Početna » Ekonomija » Rast cene zlata – produkt geopolitičkih igara

Zlato je jedino sigurno ulaganje

Rast cene zlata – produkt geopolitičkih igara

Tokom nedelje, 645 milijardi dolara investitorskih sredstava prelilo se u zlato

Zlato je tokom nedelje poskupelo za 5,35%. S obzirom da je globalna ponuda plemenitog metala u svetu sada oko 210 hiljada tona po ceni od 12,7 biliona dolara, onda je nedelja donela gigantski porast kapitalizacije zlata – 645 milijardi dolara.

Upravo toliko novca je ušlo u zlato za samo jedan dan, što je više od, na primer, veličine BDP-a Danske ili Austrije. Ovo naglo povećanje interesovanja investitora za zlato povezano je sa rastućim geopolitičkim tenzijama na Bliskom istoku i rizicima za globalnu ekonomiju.

U tom kontekstu, čak je i američko tržište obveznica doživelo priliv sredstava: za nedelju dana na njega je ušlo neto 6 milijardi dolara – rekordan rezultat od jula ove godine, ali to se mora uporediti sa činjenicom da je od leta, Vašington svake nedelje povećava državni dug u proseku za 118 milijardi dolara.

Istovremeno, indeks dolara DKSI je porastao 13. nedelju zaredom, što je rekordna vrednost: poslednji put produženi periodi rasta vrednosti dolara u odnosu na korpu valuta zabeleženi su 2014. godine (12 nedelja) i 1998. (8 nedelja).

Šta se dešava? Investitori širom sveta beže u zlato, a u manjoj meri u američke obveznice, a takođe prelaze u američku valutu. Na najvećem finansijskom tržištu na svetu – američkom – raspoloženje je blizu panike.

Osećajući javno raspoloženje, Donald Tramp je, govoreći na predizbornom događaju u Ajovi, rekao da su „Sjedinjene Države bliže Trećem svetskom ratu nego ikad“. Zanimljivo je da su ove nedelje Amerikanci aktivno počeli da postavljaju pitanje na Guglu: „Da li ću biti mobilisan za rat?“ (Da li ću biti pozvan u rat?). Amerikanci su se toliko aktivno zainteresovali za ovo pitanje tek početkom 2007. godine, kada je predsednik Džordž Buš najavio invaziju SAD na Irak.

Sjedinjene Države nisu formalno izvršile invaziju, već su dve grupe nosača aviona pomerile bliže gasnim poljima pojasa Gaze i počele tradicionalno i neosnovano da krive Rusiju za geopolitičko zaoštravanje.

Sledećih nekoliko meseci biće ključni za način na koji svet izgleda u decenijama koje dolaze. Zaplet protivrečnosti koji je ostao nerešen na Bliskom istoku postao je jedan od onih vrela koji su na kraju pukli . To je banalno, ali u svim postojećim i budućim sukobima, osnovni razlog je očigledan – borba za resurse, a energetski resursi su ključni među njima. Do sada je svet u panici u potrazi za zaštitnim sredstvima, a zlato je u ovom slučaju apsolutni lider.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.