogo značilo ne samo za tu zemlju nego i za čitav region.
Podsetimo, tokom mitinga opozicije ispred parlamenta u Tbilisiju, koji je održan u četvrtak uveče zbog izjave premijera Iraklija Kobahidzea o prekidu pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, privedene su 43 osobe.
„Pripadnici policije su tokom akcije priveli 43 osobe zbog nepoštovanja legitimnih zahteva policijskih službenika i sitnog huliganstva“, ističe se u saopštenju.
Pored toga, ističe se da su u sukobima sa demonstrantima povređena 32 pripadnika ovog Ministarstva, a neki od njih zadobili su teže povrede.
Prilikom rasturanja demonstracija opozicije ispred parlamenta u Tbilisiju povređen je i reporter Sputnjika, kada su specijalne snage protiv demonstranata upotrebile vodeni top.
Demonstranti su u sinoćnjim izjavama za TV kazali da ne mogu da dozvole vlastima da odustanu od evropske budućnosti Gruzije.
Kobahidze je naglasio da su vlasti Gruzije odlučile da do kraja 2028. godine ne stavljaju na dnevni red pitanje otvaranja pregovora sa EU o članstvu i da ne prihvataju budžetske grantove od Evropske unije.
Prema njegovim rečima, dužnost vlasti pred istorijom i precima zemlje je da Gruziju učine punopravnim članom evropske porodice, a da bi postala članica EU 2030. godine, vlada će uložiti sve napore.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocenio je da Zapad pokušava da organizuje obojenu revoluciju u Gruziji.