Početna » Geoanalitika » Pro­pao pokušaj obojene revolucije u Gruziji

Pro­pao pokušaj obojene revolucije u Gruziji

Za­pad ni­je od­u­stao od svo­jih na­me­ra da na vlast do­ve­de po­slu­šnu gar­ni­tu­ru, odvo­ji je od Mo­skve i uzme je pod svo­je okri­lje. Pr­vo za­se­da­nje no­vo­i­za­bra­nog par­la­men­ta Gru­zi­je pro­šlo je bez in­ci­de­na­ta upr­kos pret­nja­ma opo­zi­ci­je da će ga one­mo­gu­ći­ti. Re­la­tiv­no ma­li broj pri­sta­li­ca opo­zi­ci­je, sve­ga oko par sto­ti­na lju­di, oku­pi­lo se oko par­la­men­ta uoči za­se­da­nja, pre­te­ći da će spre­či­ti po­sla­ni­ke da uđu u zda­nje, ali u to­me ni­su us­pe­li i ubr­zo su se raz­i­šli.

Opo­zi­ci­o­ni po­sla­ni­ci ni­su pri­su­stvo­va­li za­se­da­nju. Oni i da­lje tvr­de da su re­zul­ta­ti iz­bo­ra fal­si­fi­ko­va­ni, da je par­la­ment „sa­mo­pro­gla­šen”, a nje­go­ve od­lu­ke ne­za­ko­ni­te. Me­đu­tim, oni ni­su po­vu­kli svo­ja pu­no­moć­ja.

Per­ja­ni­ca ta­kvog op­struk­tiv­nog de­lo­va­nja je pred­sed­ni­ca dr­ža­ve Sa­lo­me Zu­ra­bi­švi­li, ko­ja na toj funk­ci­ji bro­ji po­sled­nje da­ne. Ona tvr­di da su oni po­sla­ni­ci, ko­ji su sa­da ušli u „ne­za­ko­ni­ti” par­la­ment, u stva­ri „ušli u Ru­si­ju”. Ta­ko­đe, iz­ja­vlju­je da me­đu­na­rod­na za­jed­ni­ca ni­je pri­zna­la re­zul­ta­te iz­bo­ra i da ve­ći­na za­pad­nih ze­ma­lja ni­je če­sti­ta­la „Gru­zij­skom snu” po­be­du. Ona pre­ćut­ku­je da su već pr­vih da­na po­sle iz­bo­ra po­be­du vla­da­ju­ćoj par­ti­ji če­sti­ta­li zva­nič­ni­ci mno­gih ze­ma­lja i da pred­stav­ni­ci me­đu­na­rod­nih in­sti­tu­ci­ja ni­su za­be­le­ži­li ozbilj­ni­je kr­še­nje za­ko­ni­to­sti to­kom iz­bo­ra.

U po­li­tič­kim kru­go­vi­ma me­đu pred­sed­nič­kim kan­di­da­ti­ma po­mi­nja­ni su biv­ši pre­mi­jer Ira­klij Ga­ri­ba­švi­li, za­tim sin pr­vog pred­sed­ni­ka Gru­zi­je Zvi­ja­da Gam­sa­hur­di­je – Kon­stan­tin i ne­ke dru­ge lič­no­sti. Ve­li­ko iz­ne­na­đe­nje pri­re­dio je osni­vač ,,Gru­zij­skog sna” i po­ča­sni pred­sed­nik par­ti­je Bid­zi­na Iva­ni­švi­li, pred­lo­živ­ši za pred­sed­ni­ka biv­šeg fud­ba­le­ra Mi­ha­i­la Ka­ve­la­švi­li­ja, po­sla­ni­ka u par­la­men­tu. Ka­ve­la­švi­li je po­zna­ti spor­ti­sta, biv­ši igrač pre­sto­nič­kog „Di­na­ma” i ka­pi­ten re­pre­zen­ta­ci­je. To­kom bo­ga­te i ve­o­ma uspe­šne ka­ri­je­re, igrao je sa ve­li­kim uspe­hom i za ne­ko­li­ko po­zna­tih stra­nih klu­bo­va. Po­zna­va­o­ci pri­li­ka ka­žu da su šan­se da bu­de iza­bran za pred­sed­ni­ka dr­ža­ve sa­svim re­al­ne, tim pre što je po­pu­la­ran u na­ro­du i što ga je pred­lo­žio osni­vač „Gru­zij­skog sna” i mi­li­jar­der Iva­ni­švi­li, či­ja se reč u jav­no­sti ve­o­ma uva­ža­va.

No, bez ob­zi­ra na uspe­šno kon­sti­tu­i­sa­nje par­la­men­ta, po­raz opo­zi­ci­je i pred­sto­je­ći iz­bor pred­sed­ni­ka, pred Gru­zi­jom sto­ji još mno­go pro­ble­ma. Je­dan od ve­o­ma zna­čaj­nih je re­gu­li­sa­nje od­no­sa sa Mo­skvom i ob­na­vlja­nje di­plo­mat­skih od­no­sa, ne kva­re­ći pri­tom do­bre od­no­se sa Za­pa­dom. Tbi­li­si je na­ja­vio da će se iz­vi­ni­ti gra­đa­ni­ma svo­jih po­kra­ji­na Ab­ha­zi­je i Ju­žne Ose­ti­je zbog krat­ko­traj­nog ra­ta Gru­zi­je sa Ru­si­jom, ko­ji je 2008. is­pro­vo­ci­rao biv­ši pred­sed­nik Mi­ha­il Sa­ka­švi­li. Ove dve po­kra­ji­ne su se po­sle to­ga ot­ce­pi­le od ma­tič­ne ze­mlje i pro­gla­si­le ne­za­vi­snost.

Gru­zi­ja se po­sled­njih da­na su­o­či­la sa još jed­nim zna­čaj­nim pro­ble­mom. Na­i­me, Evrop­ski par­la­me­nat je pro­gla­sio ne­va­že­ćim par­la­men­tar­ne iz­bo­re u Gru­zi­ji jer oni, na­vod­no, ne pred­sta­vlja­ju vo­lju gra­đa­na i za­tra­žio ras­pi­si­va­nje no­vih. Gru­zi­ja je sa svo­je stra­ne pre­ki­nu­la pre­go­vo­re o pri­stu­pa­nju EU do 2028. go­di­ne. Ne že­li­mo u Uni­ju tra­že­ći mi­lo­sti­nju sklo­plje­nih ru­ku i sto­je­ći na jed­noj no­zi, ka­že sli­ko­vi­to pre­mi­jer Ira­klij Ka­ba­hid­ze.

Pripadnici gruzijskih specijalnih snaga rasterali su demonstrante sa teritorije parlamenta u Tbilisiju, javlja izveštač Sputnjika.
Prema njegovim rečima, specijalci su prilikom rasterivanja koristili vodeni top.
Prethodno je saopšteno da su u Tbilisiju nastavljeni protesti opozicije na trgu ispred zgrade parlamenta, kao i da policija rasteruje demonstrante i da su počela i privođenja.
Demonstranti gađaju policiju flašama i kamenicama. Policija je primenila i suzavac.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je ranije da učesnici protesta planiraju da blokiraju strateške objekte, između ostalog železničke stanice i glavne saobraćajnice. Oči­gled­no, Za­pad ni­je od­u­stao od svo­jih na­me­ra da na vlast u Gru­zi­ji do­ve­de po­slu­šnu gar­ni­tu­ru, odvo­ji je od Mo­skve i uzme je pod svo­je okri­lje. To ote­ža­va na­me­ru ak­tu­el­ne vla­sti da Gru­zi­ja uđe u je­dan mir­ni­ji i po­li­tič­ki sta­bil­ni­ji pe­ri­od, što bi mno­go zna­či­lo ne sa­mo za tu ze­mlju ne­go i za či­tav re­gi­on.

Podsetimo, tokom mitinga opozicije ispred parlamenta u Tbilisiju, koji je održan u četvrtak uveče zbog izjave premijera Iraklija Kobahidzea o prekidu pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, privedene su 43 osobe.
„Pripadnici policije su tokom akcije priveli 43 osobe zbog nepoštovanja legitimnih zahteva policijskih službenika i sitnog huliganstva“, ističe se u saopštenju.
Pored toga, ističe se da su u sukobima sa demonstrantima povređena 32 pripadnika ovog Ministarstva, a neki od njih zadobili su teže povrede.

Prilikom rasturanja demonstracija opozicije ispred parlamenta u Tbilisiju povređen je i reporter Sputnjika, kada su specijalne snage protiv demonstranata upotrebile vodeni top.
Demonstranti su u sinoćnjim izjavama za TV kazali da ne mogu da dozvole vlastima da odustanu od evropske budućnosti Gruzije.

Kobahidze je naglasio da su vlasti Gruzije odlučile da do kraja 2028. godine ne stavljaju na dnevni red pitanje otvaranja pregovora sa EU o članstvu i da ne prihvataju budžetske grantove od Evropske unije.
Prema njegovim rečima, dužnost vlasti pred istorijom i precima zemlje je da Gruziju učine punopravnim članom evropske porodice, a da bi postala članica EU 2030. godine, vlada će uložiti sve napore.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocenio je da Zapad pokušava da organizuje obojenu revoluciju u Gruziji.

Izvor: Politika

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.